• <
mewo_2022

IRENA chce zwiększyć udział zielonego wodoru w przemyśle morskim

01.09.2022 15:51
Strona główna Energetyka Morska, Offshore IRENA chce zwiększyć udział zielonego wodoru w przemyśle morskim

Partnerzy portalu

IRENA chce zwiększyć udział zielonego wodoru w przemyśle morskim  - GospodarkaMorska.pl
Podpisanie Deklaracji Bali. Fot. materiały prasowe IRENA

IRENA ustanowiła Zrzeszenie na rzecz Dekarbonizacji Przemysłu. Ma ambicje stać na czele zmiany gospodarki morskiej i wypełnić zobowiązania klimatyczne Porozumienia Paryskiego. W pierwszej kolejności stawia na wprowadzenie wodoru jako paliwa na statkach.

IRENA, czyli Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej (International Renewable Energy Agency) to organizacja zrzeszająca największe spółki z branży energetyki. Jej celem jest globalna współpraca, która ma przynieść korzyści biznesowe związane z zazielenieniem przemysłu, podkreślić znaczenie opracowywania strategii i dzielenia się najlepszymi praktykami w celu ograniczenia emisji przemysłowych,.

Według IRENA około 25% światowego PKB jest wytwarzane przez przemysł, który jednocześnie emituje około 28% gazów cieplarnianych.

W utworzeniu Zrzeszenia na rzecz Dekarbonizacji Przemysłu organizacji partnerował Siemens Energy i 13 innych firm z wszystkich sektorów energetyki i gospodarki morskiej. Zapoczątkowało je wdrożenie Deklaracji Bali, podpisanej w lipcu 2022 roku. Było to wspólne stanowisko przedsiębiorców działających na terenie Azji w obliczu kryzysu wywołanego pandemią COVID-19, w którym wzywano do transparentności podatkowej. Na Forum Inwestycyjnym na temat Transformacji Energetycznej w Indonezji obecni byli dyrektor generalny IRENA, Francesco La Camera oraz członkiem rady nadzorczej Siemens Energy, Karim Amin.

Ważnym inicjatorem Zrzeszenia jest Siemens Energy. Firma ma przed sobą serię spotkań w sprawie obniżenia emisji CO2 na światowym rynku, z których pierwsze odbędzie się podczas konferencji klimatycznej ONZ, COP27 w Sharm El Sheikh w Egipcie.

Szef IRENA, Francesco La Camera, cytowany przez serwis Offshore-Energy.Biz, powiedział: „Działanie na rzecz klimatu wymaga liderów w przemyśle. Zrzeszenie stoi na stanowisku zwiększenia zaangażowania światowego biznesu w proces dekarbonizacji i odblokowania możliwości płynących z zielonej industrializacji poprzez OZE i nowoczesne technologie związane z transformacją, jak zielony wodór. Występując wspólnie, wysyłamy jasny sygnał, solidarności przed szczytem COP27 i zapraszamy nowych partnerów do dołączenia i dzielenia naszej wizji”.

Partnerami i współzałożycielami Zrzeszenia na rzecz Dekarbonizacji Przemysłu są: Siemens Energy, Enel Green Power, TAQA Arabia, Eni, Technip Energies, EDF Renewables, JSW, Tata Steel, Sable Chemicals, Tatanga Energy, Roland Berger, Repsol, Equinor i TAQA.

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.