• <

Wynik wyszukiwania - "floating" - Wiadomości

Tokyu Land i SolarDuck zakończyły budowę pierwszej w Japonii morskiej elektrowni słonecznej

Tokyu Land i SolarDuck we współpracy z Kyocera Communication Systems zakończyły instalację pierwszej w Japonii pływającej elektrowni fotowoltaicznej (Offshore Floating Solar Photovoltaic, OFPV) w ramach projektu Tokyo Bay eSG, inicjatywy Biura Planowania Polityki Obszaru Metropolitarnego Tokio.
09.05.2024

W Strefie Gazy zakończyła się budowa pływającego portu dla pomocy humanitarnej

Budowa sztucznego i tymczasowego amerykańskiego portu w Strefie Gazy, który ma ułatwić dostarczanie pomocy humanitarnej do palestyńskiego terytorium, została ukończona - poinformował we wtorek Pentagon. Konstrukcji nie można jednak na razie zainstalować ze względu na warunki pogodowe.
08.05.2024

Gaz-System podpisał umowę czarteru pierwszej w Polsce jednostki FSRU

Gaz-System podpisał umowę czarteru określającą warunki dostarczenia i obsługi jednostki FSRU w Zatoce Gdańskiej. Kontrakt został zawarty z firmą White Eagle Energy Ltd., spółką z grupy Mitsui O.S.K. Lines.
25.04.2024

Gaz-System zbadał dno Zatoki Gdańskiej dla potrzeb FSRU

Celem badań zleconych przez spółkę było szczegółowe rozpoznanie obiektów na obszarze projektowanego terminalu LNG oraz gazociągu podmorskiego, łączącego terminal z lądem. Obecnie Marynarka Wojenna RP realizuje ostatni etap działań polegający na neutralizacji wykrytych materiałów niebezpiecznych.
12.04.2024

Konieczność zastosowania paliw alternatywnych jest faktem. Seatech Engineering z odpowiedzią na rosnące potrzeby budowy floty jednostek LNG

W dynamicznym świecie inżynierii morskiej i w obliczu rosnącego znaczenia zielonej energetyki rola biur projektujących statki jest nie do przecenienia. Służą one zmaterializowaniu wymogów armatora oraz poszukiwaniu skutecznych i ekonomicznych rozwiązań odpowiadających na potrzeby zmieniającego się rynku, zgodnych z rosnącymi wymogami środowiskowymi oraz wspierających zrównoważony rozwój transportu morskiego.
14.03.2024

Trendy i innowacje w morskiej energetyce wiatrowej: przegląd rynku i przykłady z Norwegii

W 2020 roku Norwegia otworzyła pierwsze morskie obszary produkcji energii odnawialnej na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Był to początek realizacji planu inwestycyjnego w sektorze morskiej energetyki wiatrowej, którego celem jest utworzenie do 2040 roku farm wiatrowych o mocy 30 GW na Morzu Północnym. Dla polskich firm, będących ważnym wykonawcą norweskiego przemysłu stoczniowego, jest to to szansa, aby stać się zaufanym partnerem technologicznym, także w obszarze morskiej energetyki wiatrowej.
04.03.2024

Projekt Nautical Sunrise ma wspierać rozwój największej na świecie morskiej elektrowni słonecznej

Projekt Nautical Sunrise ma wspierać największą na świecie morską pływającą instalację fotowoltaiczną. Projekt o wartości 8,4 mln EUR, wspierany kwotą 6,8 mln EUR z programu „Horyzont Europa”, rozpoczął się w grudniu 2023 roku i ma na celu przeprowadzenie badań i rozwoju w zakresie morskich pływających systemów fotowoltaicznych (Offshore Floating Solar, OFS) i ich komponentów. Wyniki projektu umożliwią w przyszłości wdrożenie na dużą skalę i komercjalizację systemów OFS, zarówno jako samodzielnych, jak i zintegrowanych z morskimi
04.03.2024

Wyjątkowy projekt hybrydowej elektrowni we Włoszech, który połączy moc wiatru, słońca i morza

SolarDuck, Green Arrow Capital i New Developments podejmują współpracę w celu rozwijania hybrydowej farmy wiatrowo-słonecznej na morzu u wybrzeży Corigliano. Farma OFPV o mocy 120 MWp zintegrowana z pływającą morską elektrownią wiatrową o mocy 420 MW jest kamieniem milowym w rozwoju technologii Offshore Floating Solar Photovoltaic.
01.03.2024

Nowy rosyjski FSU stoi bezczynny przez sankcje

Wybudowany w Korei rosyjski FSU Saam, który miał służyć jako hub przeładunkowy dla LNG wydobywanego w Arktyce, od ponad pół roku stoi bezczynnie na wybrzeżu Morza Barentsa i czeka, aż będzie mógł się przydać.
21.02.2024

Gaz-System uzyskał decyzję środowiskową dla terminalu FSRU w Zatoce Gdańskiej

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji projektu „Realizacja terminalu FSRU z gazociągiem podmorskim w obrębie akwenu Portu w Gdańsku”. Decyzja posiada rygor natychmiastowej wykonalności. Dzięki temu Gaz-System może przystąpić do kolejnych działań, niezbędnych dla realizacji tej strategicznej inwestycji.
17.02.2024

USA przeprowadziły cyberatak na irański statek wywiadowczy

Stany Zjednoczone przyznały się do przeprowadzenia cyberataku na irański statek, który zbierał dane wywiadowcze na temat statków handlowych na Morzu Czerwonym i w Zatoce Adeńskiej.
16.02.2024

Przez Gdańsk przejechały elementy do budowy morskiej infrastruktury

W trakcie kilkugodzinnej operacji przez Gdańsk przejechały ciężarówki, na które załadowano moduły FPSO. Akcję przeprowadzono w nocy, aby nie kolidowała z ruchem ulicznym.
08.02.2024

Rynek jack-up’ów, łańcuchy dostaw, dostępność finansów i kadr dla morskich farm wiatrowych zweryfikuje rok 2024 i następne

Dynamicznie rozwijająca się morska energetyka wiatrowa będzie potrzebowała statków instalacyjnych. Rynek jack-up’ów dla morskich farm wiatrowych jest uważnie obserwowany. Podpisywane są wciąż nowe kontrakty. Dzieje się to mimo zakłóceń na rynku MEW, wycofywania się z niektórych kontraktów i zmian w przetargach na nowe instalacje.
02.02.2024

GAZ-SYSTEM wybrał dostawcę polskiego FSRU

30 stycznia 2024 r. Spółka dokonała wyboru najkorzystniejszej oferty na dostarczenie i obsługę jednostki FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit), która ma pełnić funkcję terminalu regazyfikacyjnego LNG w Zatoce Gdańskiej. GAZ-SYSTEM będzie kontynuował rozmowy dotyczące warunków umowy czarterowej dla FSRU z firmą Mitsui O.S.K. Lines.
01.02.2024

Co dzieje się w obszarze morskiej energetyki wiatrowej w Norwegii?

„Możecie być pewni: morska energia wiatrowa będzie w przyszłości jednym z największych zasobów energii na świecie” oraz: „To będzie wielka szansa dla Norwegii”. Te słowa wypowiedział parę dni temu premier Norwegii Jonas Gahr Støre na corocznej konferencji organizowanej przez NHO (Konfederacja Norweskich Przedsiębiorców).
16.01.2024

Terminal LNG w Kłajpedzie z dostępnymi zdolnościami regazyfikacyjnymi

Litewski operator terminalu LNG w Kłajpedzie, KN Energies (dawniej Klaipedos Nafta), ogłosił, że jest dostępna niewykorzystana przepustowość terminalu FSRU do rezerwacji. Jednocześnie ma ona wskazywać na duży popyt na usługi infrastruktury gazowej, przy czym dotychczasowe zainteresowanie nawet dwukrotnie przekraczało możliwości oferowane przez firmę.
16.01.2024

Czarterowany przez Orlen gazowiec Ignacy Łukasiewicz został przekazany armatorowi

W ostatni czwartek armator Knutsen Group oficjalnie odebrał kolejny gazowiec Ignacy Łukasiewicz, który został dostarczony przez południowokoreańską stocznię Hyundai Samho Heavy Industries Co., Ltd. Statek ten został wyczarterowany przez Grupę Orlen.
17.12.2023

