• <

Wynik wyszukiwania - "repsol" - Wiadomości

Venture Global LNG kupuje nowe gazowce. W tle postępowanie arbitrażowe największych firm energetycznych

Firma Venture Global LNG poinformowała 17 marca, że nabędzie flotę dziewięciu statków do transportu skroplonego gazu ziemnego (LNG), zwiększając swoją zdolność do sprzedaży i transportu własnych ładunków.
18.03.2024

Globalny dostawca usług wiertniczych otwiera swoje biuro w Trójmieście

Norweski Archer, globalna firma zajmująca się dostarczaniem usług naftowych i wiertniczych, a także obsługą klientów z branży naftowej i gazowej, otwiera biuro inżynieryjne w Gdańsku. Zatrudnienie znajdzie 150 inżynierów, którzy będą uczestniczyć w rozwoju globalnych projektów firmy.
13.07.2023

Morawiecki: jeśli chcemy inwestować więcej środków w fuzje, akwizycje, badania, musimy konsolidować spółki

Jeśli chcemy inwestować więcej środków w fuzje, akwizycje, badania, to musimy konsolidować spółki - mówił premier Mateusz Morawiecki w opublikowanym w środę wywiadzie na "Elektryfikacja podcast Jakuba Wiecha". Orlen, po połączeniu m.in. z Lotosem, staje się partnerem dla poważnych graczy na świecie - dodał.
15.03.2023

Według Grupy Orlen nie ma ryzyka niekontrolowanego zbycia udziałów Rafinerii Gdańskiej

Umowa sprzedaży udziałów Rafinerii Gdańskiej jest legalna. Nie ma ryzyka niekontrolowanego ich zbycia. Fuzja to szansa dla Lotosu na rozwój pomimo słabych perspektyw dla branży rafineryjnej.
16.01.2023

TotalEnergies zainwestuje miliard dolarów w ropę z Brazylii

Francuski koncern TotalEnergies zatwierdził dziś ostateczną decyzję inwestycyjną na rozwój projektu olejowego w basenie Santos, 300 km od linii brzegowej Brazylii.
16.01.2023

Spór o płace zaostrza się - pracownicy Petrofac North Sea będą strajkować

Prawie 150 brytyjskich pracowników zatrudnionych przez firmę Petrofac świadczącą usługi w sektorze energetycznym opowiedziało się za podjęciem akcji strajkowej w związku z zaostrzającym się sporem o płace.
05.11.2022

IRENA chce zwiększyć udział zielonego wodoru w przemyśle morskim

IRENA ustanowiła Zrzeszenie na rzecz Dekarbonizacji Przemysłu. Ma ambicje stać na czele zmiany gospodarki morskiej i wypełnić zobowiązania klimatyczne Porozumienia Paryskiego. W pierwszej kolejności stawia na wprowadzenie wodoru jako paliwa na statkach.
01.09.2022

Pierwszy od dwóch lat tankowiec z ropą wkrótce wyruszy do Europy

Ładunek 650 tys. baryłek ciężkiej ropy naftowej ma wkrótce wypłynąć z Wenezueli tankowcem, wyczarterowanym przez włoską firmę naftową Eni - podała w piątek agencja Reuters. Do Wenezueli płynie z Europy drugi duży tankowiec, który część załadowanej tam ropy ma dostarczyć do Hiszpanii.
18.06.2022

Hiszpania wysyła gaz do Europy przy maksymalnej przepustowości

Od kwietnia dwa gazociągi z Hiszpanii do Francji, Larrau i Irun, pracują przy maksymalnej przepustowości - wynika z danych firmy zarządzającej rurociągami Enagas, na którą powołał się dziennik „ABC”. W kwietniu wyeksportowano nimi do Europy o ponad 172 proc. więcej gazu niż w marcu, jednak zdolności przesyłowe tych transpirenejskich połączeń są ograniczone.
14.05.2022

Czy floating offshore zawładnie rynkiem morskiej energetyki? RAPORT GWEC [WIDEO]

Tegoroczna seria wydarzeń związanych z rozwojem pływającej morskiej energetyki wiatrowej sugeruje, że podsektor technologii wiatrowej, który długo pozostawał w cieniu, może wreszcie zacząć się dynamicznie rozwijać i w znaczącym stopniu przyczynić się nie tylko do dekarbonizacji, ale także wzrostu gospodarczego.
04.05.2022

