• <
mewo_2022

Repsol i Ørsted chcą podbić Hiszpanię pływającymi farmami wiatrowymi

06.04.2022 15:57
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Repsol i Ørsted chcą podbić Hiszpanię pływającymi farmami wiatrowymi

Partnerzy portalu

Repsol i Ørsted chcą podbić Hiszpanię pływającymi farmami wiatrowymi - GospodarkaMorska.pl
orstedcdn.azureedge.net

Hiszpańska firma energetyczno-petrochemiczna oraz duński koncern energetyczny łączą siły w rozwoju pływających farm wiatrowych w Hiszpanii. Mowa o spółkach Repsol i Ørsted, które chcą przyspieszyć komercjalizację technologii floating.


Martin Neubert, zastępca dyrektora generalnego duńskiej grupy i dyrektor handlowy Ørsted, powiedział, że spółka łączy siły z Repsol w celu zbadania możliwości rozwoju pływającej morskiej energetyki wiatrowej w Hiszpanii. W ten sposób chcą zaangażować się w komercjalizację tej technologii, umożliwiając instalację wiatraków na większych odległościach i głębszych wodach.


Ørsted, jako światowy lider w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej, wnosi do sojuszu z hiszpańską spółką trzy dekady doświadczenia w zakresie rozwoju, budowy, eksploatacji i posiadania farm wiatrowych przytwierdzonych do stałego dnia. Ostatnio koncern otrzymał prawa do dzierżawy obszaru dla pływających morskich farm wiatrowych u wybrzeży Szkocji.


Według szacunków Bloomberg New Energy Finance, globalny rynek pływającej platform wiatrowych osiągnie 21 GW mocy zainstalowanej do 2035 roku. Hiszpania stawia sobie za cel osiągnięcie do 2030 roku 3 GW mocy zainstalowanej w technologii floating. Hiszpański łańcuch dostaw jest dobrze przygotowany do rozwoju tej technologii dzięki dziesięcioleciom doświadczeń zdobytych podczas dostaw dla ogromnej floty lądowych farm wiatrowych w Hiszpanii. Repsol ma już za sobą pierwsze doświadczenia rozwoju technologii pływającej dzięki projektowi Windfloat Atlantic u wybrzeży Portugalii.


Produkcja energii z OZE jest jednym z filarów strategii dekarbonizacji firmy Repsol. Firma podniosła ostatnio swoje cele dotyczące mocy zainstalowanej w OZE do 20 GW do 2030 roku, co stanowi wzrost o 60 proc. w porównaniu z poprzednim celem. Do 2025 roku moc zainstalowana wzrośnie do 6 GW.


W październiku 2021 roku Repsol zwiększył swoje ambicje inwestycyjne w zakresie projektów niskoemisyjnych. W latach 2021-2025 madryckie przedsiębiorstwo multi-energetyczne przeznaczy dodatkowy 1 mld euro na projekty niskoemisyjne, zwiększając łączną kwotę do 6,5 mld euro z 5,5 mld euro określonych w planie strategicznym zatwierdzonym w listopadzie 2020 roku. Ponadto, w grudniu 2019 roku Repsol stał się pierwszą firmą w swoim sektorze, która zobowiązała się do neutralności węglowej do 2050 roku.

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.