Do Grecji wyruszyła jednostka pływająca FSRU, która ma zwiększyć możliwości kraju w zakresie dostaw LNG

Singapurska firma Seatrium ogłosiła dostawę i zakończenie prac testowych nad jednostką do magazynowania i regazyfikacji, która znajdzie się w pobliżu greckiego portu w Aleksandropolis. W ten sposób Grecja dołącza do państw, które wykorzystują możliwości transportu LNG z użyciem pływających terminali.
27.11.2023

Orlen Neptun. Strategia zaangażowania w polską transformację energetyczną [wideo]

W obliczu dynamicznego rozwoju sektora morskiej energetyki odnawialnej, Konrad Wróbel, członek zarządu Orlen Neptun, przedstawia kluczowe założenia inwestycyjne spółki. Podczas zorganizowanej przez PTMEW Konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies rozmawialiśmy o postępie prac związanych z najważniejszymi projektami oraz o ambicjach w zakresie budowy polskiego łańcucha dostaw i zaangażowania w lokalny rozwój gospodarczy.
21.11.2023

Wszystkie ręce na pokład. Sektor offshore potrzebuje polskiego łańcucha dostaw i zagranicznego know-how

Kluczem do zbudowania silnego sektora offshore w Polsce jest zapewnienie ciągłości inwestycyjnej między pierwszą i drugą fazą rozwoju morskich farm wiatrowych – podkreślają inwestorzy. Kapitał firm i wsparcie państwa są niezbędne, by pokonać bieżące wyzwania makroekonomiczne dla nowych projektów. W grze 18 GW czystej energii do 2040 roku. Kluczowe będą efekty powyborcze i to, czy nowoczesna energetyka będzie jednym z głównych filarów programowych dla nowego rządu, bo do zrobienia jest wiele.
07.11.2023

Ukończono pierwszy na świecie projekt pływającej elektrowni wiatrowej na pełnym morzu połączony z modułem przybrzeżnym Offshore Tribune Shanghai Electric

W Chinach zakończono pierwszy na świecie projekt morskiej energii odnawialnej, który łączy w sobie głębinową pływającą energię wiatrową i akwakulturę. Jest to znaczący krok naprzód dla chińskiego sektora energii wiatrowej - projekt realizuje Grupa Longyuan Power, natomiast Grupa Shanghai Electric Wind Power (Wind Power Group), spółka zależna Shanghai Electric (SEHK: 2727, SSE: 601727), jest dostawcą sprzętu do wytwarzania energii i wież turbin morskich.
03.11.2023

Kolejny gazowiec czarterowany przez Orlen przekazany armatorowi. Saint Barbara dostarczy LNG dla Polski

Francuska spółka zależna norweskiego armatora Knutsem OAS Shipping, Knutsen LNG France, włączyła do swojej floty kolejny statek do transportu gazu, LNGC Saint Barbara. To kolejna jednostka, po Lechu Kaczyńskim i Grażynie Gęsickiej, której operatorem-czarterującym jest Grupa Orlen.
27.10.2023

Pod nadzorem PRS powstanie pływający po Nilu hotel

Na początku października umowę na budowę nowego pływającego hotelu pod nadzorem Polskiego Rejestru Statków podpisał dyrektor Oddziału Okrętów PRS Aleksander Łęgowski. Nowy budynek powstanie dla firmy Aber Crombie & Kent Egypt i otrzyma nazwę „Nile Intrepid”. Jak sama nazwa wskazuje, statek będzie pływał po Nilu.
20.10.2023

Orlen ma dwa nowe gazowce

"Święta Barbara" i "Ignacy Łukasiewicz" to nowe jednostki, które wkrótce dołączą do floty statków do przewozu skroplonego gazu ziemnego (LNG) Grupy ORLEN. Uroczystość nadania imienia odbyła się w stoczni Hyundai Samho Heavy Industries w Mokpo w Korei Południowej. Nowe jednostki, które wejdą do eksploatacji pod koniec bieżącego roku, zwiększą możliwości Grupy ORLEN w zakresie pozyskiwania gazu ziemnego, a tym samym poprawią bezpieczeństwo energetyczne Polski.
19.10.2023

Polska grupa Respect Energy Holding planuje budowę pływającej farmy wiatrowej u wybrzeży Estonii

Grupa Kapitałowa Respect Energy ogłasza plany realizacji projektu morskiej farmy wiatrowej opartej o pływające turbiny (floating offshore) u wybrzeży Estonii. Projekt zakłada także budowę pilotażowej instalacji do produkcji wodoru i amoniaku na platformach umiejscowionych przy turbinach wiatrowych.
18.10.2023

FSRU na Zatoce Gdańskiej – Gaz-System, Port Gdańsk i Urząd Morski podpisały porozumienie

W Kapitanacie Portu Północnego odbyła się dziś konferencja prasowa w sprawie współpracy między Gaz-Systemem, Urzędem Morskim w Gdyni i Portem Gdańsk przy budowie terminala gazowego FSRU.
12.10.2023

Gaz-System zakończył etap rejestracji podmiotów chcących uczestniczyć w procedurze Open Season dla FSRU 2

Spółka zakończyła 29 września etap rejestracji podmiotów zainteresowanych uczestnictwem w wiążącej procedurze Open Season dla FSRU 2.
03.10.2023

Norwegia – kurs na zieloną żeglugę. Polska już trochę uczestniczy w programie

Program Zielonej Żeglugi (GSP – Grønt Skipfartsprogram) powstał w Norwegii niespełna 10 lat temu. Obecnie rozwija kolejną, finalną fazę działania. Polska wspiera program uczestnictwem w projekcie ZEVInnovation – partnerstwa w wykorzystaniu najnowszych technologii w budowie statków zeroemisyjnych. CRIST, Grupa Technologiczna ASE i Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny wspierają nasze firmy w rozwinięciu partnerstwa z firmami z Norwegii.
01.10.2023

Filipiny oskarżają Chiny o blokowanie dostępu do łowisk

Chiny stworzyły na spornym Morzu Południowochińskim "pływającą barierę", która uniemożliwia filipińskim rybakom dostęp do łowisk, pozbawiając ich źródła utrzymania – oświadczył w niedzielę rzecznik filipińskiej straży przybrzeżnej komandor Jay Tarriela.
24.09.2023

FSRU na Zatoce Gdańskiej – trwają badania dna

Gaz-System, który planuje ulokowanie na wodach Zatoki Gdańskiej pływającego terminala gazowego typu FSRU (Flotating Storage & Gasification Unit), poinformował, że badania dna morskiego są na zaawansowanym etapie.
30.08.2023

Offshore wind: powiew możliwości dla lokalnego łańcucha dostaw

Tym, co wyróżnia polskie predyspozycje do rozwoju energetyki wiatrowej na tle światowym to między innymi preferencyjne warunki wietrzne i lokalizacyjne względnie płytkich wód Bałtyku oraz wieloletnia tradycja morskiego przemysłu. Co to oznacza dla polskiej gospodarki i jak na rozwijaniu się sektora energii z wiatru zyskuje polski biznes i przemysł?
29.08.2023

Orlen i GAZ-SYSTEM podpisały umowę na wykorzystanie pływającego gazoportu w Zatoce Gdańskiej

Spółki GAZ-SYSTEM i Orlen podpisały umowę na usługi regazyfikacji LNG w terminalu FSRU w Zatoce Gdańskiej. Ten pływający gazoport będzie ważnym elementem infrastruktury importowej gazu ziemnego dla Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej.
21.08.2023

Zakończenie procesu rezerwacji mocy regazyfikacyjnych na Terminalu FSRU w Zatoce Gdańskiej

18 sierpnia 2023 r. spółki Gaz-System i Orlen podpisały umowę na usługi regazyfikacji Terminalu FSRU w Zatoce Gdańskiej, który będzie stanowił ważny element infrastruktury importowej gazu dla Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej.
20.08.2023

Morska energetyka wiatrowa w Europie łapie wiatr w śmigła i nadrabia zaległości. Szanse dla polskich producentów

Na akwenach wokół państw europejskich w pierwszej połowie 2023 r. zbudowano instalacje, które zapewnią kolejne 2,1 GW nowej energii z morskiej energetyki wiatrowej. Inwestycje w morską energetykę wiatrową wracają do normy, ale wciąż są zaległości do nadrobienia, w tym w potencjale i organizacji łańcucha dostaw – informuje WindEurope w najnowszym raporcie. Są więc szanse dla polskich producentów, by uzupełnili moce produkcyjne dla dynamicznie rozwijającej się branży.
20.08.2023