Repsol i Ørsted chcą podbić Hiszpanię pływającymi farmami wiatrowymi

Hiszpańska firma energetyczno-petrochemiczna oraz duński koncern energetyczny łączą siły w rozwoju pływających farm wiatrowych w Hiszpanii. Mowa o spółkach Repsol i Ørsted, które chcą przyspieszyć komercjalizację technologii floating.
06.04.2022

Portugalia stawia na pływające farmy morskie. Latem rusza aukcja

Najbliższe lato będzie kluczowe dla morskiej energetyki wiatrowej w Portugalii. Za kilka miesięcy władze tego kraju przeprowadzą aukcję OZE obejmującą technologię pływających wiatraków. Ministerstwo środowiska i transformacji energetycznej liczy, że dzięki systemu wsparcia powstaną pływające farmy o łącznej mocy 3-4 GW.
27.03.2022

Wyciek z tankowca w Peru. Pracownicy z zakazem wyjazdu z kraju

Sąd w prowincji Lima, na środkowym wybrzeżu Peru, zakazał opuszczania tego kraju przez czterech pracowników hiszpańskiej spółki Repsol w związku z wyciekiem ropy naftowej. Doszło do niego 15 stycznia podczas rozładunku z tankowca w położonej w sąsiedztwie wybrzeża rafinerii La Pampilla.
30.01.2022

Peru. Wyciek ropy spowodował najgorszą katastrofę ekologiczną w ostatnich latach [WIDEO, ZDJĘCIA]

Po wtorkowym gwałtownym uderzeniu fali morskiej w tankowiec rozładowujący ropę naftową w rafinerii La Pampilla u wybrzeży Peru wyciekło ponad 6 tys. baryłek ropy. Powstanie fali jest wiązane z sobotnią erupcją wulkanu na wyspach Tonga - informuje w czwartek serwis BBC.
20.01.2022

Rozpoczęło się wydobycie ze złoża Yme w Norwegii

Uruchomienie produkcji ze złoża Yme na Norweskim Szelfie Kontynentalnym to jeden z kluczowych projektów inwestycyjnych gdańskiego koncernu. Jego realizacja przyczyni się do znacznego wzrostu wydobycia Grupy LOTOS w Norwegii. Średnie wydobycie w perspektywie 5 lat wyniesie ok. 5 tys. bbl/dzień.
26.10.2021

Lotos aktywnie rozwija działalność wydobywczą w Norwegii

Złożenie aplikacji w rundzie koncesyjnej APA 2021 oraz ujednolicenie udziałów w ramach projektu NOAKA to główne działania finalizowane we wrześniu br. przez spółkę LOTOS Exploration and Production Norge. Dzięki tym oraz innym rozwijanym projektom koncern optymalizuje swoje aktywa w Norwegii dążąc do jak najbardziej efektywnego ich wykorzystania oraz zabezpieczenia ich potencjału rozwoju na kolejne lata.
14.09.2021

Norwegia. Ruszy wydobycie ropy na polu Yme, Lotos udziałowcem

Norweskie władze wydały zgodę na uruchomienie eksploatacji pola Yme na Morzu Północnym przez kompanię naftową Repsol. W projekcie Yme 20 proc. udziałów posiada Grupa Lotos.
13.08.2021

Portugalskie regiony przygotowują się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej

Trudno znaleźć dziś kraj z dostępem do wód morskich i oceanicznych, którego władze rządowe i lokalne nie planują rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Wielkie ambicje ma region Alto Minho w Portugalii, ale także inwestorzy chcący przeznaczyć nawet miliard euro na projekty związane z rozwojem sektora energetyki morskiej.
11.08.2021

Wärtsilä przeprowadza pełne testy silników z wykorzystaniem wodoru i amoniaku

Fińska grupa technologiczna Wärtsilä niedawno zakończyła pełne testy silników wykorzystujące wodór i paliwo amoniakalne, opisując je jako kluczowe dla dekarbonizacji sektora energetycznego i morskiego.
19.07.2021

Min. Aktywów Państwowych: fuzja Orlenu, Lotosu i PGNiG zwiększy możliwości inwestowania w morskie farmy wiatrowe

– Inwestycje w obszarze morskiej energetyki wiatrowej są szacowane na 130 mld zł. Nawet największe z polskich firm, jak Lotos czy PGNiG, nie byłyby w stanie udźwignąć tego typu projektu samodzielnie – wskazuje wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas.
15.06.2021

Britanny Ferries przeprowadził testy pod bunkrowanie LNG w Porcie Bilbao

Francuski operator promowy, Brittany Ferries, przeprowadził odpowiednie testy przed przybyciem w 2022 roku napędzanego LNG promu Salamanca do hiszpańskiego Portu Bilbao.
21.04.2021

Co może nam przynieść fuzja PGNiG i PKN Orlen?