Dzień Dostawcy Ocean Winds. 100 pytań do OW - jak nawiązać współpracę

13 września 2023 roku w Gdańsku odbędzie się Suppliers Day. W czasie spotkania będzie można nawiązać kontakt z kluczowymi osobami zajmującymi się zakupami i kontraktowaniem dla farmy BC-Wind. Wydarzenie odbędzie się w formule hybrydowej. Zapraszamy do rejestracji.
17.08.2023

Był jednym z najdziwniejszych statków badawczych na świecie. Po 60 latach trafi na złom

W swoim czasie był to jeden z najbardziej innowacyjnych statków. Znany jako RP FLIP (Floating Instrument Platform), należący do Instytut Oceanografii Scrippsów (część Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego) jednostka badawcza kończy definitywnie swoją działalność, zapisując się w annałach nauki oraz branży morskiej.
09.08.2023

Gaz-System bada możliwości dla drugiej jednostki pływającej do regazyfikacji LNG

Gaz-System uruchomił procedurę open season dla terminalu FSRU 2, czyli drugiej jednostki pływającej do regazyfikacji LNG. Od jej wyników zależy budowa drugiej jednostki - poinformował w piątek operator. Dodał, że to efekt dużego zainteresowania zwiększeniem zdolności regazyfikacji terminalu FSRU.
14.07.2023

Konosament – wydanie ładunku na podstawie sfałszowanego konosamentu

Precedens „Glyn Mills Currie & Co. v The East & West India Dock Co.” [1882] 7 App. Cas. 591 wraz z precedensem ,,The Stettin” [1889] 14 PD 142 ustanowiły bazowy zespół praw i obowiązków przewoźnika w związku z przewozem i wydaniem ładunku na podstawie konosamentu.
11.07.2023

Rynek pływających terminali LNG. FSRU w Gdańsku na inwestycyjnym kursie

Flota FSRU podwoi się do 2025 roku – przewidywali około 10 lat temu analitycy z Oxford Institute of Energy Studies. Po napaści Rosji na Ukrainę widać, że wiele krajów europejskich poszukuje sposobów na zwiększenie możliwości przeładunkowych skroplonego gazu. W Polsce zdecydowano, że statek FSRU zacumuje w Zatoce Gdańskiej.
10.07.2023

Siemens Energy traci 8 mld dolarów po awariach turbin wiatrowych

Wyprzedaż akcji Siemens Energy pogłębia się, powodując utratę wartości rynkowej do 8 miliardów dolarów – alarmuje Reuters. Ceny akcji Siemens Energy spadły rekordowo po rosnących problemach w Siemens Gamesa Renewable Energy. Ceny akcji spadły aż o 36% po tym, jak firma zgłosiła „znaczący wzrost wskaźników awaryjności elementów turbin wiatrowych” – ustalił Ryan Duff z „Energy Voice”.
03.07.2023

Dynamiczny rynek FSRU. Rozmowa z Maciejem Olczakiem

Pływające terminale gazowe (Floating Storage Regasification Unit – FSRU) to aktualnie jedno z kluczowych ogniw w globalnej dystrybucji energii. W rozmowie z dyrektorem zarządzającym ACC, Maciejem Olczakiem, analizujemy czynniki generujące wzrost popytu na wdrażanie takich rozwiązań oraz omawiamy korzyści i wyzwania związane z realizacją projektów FSRU.
28.06.2023

Norwegia: Akcelerator NOW napędzi innowacje w offshore wind

Norwegian Offshore Wind, organizacja promująca rozwój pływającego łańcucha dostaw energii wiatrowej, uruchomiła NOW Accelerator, zaprojektowany w celu wspierania rozwoju startupów i scaleupów w branży morskiej energetyki wiatrowej.
16.06.2023

Ryzyko kolizji na morzu – klasyczny „Peril of the seas”

Mimo że dzisiejsze urządzenia nawigacyjne są zaawansowane technologicznie, nadal spotykamy się z kolizjami statków na morzu. Tego typu zdarzenia obejmują zwykle wypadek lub uszkodzenie statku lub jego ładunku w czasie transportu, które stwarzają potencjalne zagrożenie dla ludzi, mienia i środowiska.
13.06.2023

Ocean Winds zwiększa udziały w spółce Floating Offshore Wind Specialist

EDP przeniosło swoje 25,4 procent udziałów w firmie Principle Power, specjalizującej się w pływających morskich platformach wiatrowych, do Ocean Winds, spółki joint venture 50:50 pomiędzy EDP Renewables i Engie.
08.06.2023

Japońskie firmy dołączają do demonstracyjnego projektu morskiej farmy wiatrowej Floating Axis [WIDEO]

J-POWER, Tokyo Electric Power Company Holdings (TEPCO), Chubu Electric Power, Kawasaki Kisen Kaisha (K Line) i Albatross Technology (Albatross) zawarły umowę o współpracy w zakresie badań nad projektem demonstracyjnym nowej generacji pływającej morskiej farmy wiatrowej u wybrzeży Japonii.
08.06.2023

Gaz-System planuje uruchomienie Fazy 2 Procedury Open Season w II kwartale 2023 roku

Projekt budowy nowego Terminalu FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit) zakłada umiejscowienie w rejonie Gdańska pływającej jednostki przeznaczonej do regazyfikacji.
07.06.2023

Fugro – monitoring bioróżnorodności na MFW za pomocą eDNA

Holenderska firma Fugro, specjalizująca się w geodanych, rozpoczęła projekt BeWild, którego celem jest pomiar bioróżnorodności na morskich farmach wiatrowych.
10.05.2023

Morskie farmy słoneczne znakomitym uzupełnieniem MEW. Crist i StoGda uczestniczą w innowacyjnym projekcie badawczym

Wiele mówi się o morskiej energetyce wiatrowej i w Polsce ten obszar aktywności znalazł już uznania władz, uczelni i stał się popularny w naszym społeczeństwie. Na świecie do pozyskiwania energii podchodzi się już bardziej otwarcie i notujemy pierwsze instalacje farm słonecznych na morzu. Montowane są przy brzegu i jako instalacje pływające.
19.04.2023

Rozpoczęto budowę statku serwisowego Eco Edison

W USA rozpoczęto budowę pierwszego w Stanach Zjednoczonych statku serwisowego (SOV) dla farm wiatrowych, spełniającego wymogi Jones Act. Jednostka będzie wspierała realizację projektów morskich deweloperów Ørsted i Eversource.
15.04.2023

Zwodowano pierwszy statek napędzany metanolem dla Maersk

Zdaniem giganta zajmującego się żeglugą kontenerową "osiągnięto kamień milowy w wysiłkach zmierzających do redukcji emisji CO2". To wszystko dzięki udanemu zwodowaniu swojego pierwszego statku zasilanego metanolem w stoczni Hyundai Mipo w Korei Południowej.
14.04.2023

Gaz-System bada zapotrzebowanie na gaz z pływającego terminalu FSRU w europejskich krajach

W marcu br. odbywała się niewiążąca procedura badania rynku dla zapotrzebowania na dodatkową zdolność regazyfikacji pływającego terminalu FSRU, który ma stanąć na wodach Zatoki Gdańskiej.
14.04.2023

Ocean Winds, Navantia Seanergies podpisują umowę dotyczącą pływających morskich farm wiatrowych

Madrycka spółka Ocean Winds podpisała z Navantia Seanergies umowę dotyczącą komponentów dla przyszłych morskich farm wiatrowych, w tym struktur pływających dla przyszłych farm wiatrowych w Hiszpanii, Portugalii i innych krajach europejskich.
01.04.2023

Brytyjskie porty muszą przygotować się do obsługi technologii floating

Sektor morskiej energetyki wiatrowej w Wielkiej Brytanii jest jednym z najbardziej dojrzałych rynków OZE na świecie, w szczególności w zakresie przemysłu. W ocenie organizacji branżowej RenewableUK, dobrze rozwinięte już dziś porty potrzebują wejść na kolejny poziom, przygotowując się do obsługi pływających platform wiatrowych.
26.03.2023