Fuzja Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa z PKN Orlen zapewni Polsce silną i konkurencyjną pozycję na rynku europejskim, międzynarodowym - ocenił w środę prezes PGNiG Jerzy Kwieciński. Jak dodał, Polska potrzebuje firm, które będą miały znacznie większą łatwość sięgania po środki finansowe i realizacji potężnych inwestycji.
26.08.2020

Fuzja PGNiG i Orlenu to początek giganta multienergetycznego?

Jak powiedział dziś prezes PGNiG Jerzy Kwieciński: "Dzięki fuzji PGNiG z PKN Orlen utworzymy nie tylko największy koncern multienergetyczny w naszym regionie, ale wreszcie będzie to koncern, który będzie się liczył na rynku europejskim. Będzie większy od węgierskiego MOL-a, będzie większy od austriackiego OMV".
11.08.2020

Orlen chce być mocnym graczem w Europie

PKN Orlen chce docelowo stworzyć liczący się w Europie koncern multienergetyczny z przychodami powyżej 200 mld zł rocznie oparty na ropie, gazie, petrochemii i energetyce. Prezes Daniel Obajtek liczy na znaczące efekty synergii po przejęciach Energi, Lotosu i PGNiG.
06.08.2020

Pierwsza pływająca farma wiatrowa w Europie kontynentalnej jest już w pełni operacyjna

Ostatnia platforma WindFloat Atlantic została podłączona do sieci, a farma wiatrowa została w pełni oddana do użytku. Trzy jednostki zasilają portugalską sieć elektroenergetyczną energią generowaną przez turbiny wiatrowe o mocy 8,4 MW każda. Są to największe turbiny na świecie zainstalowane do tej pory na pływającej platformie.
27.07.2020

Wiceszef MAP w Senacie: połączenie Lotosu i Orlenu zwiększy konkurencyjność polskiej gospodarki

Przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen zwiększy konkurencyjność całej gospodarki. Celem jest rozwój i dobro kraju, będą to priorytety przy ostatecznej decyzji rządu – mówił senatorom wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas.
25.07.2020

Kolejne kroki PKN ORLEN na drodze do przejęcia Grupy PGNiG

​PKN ORLEN rozpoczął prace nad wnioskiem koncentracyjnym do Komisji Europejskiej dotyczącym przejęcia Grupy PGNiG. Równolegle realizowany będzie proces due dilligence tej spółki. Umożliwia to podpisane przez oba podmioty porozumienie o zachowaniu poufności. Prowadzona akwizycja jest ważnym elementem budowy przez PKN ORLEN jednego koncernu multienergetycznego z silną pozycją w Europie i globalnym zasięgiem.
23.07.2020

Obajtek: fuzja PKN Orlen i Grupy Lotos wzmocni naszą pozycję w regionie

Decyzja Komisji Europejskie (KE), dotycząca zgody na przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen jest "historyczną chwilą". Fuzja ta wzmocni pozycję powiększonej Grupy Orlen w regionie - ocenił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Zapewnił, że po fuzji w Grupie Lotos nie będzie zwolnień grupowych.
15.07.2020

Orlen otrzymał od Komisji Europejskiej warunkową zgodę na przejęcie Lotosu

Fuzja z Grupą LOTOS to ważny krok w kierunku budowy silnego multienergetycznego koncernu o międzynarodowym potencjale, skutecznie konkurującego na wszystkich rynkach - oceniła we wtorek płocka spółka, po tym jak otrzymała warunkową zgodę KE na przejęcie Lotosu.
14.07.2020

Sasin: mam nadzieję, że KE zezwoli na fuzję Orlenu i Lotosu

Mam nadzieję, że Komisje Europejska zezwoli na fuzję Lotosu i Orlenu, bo ta fuzja ma sens - powiedział w piątek PAP minister aktywów państwowych, wicepremier Jacek Sasin. Jak dodał, decyzji Komisji spodziewa się w lipcu.
10.07.2020

PKN Orlen dementuje informacje GW o warunkach przejęcia Grupy Lotos

Polski Koncern Naftowy Orlen zdementował piątkowe doniesienia Gazety Wyborczej jakoby warunkiem przejęcia Grupy Lotos miała być m.in. konieczność sprzedaży 376 stacji paliwowych Lotosu oraz 14 umów na ich budowę przy autostradach.
10.07.2020

Wärtsilä przeprowadzi pełny test silnika napędzanego amoniakiem

Fińska grupa technologiczna Wärtsilä przeprowadzi pierwsze na świecie długoterminowe testy paliwa amoniakowego w czterosuwowym silniku spalinowym.
02.07.2020

Ostatnia jednostka pierwszej półzanurzalnej pływającej farmy wiatrowej na świecie wyrusza z portu (foto, wideo)

Zaledwie kilka kroków dzieli projekt WindFloat Atlantic od pełnej operacyjności. Ostatnia z trzech platform z zamontowaną turbiną wiatrową opuściła dziś port w Ferrol i wyruszyła w kierunku lokalizacji docelowej, położonej 20 km od wybrzeża Viana do Castelo w Portugalii. Transport jednostki potrwa trzy dni.
28.05.2020

PKN ORLEN wszedł w decydujący etap rozmów z KE w sprawie przejęcia Grupy LOTOS

PKN ORLEN otrzymał od Komisji Europejskiej możliwość zapoznania się z wynikami jej analiz przeprowadzonych w II fazie postępowania, związanego z przejęciem kapitałowym Grupy LOTOS. Zgodnie z praktyką dla tej fazy postępowania, zastosowana została procedura „Statement of Objections”. Pisemne zgłoszenie przez Komisję Europejską uwag ułatwi PKN ORLEN dostosowanie propozycji środków zaradczych do wytycznych Komisji i ich formalne złożenie w najbliższym czasie.
08.04.2020

EDPR zabezpiecza ponad 1,5 GW mocy w ciągu niespełna dwóch tygodni

EDP Renewables (Euronext: EDPR), światowy lider w sektorze energii odnawialnej i jeden z największych producentów energii wiatrowej na świecie, dokonał ogromnego skoku w rozwoju projektów, zwiększając planowaną moc zainstalowaną o łącznie 1533 MW.
07.11.2019

Czołowi europejscy rafinerzy w Polsce

W Warszawie w dniach 4-7 listopada obraduje ponad 500 przedstawicieli największych rafinerii w Europie. Współorganizatorem i pomysłodawcą zaproszenia 24. edycji European Refining Technology Conference (ERTC) do Polski jest Grupa LOTOS.
06.11.2019

Rozpoczyna się instalacja pierwszej pływającej farmy wiatrowej w Europie kontynentalnej

Pierwsza jednostka projektu WindFloat Atlantic – największa do tej pory morska turbina wiatrowa zainstalowana na pływającej platformie, wyruszyła do miejsca docelowego przy portugalskim wybrzeżu Viana do Castelo, gdzie odbędzie się oddanie do eksploatacji pływającej farmy wiatrowej.
22.10.2019

Wietnam i Australia zaniepokojone działaniami Chin na spornym morzu

Premierzy Wietnamu i Australii - krajów, które od niedawna są „strategicznymi partnerami” - wyrazili w piątek zaniepokojenie działaniami Chin na spornych wodach Morza Południowochińskiego, gdzie utrzymują się napięcia między wietnamskimi a chińskimi jednostkami.
23.08.2019

Wietnam: MSZ potwierdza, że chiński statek opuścił wietnamską strefę ekonomiczną

Chiński statek geologiczny, który badał złoża ropy w wyłącznej strefie ekonomicznej Wietnamu, wywołując napięcia pomiędzy jednostkami z obu krajów, opuścił w środę strefę wietnamską – powiedziała w czwartek rzeczniczka MSZ w Hanoi Le Thi Thu Hang.
08.08.2019

PKN Orlen: Finalna faza współpracy z KE ws. fuzji z Lotosem

Współpraca z KE ws. przejęcia przez PKN Orlen Grupy Lotos będzie kontynuowana w drugiej, finalnej fazie - ocenił w środę płocki koncern. KE wszczęła szczegółowe postępowanie wyjaśniające w celu oceny planowanego nabycia Lotosu przez PKN Orlen.
07.08.2019