KODIAK: Polscy deweloperzy offshore mogą skorzystać z naszej wiedzy

Choć rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce jest dynamiczny, nie brakuje problemów. Warto spojrzeć na niego z zewnątrz i zasięgnąć języka u kogoś z większym doświadczeniem. O perspektywy rozwoju branży MEW w Polsce i roli, jaką może odegrać w niej firma KODIAK, rozmawiamy ze współzałożycielem firmy i jej dyrektorem zarządzającym Marcelem Traberem.
24.03.2023

Gaz-System analizuje, czy powstanie jeden czy dwa pływające terminale gazowe FSRU

Gaz-System analizuje czy powstanie jeden, czy dwa pływające terminale gazowe FSRU - poinformował w czwartek prezes Gaz-Systemu Marcin Chludziński. Budowę drugiej jednostki prezes uzależnił od tego, czy będzie zapotrzebowanie na większe ilości gazu nie tylko w Polsce, ale i w regionie.
16.03.2023

Ulstein Poland. Projektowanie statków z myślą o przyszłości

Bardzo dużo mówi się obecnie o potrzebie budowy polskiej floty offshore. Zawsze przy okazji wspomina się, że polskie stocznie są gotowe do tego typu realizacji, ale praca nad statkiem zaczyna się od biur projektowych. Funkcjonujące w Gdyni biuro Ulstein ma już bogate doświadczenie w tego typu jednostkach, ale nie tylko. W ciągu dziesięciu lat istnienia firma wypracowała sobie pokaźne portfolio i mocną pozycję na rynku. O dotychczasowych doświadczeniach i rozwijającym się rynku rozmawiamy z Danielem Joskowskim, General Managerem U
15.03.2023

500 ryzyk w offshore wind to 500 szans na wdrożenie innowacji (RELACJA)

Innowacje mogą być szansą na zaangażowanie polskich podmiotów w łańcuch dostaw dla sektora morskiej energetyki wiatrowej, ale też na skok technologiczny do standardów światowych – wynika z dyskusji branżowych poruszonych podczas „Konferencji Offshore Wind – Ryzyka, Finansowanie, Bezpieczeństwo”, która odbyła się w Sopocie 6-7 marca. Patronem medialnym wydarzenia był portal GospodarkaMorska.pl.
08.03.2023

Gaz-System uruchamia niewiążącą procedura badania rynku dla terminala FSRU

Projekt budowy nowego Terminalu FSRU zakłada umiejscowienie w rejonie Gdańska pływającej jednostki FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit). Zgodnie z założeniami przyjętymi w ramach Procedury Open Season uruchomionej w 2021 roku, Terminal FSRU ma być przystosowany do prowadzenia procesu regazyfikacji na poziomie ok. 6,1 mld m3 gazu rocznie.
06.03.2023

Niemcy zabezpieczają finansowanie dla dwóch jednostek FSRU

Norweski armator Höegh LNG podpisał z grupą banków nową umowę kredytową na refinansowanie dwóch jednostek pływających do magazynowania i regazyfikacji (ang. Floating Storage Regasification Unit). Terminale zostały wyczarterowane przez rząd niemiecki w związku z kryzysem gazowym u naszych sąsiadów.
20.02.2023

Japoński sektor gazowy rozważa inwestycje w pływające farmy wiatrowe

Japońska spółka Tokyo Gas wraz z drugą spółką Shinobuyama Fukushima Electric Power rozpoczęła analizy projektu inwestycyjnego uwzględniającego budowę pływającej morskiej elektrowni wiatrowej.
19.02.2023

Morska energetyka wiatrowa jest kluczem do osiągnięcia celów klimatycznych USA

W ocenie ekspertów ośrodka analitycznego GlobalData, rozwinięty w pełni sektor offshore wind może być cennym dodatkiem do miksu energetycznego USA, które pod prezydenturą Joe Bidena wyznaczyły cel neutralności klimatycznej. Warunkiem jest likwidacja m.in. barier regulacyjnych oraz wsparcie rodzimego przemysłu.
16.02.2023

[WIDEO] Aktywiści Greenpeace wdarli się na transportowiec przewożący FPSO

Na pokład statku heavy-lift do przewożenia ciężkich ładunków White Marlin, transportującego jednostkę FPSO, wdarło się czterech aktywistów Greenpeace. Grozili oni zajęciem sprzętu jeśli Shell nie zaprzestanie wierceń naftowych.
01.02.2023

Gaz-System rozpoczął badania w Zatoce Gdańskiej dla infrastruktury terminalu FSRU. Wiadomo, kiedy otwarcie

Trwają badania geofizyczne i geologiczne w Zatoce Gdańskiej w ramach projektu infrastruktury morskiej związanej z budową pływającego terminalu FSRU - poinformował we wtorek Gaz-System.
31.01.2023

Liderzy offshore wind opracują metodę liczenia śladu węglowego morskich farm wiatrowych

Jedenastu deweloperów morskiej energii wiatrowej – bp, EnBW, Fred Olsen Seawind, Parkwind, RWE, ScottishPower Renewables, Shell, SSE, Total Energies, Vattenfall i Ørsted – współpracuje z Carbon Trust, aby przyszłość morskiej energii wiatrowej była jeszcze bardziej zrównoważona.
31.01.2023

Pierwsza aukcja dla offshore wind w Portugalii pod koniec roku. Celem 10 GW do 2030 roku

W czwartym kwartale 2023 roku Portugalia ogłosi pierwszą aukcję dla morskiej energetyki wiatrowej.
26.01.2023

Finlandia uruchamia pływający terminal LNG. Czy gaz trafi również do Polski?

Pływający terminal LNG znajdujący się na południowym wybrzeżu Finlandii w porcie Inkoo jest gotowy do odbioru gazu – poinformowała spółka Gasgrid Finland, która podkreśla, że pozwoli to na ,,trwałe porzucenie zależności Finlandii od gazu rosyjskiego”.
24.01.2023

Swift Anchors powiększa się i szuka nowych inżynierów

Swift Anchors, brytyjska firma zajmująca się nowoczesnymi rozwiązaniami systemów kotwiczących dla branży offshore, rozwija swoją działalność. Szuka nowych pracowników – głównie inżynierów.
19.01.2023

[ZDJĘCIA] Feederowiec przechylił się i zrzucił kontenery

Kontenerowy feederowiec Sea Xpress mocno się przechylił, w rezultacie do wody pospadały z jego pokładu kontenery. Do wypadku doszło w indyjskim terminalu kontenerowym Mundra International Container Terminal.
09.01.2023

Pływające LIDAR-y. Rozwój technologii, osiągnięcia i wyzwania w kontekście nowych projektów morskich farm wiatrowych

Od czasu użycia pierwszego pływającego LiDARu (ang. Floating Light Detection and Ranging) do pomiaru prędkości wiatru na morzu, około dekady temu, odnotowano znaczące postępy w rozwoju technologii pływających LiDARów. Technologia ta dojrzała komercyjnie. Nieufność i sceptycyzm części branży wobec „nowego” zauważalnie zmalały. Deweloperzy projektów morskich farm wiatrowych w końcu przestali się jej bać.
02.01.2023

Najwięksi łączą siły w wyścigu po norweskie projekty offshore wind

Rząd norweski zamierza do końca pierwszego kwartału 2023 roku ogłosić przetarg dotyczący pozwoleń na budowę morskich farm wiatrowych w ramach tzw. pierwszej fazy na obszarach Sørlige Nordsjø II i Utsira Nord. Kolejne firmy łączą siły w konsorcjach, by zdobyć przewagę nad konkurencją. Norwegia staje się jednym z bardziej atrakcyjnych rynków offshore wind w Europie.
23.12.2022

Uczniowie tworzyli i testowali pływające platformy dla farm wiatrowych [WIDEO]

W ramach konkursu inżynierskiego młodzież ze szkół średnich projektowała i sprawdzała skuteczność pływających platform dla turbin wiatrowych. Finał konkursu odbył się 16 grudnia na Politechnice Gdańskiej, a jego sponsorem jest Simply Blue Group.
20.12.2022

Otwarcie niemieckiego terminalu LNG już niedługo. Przybywa jednostka FSRU

Niemiecka firma energetyczna Uniper potwierdziła 15 grudnia przybycie Höegh Esperanza, wyznaczonego jako FSRU dla terminalu LNG w Wilhelmshaven, którego otwarcie planowane jest na 17 grudnia tego roku.
16.12.2022