Połączenie PKN Orlen i Grupy Lotos wzmocni m.in. potencjał rafineryjny

Dzięki połączeniu PKN Orlen i Grupy Lotos rafinerie obu grup kapitałowych będą mogły wyprodukować w ciągu roku łącznie ok. 12 mln to produktów lekkich, głównie benzyn i 20 mln ton średnich destylatów, zwłaszcza oleju napędowego i paliwa lotniczego – podał m.in. miesięcznik Grupy Orlen „GO!”.
03.08.2019

Znamy nazwę trzeciego supernowoczesnego promu powstającego dla Brittany Ferries w Chinach

Brittany Ferries skrupulatnie przygotowuje się na przyjęcie kilku nowych jednostek, które w najbliższych latach będą dołączać do floty operatora. Wiele pod tym względem dzieje się także pod względem marketingowym. Firma ujawniła właśnie nazwę trzeciego nowoczesnego promu, który powstaje dla niej w zakładach AVIC Weihai w Chinach.
18.07.2019

Napięta sytuacja pomiędzy ChRL a Wietnamem na Morzu Południowochińskim

Od dwóch tygodni trwa napięta sytuacja między wietnamskimi a chińskimi statkami w pobliżu złóż ropy na spornym obszarze Morza Południowochińskiego, w wyłącznej strefie ekonomicznej Wietnamu – poinformowały w środę dwa amerykańskie think tanki.
17.07.2019

Premier o ewentualnej fuzji Orlenu z Lotosem: potencjalnie większe koncerny funkcjonują bez przeszkód

Potężne koncerny, które są wielokrotnie większe od potencjalnie połączonego Orlenu z Lotosem, funkcjonują sobie bez przeszkód i mają pozycje daleko bardziej monopolistyczną, dominującą niż połączony Orlen i Lotos - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.
03.07.2019

Wybrano prezesa LOTOS Upstream

Rada Nadzorcza LOTOS Upstream powołała Tomasza Maja na stanowisko prezesa Zarządu spółki z dniem 9 kwietnia 2019 r. To manager związany z przemysłem naftowym od niemalże 35 lat. W trakcie swojej kariery zawodowej uczestniczył w realizacji szeregu projektów w Ameryce Północnej, Afryce Północnej, jak również w Europie.
10.04.2019

Brittany Ferries mocno inwestuje w rynek hiszpański

Britanny Ferries podpisało porozumienie z hiszpańską firmą energetyczną Repsol na dostawę gazu LNG na potrzeby swojej działalności w Hiszpanii. List intencyjny pomiędzy dwoma firmami ma w zapewnić w dłuższej perspektywie paliwo dla promu Salamanca, który wejdzie do służby w 2022 roku.
26.02.2019

Zarząd PGNiG zadowolony z decyzji o wydaniu zgody na budowę terminalu Calcasieu Pass w USA

PGNiG SA podpisała w 2018 roku z Venture Global LNG dwie umowy długoterminowe na zakup skroplonego gazu ziemnego. Jedna z nich dotyczy odbioru LNG z terminalu w Calcasieu Pass w Luizjanie, który ma rozpocząć działalność w 2022 roku. Amerykańska Federalna Komisja Regulacji Energetyki (FERC) wydała 21 lutego 2019 roku zgodę firmie Venture Global LNG na budowę terminalu Calcasieu Pass oraz gazociągów prowadzących do przyszłych instalacji eksportowych.
26.02.2019

„FT”: Za rosyjskim zaangażowaniem w Wenezueli stoi Igor Sieczin, szef Rosnieftu

Rosyjska obrona prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro wynika głównie z zaangażowania tam kierującego koncernem Rosnieft Igora Sieczina, a to skłania do pytań, czy obecne przywództwo kraju dba o interesy państwowe czy korporacyjne - pisze w poniedziałek "Financial Times".
04.02.2019

PKN ORLEN rozpoczął najważniejszy etap przejęcia Grupy LOTOS

​PKN ORLEN złożył do Komisji Europejskiej wersję roboczą wniosku o wyrażenie zgody na koncentrację w związku z planowanym przejęciem kontroli kapitałowej nad Grupą LOTOS.
01.12.2018

Orlen: Przejęcie Lotosu nie ograniczy wpłat do lokalnych budżetów; jest korzystne dla spółek i gospodarki