Pierwsza amerykańska aukcja pływających elektrowni wiatrowych zakończona

Wybrano pięciu deweloperów, którzy zbudują pierwsze, pływając farmy wiatrowe na wodach federalnych USA
08.12.2022

Bureau Veritas weryfikuje południowokoreański floating offshore

Bureau Veritas, we współpracy z Korean Register (KR), zostało wyznaczone do poprowadzenia certyfikacji projektu Gray Whale 3 - pływającej morskiej farmy wiatrowej Bada Energy w Ulsan, w Korei Południowej.
26.11.2022

Offshore Wind Poland 2022: optymistyczna przyszłość, ale i zmiany w teraźniejszości [WIDEO]

Na tegorocznej Konferencji Offshore Wind Poland 2022 organizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej królowały dwa tematy: przyszłość w perspektywie dużego potencjału morskiej energetyki wiatrowej, ale i teraźniejszość w kontekście zmiennych warunków inwestycyjnych.
23.11.2022

Gaz-System wybrał projektanta dla „części morskiej” projektu FSRU

GAZ-SYSTEM podpisał umowę z firmą Rambøll Danmark A/S na opracowanie projektu budowlanego dla infrastruktury morskiej związanej z budową pływającego terminalu FSRU.
15.11.2022

Miliard euro na pływające terminale LNG we Włoszech

Region administracyjny Emilia-Romania zatwierdził projekt nowego pływającego na Morzu Adriatyckim. Wpisuje się to w szerszy kontekst wysiłków kraju na rzecz zastąpienia malejących dostaw rosyjskiego gazu.
09.11.2022

Hiszpański potencjał offshore wind sięga 17 GW. Cała nadzieja w technologii floating

Hiszpańska organizacja branżowa The Spanish Wind Energy Association (AEE) przedstawiła białą księgę rozwoju przemysłu morskiej energetyki wiatrowej w kraju na Półwyspie Iberyjskim. Prognozowany potencjał sięga 17 GW do 2050 roku. Istotną rolę odegrają pływające technologie morskie. Hiszpanie spodziewają się wysokiego wskaźnika local content, sięgającego nawet 75 proc.
02.11.2022

Rozpoczęła się kampania pomiarowa dla szkockiej pływającej farmy wiatrowej

Partrac wkrótce rozmieści pływające LiDARy na terenie projektu Buchan, który jest realizowany przez Floating Energy Allyance (FEA), konsorcjum składające się z BW Ideol, Elicio i BayWa r.e.
01.11.2022

Marine Power Systems i Simply Blue rozwijają projekt floating u wybrzeży Szkocji

Simply Blue Group nawiązała współpracę z Marine Power Systems (MPS) w celu opracowania propozycji projektu dla rundy leasingowej Innovation and Targeted Oil and Gas (INTOG) prowadzonej przez Crown Estate Scotland.
26.10.2022

Wind Catching Systems - multiturbinowy katalizator morskiej energii wiatrowej

Firma Wind Catching Systems otrzymała od rządowego przedsiębiorstwa Enova grant na rozwój technologii w wysokości ok. 2,1 mln USD, w celu wsparcia projektu, budowy i testowania morskiej turbiny wiatrowej, którą firma planuje zainstalować w swojej pływającej konstrukcji wieloturbinowej o nazwie Windcatcher.
24.10.2022

Technologia w służbie ochrony infrastruktury krytycznej

O tym, jak istotnym zagadnieniem jest ochrona i bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej, takiej jak rurociągi czy terminale przeładunkowe krytycznych surowców energetycznych, w otaczającej nas dziś rzeczywistości nie trzeba już nikogo przekonywać. Niemal codziennie w mediach usłyszeć możemy informacje dotyczące awarii lub uszkodzeń kluczowych dla funkcjonowania państw i gospodarek instalacji. Koszty ponoszone w sytuacji powstania takich szkód są bardzo często trudne do oszacowania biorąc pod uwagę ich szeroko rozumiany wpływ na
24.10.2022

MKiŚ: zużycie gazu w sezonie zimowym 2022/23 będzie zauważalnie niższe

Zużycie gazu ziemnego w sezonie zimowym 2022/23 będzie zauważalnie niższe niż rok temu - wynika z odpowiedzi resortu klimatu i środowiska na interpelację poselską. Dodano, że zużycie gazu w sezonie zimowym 2021/22 wyniosło ponad 11,6 mld m sześc.
19.10.2022

BP tworzy globalny zespół ds. floating offshore

BP w ostatnich dniach poinformowało, że otwiera się na nowe możliwości w obszarze swojej działalności związanej z morską energią wiatrową. Tym razem poszukuje osoby na stanowisko dyrektora ds. pływających morskich elektrowni wiatrowych - która będzie rozwijać i kierować globalnym zespołem zajmującym się morską energią wiatrową z bazy BP w Wielkiej Brytanii.
16.10.2022

Equinor zamawia PSV i W2W dla pływającej farmy wiatrowej Hywind Tampen

Firma Equinor przedłużyła umowę z Island Offshore Shipholding LP na Island Clipper - jednostkę do zaopatrywania platform (Platform Supply Vessel - PSV) i jednostkę serwisową (Walk-To-Work - W2W), które obsługiwały pole naftowo-gazowe Oseberg w Norwegii i mają również pracować na pływającej morskiej farmie wiatrowej Hywind Tampen.
16.10.2022

Trio gigantów robi krok milowy w kierunku floating

Simply Blue Group, Ørsted i Subsea7 zakończyły prace geofizyczne i badania środowiskowe dla projektu floating Salamander u wschodnich wybrzeży Szkocji, co stanowi kamień milowy dla projektu o mocy 100 MW, który planuje się rozwijać poprzez rundę leasingową Scottish Innovation and Targeted Oil and Gas (INTOG).
13.10.2022

Implenia i WindWorks Jelsa podpisują MoU w sprawie produkcji betonowych platform dla floating offshore

Szwajcarska firma inżynierska Implenia i WindWorks Jelsa (WWJ) uzgodniły, że zbudują w Norwegii fabrykę, która będzie produkować betonowe platformy dla pływających turbin wiatrowych.
12.10.2022

Niemcy zabezpieczają dostawę LNG dla FSRU w Brunsbüttel. W tle współpraca w offshore wind

Niemiecki koncern energetyczny RWE porozumiał się z emiracką firmą National Oil Company (ADNOC) w sprawie pierwszego ładunku skroplonego gazu LNG, który zostanie przyjęty w terminalu FSRU w Brunsbüttel. Niemcy nawiązali także współpracę z Masdar w obszarze morskiej energetyki wiatrowej.
07.10.2022

UK wdroży zmiany w prawie i przyspieszy budowę ogromnej ilości nowych mocy w offshore

Wielka Brytania przyspieszy procesy planowania i wydawania zgody na budowę dla projektów z niedawno zakończonych, obecnie trwających i nadchodzących aukcji dla morskiej energetyki wiatrowej, aby szybciej wprowadzić do sieci nowe moce energetyczne, ułatwić wzrost gospodarczy i tworzenie miejsc pracy.
02.10.2022

TotalEnergies kupuje udziały w projekcie floating offshore Aurora

TotalEnergies kupił udziały w należącym do Simply Blue Energy projekcie wiatrowym Aurora o mocy 1 GW na brytyjskich wodach Morza Celtyckiego.
02.10.2022

Floating offshore zbuduje na nowo chińską energetykę i otworzy europejski rynek - raport Aegir

Pojedynczy pilotażowy projekt może zapoczątkować gigaskalowy rozwój sektora floating, otwierając możliwości dla zachodnich graczy, twierdzą analitycy.
28.09.2022

Handel UE z rosnącymi obrotami generuje ruch w portach. Dominuje import gazu

W II kwartale 2022 r. wartość eksportu wzrosła o 5,9% w porównaniu z poprzednim kwartałem, a importu o 13,3%. Deficyt Unii Europejskiej handlowy wzrósł z 69 mld euro w pierwszym kwartale 2022 r. do 123 mld euro w drugim kwartale 2022 r. I widać to w transporcie morskim, a w portach w postaci rosnących powoli albo zmniejszających się obrotów zarówno w drobnicy jak i w masowych.
25.09.2022

Simply Blue i Irving Oil zmieniają oblicze energetyki

Deweloper specjalizujący się w sektorze floating Simply Blue Group i kanadyjski koncern Irving Oil podpisały MoU, aby wspólnie podjąć działania na rzecz zbadania możliwości związanych z rozwojem zintegrowanego hubu OZE w rafinerii Irving Oil Whitegate w Irlandii.
24.09.2022

Opatentowana innowacja zmieni na zawsze floating offshore!

Innowacyjna konstrukcja norweskiego start-upu World Wide Wind, w której dwa "przeciwbieżne" wirniki umieszczone są na smukłej konstrukcji wieży-dźwigara, ma sprawić, że koszt energii w tej technologii spadnie poniżej 50 USD/MWh, pisze Darius Snieckus na łamach portalu rechargenews.com.
04.09.2022

Inny punkt projektowania turbin zmieni offshore i obniży koszty

Brandon Ennis, kierownik techniczny ds. morskich elektrowni wiatrowych w Sandia National Laboratories, miał radykalnie przewrotny pomysł na morskie turbiny wiatrowe: zamiast wysokiej, potężnej wieży z łopatami na szczycie, wyobraził sobie turbinę bez wieży, z łopatami naciągniętymi jak w łuku.
31.08.2022

Delegacja z Polski z wizytą na pierwszej w Europie pływającej farmie wiatrowej na morzu

Morska energetyka wiatrowa wyznacza jeden z kluczowych kierunków rozwoju sektora energetycznego. Polska powinna wykorzystać doskonałe warunki Bałtyku do rozwoju MEW. Ta nowa gałąź gospodarki zapewni dostęp do taniej, czystej energii i wzmocni konkurencyjność polskich przedsiębiorstw. Pływające morskie farmy wiatrowe są dynamicznie rozwijającą się gałęzią energetyki i przyszłościowym kierunkiem rozwoju sektora OZE – to jeden wniosków z wyjazdu studyjnego do Portugalii, jaki odbył się 22-23 sierpnia 2023 r. przy udziale polskich pa
29.08.2022

Szkocja robi kolejny krok w stronę pływających farm wiatrowych

Trzy kolejne projekty pływających morskich farm wiatrowych o mocy 2,8 GW zostaną objęte umowami o dzierżawę dna morskiego w Szkocji, po tym jak Crown Estate Scotland zakończyła proces rozliczania przeprowadzonej przez ScotWind rundy licencyjnej na dzierżawę dna morskiego. Wszystkie trzy inwestycje pojawią się na wschód od Szetlandów i będą koncentrować się na produkcji zielonego wodoru.
28.08.2022

SolarDuck przeprowadził testy pływającej platformy słonecznej

Holenderski spółka SolarDuck poinformowała, że przetestował już swoją pływającą platformę słoneczną w LiR National Ocean Test Facility (NOTF). Jest to uznany ośrodek w Irlandii, który posiada obiekty do testowania i rozwoju technologii morskich. Jedną z nich jest pływająca fotowoltaika.
22.08.2022

Dron, który lata i nurkuje - może zmienić inspekcje floating offshore i ułatwić monitoring wód

Innowacyjny dron może zarówno latać, jak i lądować na wodzie oraz nurkować, aby np. pobierać próbki i monitorować jakość wody. Dron został opracowany przez naukowców z Imperial College London i Empa, a niedawno po raz pierwszy przetestowany wraz z badaczami z instytutu badań wodnych Eawag na Jeziorze Zuryskim.
15.08.2022

Hexicon - zielone światło dla 1 GW floating offshore we Włoszech

Hexicon prowadzi działalność we Włoszech za pośrednictwem spółki joint venture AvenHexicon Srl z partnerem Avapa Energy Srl. AvenHexicon jest obecnie w trakcie realizacji pięciu projektów zlokalizowanych u wybrzeży Sardynii, Sycylii i Apulii.
14.08.2022

Grecja wyznacza cel 2 GW w offshore wind do 2030 roku

Pod koniec lipca 2022 roku grecki parlament zatwierdził pierwszą grecką specustawę o morskiej energetyce wiatrowej. Jej celem jest rozpoczęcie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Większość instalacji będą stanowiły pływające farmy morskie.
12.08.2022

Floating offshore zasili pole naftowo-gazowe na Morzu Północnym

Floating offshore ma zasilić pole naftowo-gazowe w brytyjskiej środkowej części Morza Północnego.
11.08.2022

Francja wyznacza kolejne obszary pod rozwój offshore wind

Rząd Francji po przeprowadzeniu konsultacji społecznych wybrał obszary pod realizację dwóch projektów morskich elektrowni wiatrowych u wybrzeży Atlantyku. Pierwszy przetarg zostanie zorganizowany jeszcze w tym roku.
07.08.2022

Minister Moskwa: Rozmawiamy ze stroną czeską i słowacką o współpracy w ramach terminala FRSU

Analizujemy ostateczną przepustowość terminala FSRU. Rozmawiamy ze stroną czeską i słowacką na poziomie operatorów systemu gazowego, by wypracować wspólny model i wtedy zwiększyć przepustowość tego terminala - poinformowała w czwartek w Senacie minister klimatu Anna Moskwa.
04.08.2022

RWE zwodował pływającą turbinę wiatrową DemoSATH

Niemiecki inwestor RWE poinformował, że pomyślnie przeprowadził operację załadunku i wodowania pływającej turbiny wiatrowej DemoSath. Turbina została zbudowana na lądzie w porcie Bilbao w Hiszpanii. W rezultacie DemoSATH jest gotowa do zainstalowania na terenie testowym BiMEP w terminie do końca lata 2022 roku.
31.07.2022

Zespół Subsea 7 ułożył pierwsze kable na terenie farmy morskiej Hywind Tapen

Spółka Subsea 7, światowym lider w realizacji projektów i usług offshore w sektorze energetycznym, poinformował o postępach w pracach przy projekcie farmy morskiej Hywind Tampen (88 MW). Jest to pływająca elektrownia wiatrowa rozwijana przez norweskiego giganta Equinor.
28.07.2022

WES czeka na ocenę miksu pływaków i energii z fal

Firma Wave Energy Scotland rozpisała przetarg na wykonanie badań nad techniczno-ekonomicznymi zaletami połączenia produkcji energii z pływających farm wiatrowych oraz fal. Będzie to dotyczyć wspólnej infrastruktury i tych samych projektów – podaje serwis Offshore Energy Biz.
25.07.2022

Prezes Gaz-Systemu: ściganie się na pływające terminale gazowe nie jest rozsądne

Ściganie się dziś na pozyskanie pływających terminali gazowych nie jest rozsądne - ocenił we wtorek prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień. Dodał, że na razie projekt pozyskania takiej jednostki dla Polski jest realizowany zgodnie z założeniami.
20.07.2022

Crist. Kurs na rynek Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Na początku lipca odbyło się spotkanie przedstawicieli stoczni Crist, firmy Synlift oraz Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego w Ambasadzie Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Warszawie. Gości przyjął Pan Ahmed Al-Mansouri, II Sekretarz Ambasady ZEA.
17.07.2022

[WIDEO] EDF Renewables jest w stu procentach przygotowany do drugiej fazy pozwoleń lokalizacyjnych

EDF Renewables przystąpiła do konkursu o polski offshore. Z 11 dostępnych lokalizacji w drugiej fazie pozwoleń lokalizacyjnych grupa złożyła samodzielnie 10 wniosków. Alicja Chilińska-Zawadzka, CEO, EDF Renewables Polska i Joanna Kluczewska-Bordier, Project Lead Floating Offshore Wind, EDF Renouvelables opowiedziały o planach francuskiej firmy na rozbudowę morskich farm wiatrowych na polskim Bałtyku.
11.07.2022

Norweska branża offshore wind szuka szans biznesowych w Japonii

Japonia jest wschodzącym rynkiem morskiej energetyki wiatrowej. Tu swoich szanse chce poszukać branża norweska. Organizacja branżowa Norwegian Offshore Wind organizuje specjalny program dla rodzimych firm, w ramach którego będą mogły nawiązać relacje biznesowe z japońską branżą.
05.07.2022

[WIDEO] Sławomir Michaluk, Vestas Polska: Ważny jest zrównoważony rozwój, tak by koszt energii był coraz bardziej konkurencyjny

Jesteśmy świadkami szybkiego rozwoju technologicznego w zakresie zielonej energii. Widok coraz większych turbin wiatrowych wzbudza w nas emocje. Jednak między planowaniem projektu a uruchomieniem farmy wiatrowej musi zajść cały szereg procesów. O wyzwaniach rozwijającej się branży morskich farm wiatrowych – ograniczeniach łańcucha dostaw i ryzykach związanych z fazą instalacji mówi Sławomir Michaluk, Project Manager w Vestas Poland.
30.06.2022

Kolejna pływająca farma wiatrowa u wybrzeży Irlandii

Irlandzki deweloper Simply Blue Group poinformował we wtorek, że dodaje do swojego portfela floating offshore projekt o mocy do 1,3 GW.
25.06.2022

Gazociągi lądowe FSRU z kompletem decyzji środowiskowych

Gaz-System uzyskał decyzje środowiskowe dla wszystkich trzech gazociągów lądowych, projektowanych w ramach programu FSRU.
10.06.2022

Kto uwolni bałtycki potencjał floating wind?