Przejęcie Lotosu przez PKN Orlen nie ograniczy wpłat do lokalnych budżetów z tytułu podatków. Celem nie jest ograniczanie korzyści dla regionu. Odnosi się to zarówno do Gdańska, jak i Płocka. Proces połączenia jest korzystny dla obu spółek i całej gospodarki - oświadczył płocki koncern.
17.10.2018

Prezes PGNiG: amerykańskie LNG o dwadzieścia kilka procent tańszy niż gaz rosyjski

Gaz, z podpisanych we wtorek kontraktów na dostawy amerykańskiego LNG, jest o" dwadzieścia kilka" procent tańszy niż gaz rosyjski - ocenił prezes PGNiG Piotr Woźniak.
17.10.2018

PGNiG i Venture Global LNG ogłosiły podpisanie kontraktów na zakup 2 milionów ton rocznie skroplonego gazu ziemnego (LNG)

Przez okres 20 lat Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo będzie odbierało ładunki skroplonego gazu ziemnego z USA z przeznaczeniem dla krajowych odbiorców lub do dalszej odsprzedaży. Na podstawie umów PGNiG będzie kupować LNG w formule Free on Board (FOB) z dwóch terminali – Venture Global Calcasieu Pass LNG, który ma rozpocząć działalność w 2022 roku, oraz Venture Global Plaquemines LNG, którego termin oddania do użytku to rok 2023.
17.10.2018

Premier do mieszkańców Gdańska: Nie wierzcie, że ktoś straci na fuzji Orlenu i Lotosu

Nikt na Wybrzeżu nic nie straci na połączeniu PKN Orlen z Lotosem, przeciwnie, będziemy mogli więcej inwestować także tu - mówił w niedzielę do mieszkańców Gdańska premier Mateusz Morawiecki.
20.05.2018

Obajtek: Efektem konsolidacji Orlenu i Lotosu podmiot z międzynarodowym potencjałem

Konsolidacja PKN Orlen i Grupy Lotos pozwoliłaby stworzyć podmiot z międzynarodowym potencjałem, wzmacniający bezpieczeństwo Polski, którego giełdowa wartość mogłaby przekroczyć nawet 50 mld zł – podkreślił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w odpowiedzi spółki na pytania PAP.
13.03.2018

LOTOS ma dwie nowe licencje w Norwegii

Spółka LOTOS Exploration and Production Norge AS (dalej LOTOS Norge) we wtorek otrzymała od władz norweskich, w ramach rozstrzygnięcia rundy koncesyjnej APA 2017 (Awards in Predefined Areas, dalej: APA), ofertę 2 nowych licencji poszukiwawczo-wydobywczych.
17.01.2018

Polskie spółki paliwowe z koncesjami w Norwegii

Norweski resort ropy naftowej i energetyki przydzielił polskim spółkom Lotos i PGNiG po dwie koncesje na Norweskim Szelfie Kontynentalnym - wynika z wtorkowej informacji norweskiego resortu.
16.01.2018

BBC: Wietnam wstrzymuje wiercenia gazu po groźbach Chin

Wietnam wstrzymał wiercenia gazu na Morzu Południowochińskim po groźbach ze strony Chin - poinformował w BBC Bill Hayton, specjalista ds. regionu Azji Południowo-Wschodniej.
25.07.2017

Portugalia: pływająca farma wiatrowa

Portugalski rząd zatwierdził budowę pilotażowej, pierwszej na świecie farmy wiatrowej na morzu, której elektrownie nie będą przymocowane na stałe do morskiego dna.
09.12.2016

Informacje o ropie w bułgarskim szelfie czarnomorskim

Francuska firma petrochemiczna Total, która w konsorcjum z austriacką OMV i hiszpańską Repsol prowadzi poszukiwania w głębokich wodach bułgarskiego szelfu na Morzu Czarnym, poinformowała w piątek o znalezieniu ropy na głębokości prawie sześciu tys. metrów.
28.10.2016

Uprawnienia legitymowanego posiadacza konosamentu w świetle prawa angielskiego – analiza sprawy „The Erin Schulte” (1)

Analizowane w niniejszej sprawie orzeczenie angielskiego Sądu Apelacyjnego (Court of Appeal) dotyczy niezwykle istotnej kwestii związanej z interpretacją - The Carriage of Goods by Sea Act 1992 [COGSA 1992], a w szczególności sformułowania „completion by delivery of the bill of any endorsement of the bill” [Sec. 5 (2)(b)].
19.06.2016

Bułgaria postawiła na Shell

Royal Dutch Shell został wybrany do poszukiwań ropy i gazu na bułgarskim szelfie kontynentalnym Morza Czarnego. Poszukiwania będą prowadzone na obszarze kilku tysięcy kilometrów kwadratowych w rejonie bloku "Chan Asparuch".
30.09.2015

Lotos znalazł wyjście z Yme?