Tegoroczna seria wydarzeń związanych z rozwojem pływającej morskiej energetyki wiatrowej sugeruje, że podsektor technologii wiatrowej, który długo pozostawał w cieniu, może wreszcie zacząć się dynamicznie rozwijać i w znaczącym stopniu przyczynić się nie tylko do dekarbonizacji, ale także wzrostu gospodarczego.
07.06.2022

Hywind Tampen: zainstalowano pierwszą turbinę na największej na świecie pływającej morskiej farmie wiatrowej

Pierwsza z 11 turbin wiatrowych Siemens Gamesa o mocy 8,6 MW, które będą stanowić pływającą farmę wiatrową Hywind Tampen firmy Equinor, została zainstalowana około 140 kilometrów od wybrzeża Norwegii.
07.06.2022

Minister klimatu: przepustowość terminalu w Zatoce Gdańskiej ma wynieść co najmniej 12 mld m sześc.

W związku z rosnącym zainteresowaniem Czech, Słowacji planujemy rozszerzyć przepustowość terminalu FSRU w Zatoce Gdańskiej do co najmniej 12 mld m sześc. gazu - zapowiedziała w poniedziałek w Lublinie minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
06.06.2022

Największa chińska pływająca turbina wiatrowa już na wodzie [WIDEO]

Fuyao, największa chińska pływająca turbina wiatrowa, została odholowana na Morze Południowochińskie, gdzie rozpocznie pracę.
31.05.2022

PGNiG na Gazterm 2022: kolejny długoterminowy kontrakt na dostawy LNG z USA

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zawarło z amerykańską firmą Sempra Infrastructure porozumienie określające postanowienia 20-letniego kontraktu kupna-sprzedaży 3 mln ton skroplonego gazu ziemnego rocznie.
27.05.2022

Ørsted i TotalEnergies powalczą wspólnie o projekty offshore wind w Niderlandach

Duński koncern energetyczny Ørsted oraz francuski gigant TotalEnergies połączyli siły w celu złożenia wspólne oferty w dwóch holenderskich przetargach na morską energetykę wiatrową na obszarze Holland Coast West.
19.05.2022

PGNIG zawarło porozumienie na dostawy LNG z Sempra Infrastructure Partners

Zarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA informuje dziś o zawarciu porozumienia w sprawie możliwości zawarcia umowy długoterminowej na dostawy gazu skroplonego (LNG) od Sempra Infrastructure Partners.
16.05.2022

Czy floating offshore zawładnie rynkiem morskiej energetyki? RAPORT GWEC [WIDEO]

Tegoroczna seria wydarzeń związanych z rozwojem pływającej morskiej energetyki wiatrowej sugeruje, że podsektor technologii wiatrowej, który długo pozostawał w cieniu, może wreszcie zacząć się dynamicznie rozwijać i w znaczącym stopniu przyczynić się nie tylko do dekarbonizacji, ale także wzrostu gospodarczego.
04.05.2022

Heerema opracowała nową metodę instalacji pływających farm wiatrowych

Heerema Marine Contractors, holenderski wykonawca usług dla sektora offshore wind, przedstawiła nową metodę instalacji pływających elektrowni wiatrowych. Instalacja typu „floating to floating” ma obniżyć koszty inwestycji w sektorze offshore wind.
28.04.2022

Polska bez gazu z Rosji, a Europa szykuje plan B

Zakręcenie Polsce kurka z gazem przez Gazprom przyspiesza rewolucję i największe zmiany dotyczące surowców w Europie od dziesięcioleci. Unia Europejska chcąc uniezależnić się od rosyjskich paliw już wcześniej rozpoczęła poszukiwania alternatyw. Jakie kierunki mogą okazać się kluczowe?
27.04.2022

PGE rozpoczyna pomiary wietrzności dla morskiej elektrowni wiatrowej Baltica 1

PGE Baltica, spółka z Grupy PGE, przystępuje do etapu pomiarów zasobów wiatru, zafalowania i prądów morskich na potrzeby morskiej elektrowni wiatrowej Baltica 1. Badania przeprowadzi firma EOLOS Floating LiDAR Solutions, jeden z kilku najbardziej doświadczonych wykonawców tego typu badań na morzu. Kampania pomiarowa rozpocznie się w drugiej połowie maja 2022 roku i potrwa około dwóch lat.
26.04.2022

Gaz-System zakończył pierwszą fazę wiążącej procedury Open Season FSRU

Pierwsza faza wiążącej procedury Open Season FSRU potwierdziła zainteresowanie uczestników rynku mocą regazyfikacji Terminalu FSRU – czytamy w oświadczeniu spółki Gaz-System.
22.04.2022

Ever Forward uwolniony [WIDEO, GALERIA]

Po tygodniach ciężkich prac ratowniczych w Zatoce Chesapeake masywny kontenerowiec Ever Forward jest już wolny i może płynąć dalej.
17.04.2022

Francuzi wystartują w wyścigu offshore wind na Morzu Bałtyckim

Na początku 2022 roku Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło 11 postępowań związanych z pozwoleniami lokalizacyjnymi morskich farm wiatrowych na polskich wodach Morza Bałtyckiego. W dalszym ciągu wpływają kolejne wnioski. Jedne z nich złożył francuski inwestor Qair Polska z grupy Qair.
11.04.2022

Repsol i Ørsted chcą podbić Hiszpanię pływającymi farmami wiatrowymi

Hiszpańska firma energetyczno-petrochemiczna oraz duński koncern energetyczny łączą siły w rozwoju pływających farm wiatrowych w Hiszpanii. Mowa o spółkach Repsol i Ørsted, które chcą przyspieszyć komercjalizację technologii floating.
06.04.2022

Porty nad Morzem Celtyckim otwierają się na morską energetykę wiatrową

Niemiecki koncern RWE nawiązał współpracę z największym brytyjskim operatorem portowym, Associated British Ports (ABP) oraz największym brytyjskim portem energetycznym - Port of Milford Haven. Partnerstwo ma na celu stworzenie nowej infrastruktury portowej wspierającej rozwój morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Celtyckim, w szczególności technologii floating.
05.04.2022

Hyundai będzie przerabiał metanowce na FSRU

Koreański koncern Hyundai Heavy Industries przygotowuje się do przerabiania statków do transportu LNG na pływające terminale FSRU – pisze gazeta Korea Economic Daily. To reakcja na spodziewany popyt na te jednostki w Europie.
05.04.2022

PGNiG zainteresowane wykorzystaniem FSRU w Gdańsku

PGNiG podało, że spółka jest zainteresowana usługami regazyfikacyjnymi, jakie może oferować planowany przez Gaz-System FSRU (Floating Storage Regasification Unit).
30.03.2022

Turecki resort obrony: w Morzu Czarnym znaleźliśmy kolejną minę; została zneutralizowana

Tureccy saperzy wyłowili w poniedziałek z Morza Czarnego, w pobliżu granicy z Bułgarią, minę morską - podało w poniedziałek ministerstwo obrony Turcji. Media twierdzą, że mina pochodzi prawdopodobnie z okolic Odessy, gdzie rosyjskie siły morskie od końca lutego prowadzą działania w ramach inwazji na Ukrainę.
28.03.2022

Portugalia stawia na pływające farmy morskie. Latem rusza aukcja

Najbliższe lato będzie kluczowe dla morskiej energetyki wiatrowej w Portugalii. Za kilka miesięcy władze tego kraju przeprowadzą aukcję OZE obejmującą technologię pływających wiatraków. Ministerstwo środowiska i transformacji energetycznej liczy, że dzięki systemu wsparcia powstaną pływające farmy o łącznej mocy 3-4 GW.
27.03.2022

MOL i Toyo Construction wspólnie wybudują statki do obsługi morskich farm wiatrowych

Japoński armator Mitsui O.S.K. Line (MOL) i spółka z obszaru inżynierii morskiej Toyo Construction podpisały protokół ustaleń Memorandum of Understanding (MoU), dotyczący współpracy w zakresie budowy statków potrzebnych do obsługi farm wiatrowych.
24.02.2022

Zatwierdzona do użytku wraz z komponentami hybrydowa platforma pływająca [WIDEO]

Prototyp hybrydowej, zbudowanej z betonu oraz tworzyw sztucznych, wraz z komponentami, innowacyjnej hybrydowej pływającej platformy, został zatwierdzony jako jedna z technologii do pozyskiwania energii wiatrowej na pełnym morzu.
03.02.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Ocean Winds: "Przygotowujemy się do aplikacji o nowe lokalizacje offshore wind"

Rynek morskiej energetyki wiatrowej rozwija się na tyle dynamicznie, że koncerny energetyczne zawiązują sojusze w celu zwiększenia przewag konkurencyjnych. Jednym z takich podmiotów jest Ocean Winds, który pewnym krokiem wszedł na na światowy rynek offshore wind. W tekście z cyklu „Kto jest kim w polskim offshore”, pytamy koncern o postępy w rozwoju projektów morskich w Polsce. Inwestor widzi w Morzu Bałtyckim ogromny potencjał rozwoju i już przygotowuje się do aplikacji o nowe lokalizacje pod morskie farmy wiatrowe.
01.02.2022

Wielka Brytania zainwestuje ponad 60 mln funtów w rozwój pływających farm wiatrowych

Rząd Wielkiej Brytanii zapowiedział, że zainwestuje w projekty pływających morskich farm wiatrowych 31,6 mln funtów. Równolegle sektor prywatny chce przeznaczyć na rozwój technologii podobną kwotę - ponad 30 milionów funtów. Sektor publiczny i prywatny łączą siły.
01.02.2022

Technologie floating mogą uniezależnić kraje wyspiarskie od konsumpcji paliw

Nowe technologie energii odnawialnej, takie jak morskie pływające elektrownie słoneczne, energia fal oraz morska energetyka wiatrowa, w połączeniu z ekologicznymi paliwami, są w stanie zabezpieczyć w pełni dostawy energii dla krajów wyspiarskich. Jest to wniosek płynący z badań ekspertów, którzy przeanalizowali miks energetyczny Malediwów oparty w 100 proc. na OZE.
29.01.2022

Pływające elektrownie - zeroemisyjne źródła energii

Zapotrzebowanie na energię elektryczną wciąż rośnie. Dlatego w najbliższej przyszłości napotkamy problemy z zaspokojeniem potrzeb konsumenckich, szczególnie w okresach występowania tzw. pików zapotrzebowania. Dodatkowo regulacje dotyczące ograniczenia emisji CO2 wymuszają odchodzenie od elektrowni używających węgla jako podstawowego paliwa, czego przykładem jest wstrzymanie przez polski rząd budowy elektrowni węglowej w Ostrołęce. Jest to potwierdzenie decyzji o zwróceniu się ku paliwom nisko lub zeroemisyjnym.
14.01.2022

Pierwszy na świecie projekt Engie do magazynowania wodoru z MFW w podmorskich kawernach

Tractebel twierdzi, że formacje solne mogłyby przechowywać zielony H2 przetwarzany na morzu, aby pomóc w wyrównaniu podaży i popytu na ten surowiec.
27.12.2021

Floating solar - szansa dla wszystkich

Producenci i operatorzy energii słonecznej i wodnej, deweloperzy systemów fotowoltaicznych, przedsiębiorstwa, konsumenci indywidualni, firmy zajmujące się czystą energią oraz dostawcy rozwiązań technologicznych – wszyscy mają szansę wykorzystać rosnącą wartość ekonomiczną pływającej fotowoltaiki. Tak wynika z raportu Deloitte.
22.12.2021

Aker zainwestuje miliony funtów w łańcuch wartości dla pływających farm wiatrowych w Szkocji

Aker Offshore Wind poinformował o uruchomieniu pakietu inwestycyjnego o wartości 235 mln funtów w ramach współpracy z Ocean Winds - spółką joint venture Engie i EDP Renewables, aby wzmocnić łańcuch dostaw na potrzeby nowej fali rozwoju pływających morskich farm wiatrowych u wybrzeży Szkocji.
21.12.2021

Norwegia rozważa zastosowanie projektów hybrydowych w sektorze offshore wind

Norwegia jest jednym z największych światowych eksporterów surowców energetycznych. Swój sukces ekonomiczny zawdzięcza przede wszystkim wydobyciu ropy naftowej i gazu ziemnego. Naturalnym kierunkiem zainteresowań Norwegów jest rozwój morskiej energetyki wiatrowej, którzy posiadają duże doświadczenie w usługach offshore wind. Energetyka wiatrowa może wesprzeć ten kraj w dobie rosnącego zapotrzebowania na energię.
20.12.2021

Hiszpania zatwierdziła mapę drogową offshore wind – na celowniku technologia floating

Hiszpańska Rada Ministrów na wniosek Ministerstwa ds. Przemian Ekologicznych i Wyzwań Demograficznych, zatwierdziła Mapę Drogową Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej w Hiszpanii. Dokument stanowi strategię mającą na celu promowanie hiszpańskiego przywództwa w rozwoju technologicznym oraz bezemisyjnych źródeł energii, które wykorzystują naturalne zasoby morskie.
15.12.2021

Lhyfe i Doris będą produkować zielony wodór na morzu. Pomoże technologia floating

Projektanci ze spółek Lhyfe i Doris wspólnie uruchomią pływającą turbinę wiatrową, która będzie zintegrowana z systemem produkcji zielonego wodoru. Projekt NerehydTM ma być odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na zeroemisyjny wodór.
09.12.2021

Szkocja może stać się liderem w produkcji niskoemisyjnych fundamentów dla offshore wind

Z badań sfinansowanych przez niemiecki koncern energetyczny RWE wynika, że Szkocja może stać się światowym liderem w produkcji niskoemisyjnych, betonowych fundamentów dla pływających morskich farm wiatrowych. Badania wypełniają lukę w wiedzy na temat możliwości rozwoju technologii floating w tym kraju. Zarówno szkockie porty, jak i przemysł mają odpowiednie doświadczenie i umiejętności w produkcji betonu na skalę, która może być zastosowana do tej niskoemisyjnej alternatywy.
08.12.2021

Projekt pływającego terminalu FSRU w Gdańsku. Gaz-System ogłasza procedurę Open Season

Gaz-System ogłosił już wcześniej program, w ramach którego na morzu w rejonie Gdańska pojawiłaby się jednostka FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit). Jednostka taka, zacumowana na stałe, pomagałaby w odbiorze LNG dostarczanego drogą morską, jego regazyfikacji i wprowadzeniu do Krajowego Systemu Przesyłowego. Dziś Gaz-System ogłosił rozpoczęcie procedury Open Season FSRU – Fazy 1, która ma na celu weryfikację zainteresowania uczestników rynku potencjalną mocą regazyfikacji planowanego Terminalu FSRU.
06.12.2021

Fred. Olsen 1848 opracował koncepcję portu mobilnego dla pływających technologii offshore

Bonheur, norweska spółka holdingowa rodziny Olsen, powołała nową spółkę Fred. Olsen 1848, która będzie zajmowała się rozwojem zrównoważonych technologii energetycznych, w szczególności OZE. Inżynierowie opracowali metodę instalacji elementów wiatrowych z wykorzystaniem statków typu jack-up, szczególnie na obszarze pływających farm wiatrowych.
24.11.2021

U wybrzeży Bretanii powstanie pływająca farma wiatrowa South Brittany

Potentat technologii floating w morskiej energetyce wiatrowej Ocean Winds (spółka joint venture firm ENGIE i EDP Renewables) oraz spółka Principle Power zawarły umowę o współpracy przy projektowaniu platform na potrzeby pierwszego we Francji przetargu dla pływających technologii.
19.11.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.