Pojawiło się światełko w tunelu dla Lotosu w związku z feralną inwestycją w norweskie złoża Yme znajdujące się na Morzu Północnym. Talisman Energy (firma, która blokowała rozpoczęcie wydobycia) została przejęta przez hiszpański koncern Repsol. W związku z czym Lotos ma nadzieję na korzystniejsze wyjście z przedsięwzięcia.
11.05.2015

Turystyka wygrała z branżą naftową na Wyspach Kanaryjskich

Nie będzie już więcej wierceń w poszukiwaniu nafty i gazu na Wyspach Kanaryjskich. Hiszpański koncern naftowy Repsol wycofuje się z wartego 10 mld dolarów projektu. Oficjalnym powodem są słabe rokowania złoża. Nieoficjalnie - plany eksploatacji ropy i gazu w tym miejscu groziły buntem wysp i polityczną katastrofą Madrytu.
20.01.2015

Fuzja naftowa o wartości 13 mld dolarów

Hiszpański koncern naftowy Repsol uzgodnił warunki przejęcia 100 proc. udziałów kanadyjskiej firmy Talisman Energy za 8,3 mld dolarów, plus dodatkowo 4,7 mld dolarów długu kanadyjskiej firmy. Transakcję zaakceptowały rady nadzorcze obu koncernów.
17.12.2014

Hiszpańska Marynarka Wojenna zaatakowała działaczy Greenpeace

W sobotę rano łodzie należące do hiszpańskiej Marynarki Wojennej wielokrotnie uderzyły w członków organizacji Greenpeace w okolicach Wysp Kanaryjskich. Aktywiści protestowali przeciwko pracom wydobywczym prowadzonym przez Repsol przy użyciu statku wiertniczego Rowan Renaissance.
17.11.2014

Ruszy wart 7,5 mld dol. projekt wydobycia ropy na Wyspach Kanaryjskich?

Madryt jest gotowy, by dać "zielone światło" dla rozpoczęcia poszukiwań i wydobycia ropy naftowej na Wyspach Kanaryjskich. Decyzja ws. wartego 7,5 mld dol. projektu może zakończyć 10-letni spór pomiędzy jego zwolennikami i przeciwnikami - informuje "Financial Times".
16.07.2014

Rekordowe badania 3D u wybrzeży Bułgarii

Spółka z udziałem koncernów OMV, Total i Repsol zakończyła badania sejsmiczne 3D obejmujące terytorium blisko 8 tys. km kw. na Morzu Czarnym. To największe tego typu badania w historii tego akwenu, a także w historii OMV.
22.01.2014

OMV rozpoczyna poszukiwania złóż gazu na Morzu Czarnym

Ekspolrację dna w poszukiwaniu ropy naftowej i gazu w Bloku Han Asparouh, znajdującym się w najgłębszej części Morza Czarnego, rozpocznie w piątek konsorcjum OMV, Total i Repsol.
04.11.2013

Brazylia. Naftowy biznes stulecia

Do narodzin nowego światowego giganta naftowego doszło 21 października w Barra da Tijuca, rozrywkowo-turystycznej dzielnicy Rio de Janeiro. Przetarg z jednym oferentem - konsorcjum złożonym z pięciu towarzystw naftowych - dał początek "biznesowi stulecia"\'.
28.10.2013

Duże odkrycie ropy u wybrzeży Brazylii

Hiszpański koncern paliwowy Repsol poinformował o odkryciu dużych złóż ropy naftowej u brzegów Brazylii. Według wstępnych szacunków w Campos znajduje się około 1,25 mld baryłek dobrej jakości ropy.
28.05.2012

Nowy udziałowiec gigantycznego projektu LNG w Rosji

Francuski koncern Total uzyskał niezbędne pozwolenia na dołączenie do projektu Jamał LNG. Według doniesień, posiadający obecnie 12 proc. udziałów w tym przedsięwzięciu koncern, chce zwiększyć ten pakiet do ponad 20 proc.
19.08.2011

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.