• <

Wynik wyszukiwania - "IRENA" - Wiadomości

Wiatr wieje jak nigdy wcześniej. Rynek turbin wiatrowych z rekordami

Najnowszy raport Wood MacKenzie poświęcony globalnemu rynkowi turbin wiatrowych stwierdza, że wolumen zamówień osiągnął nowy rekord w ubiegłym roku. Spowolnienie wzrostu odnotował sektor morskiej energetyki wiatrowej, który nie dotrzymał kroku dynamice sektora onshore wind.
19.04.2024

Różowy akcent ponownie w Sopocie. Plejada polskich żeglarek na starcie Dr Irena Eris Żeglarskich Mistrzostw Polski Kobiet

W czerwcu przy sopockim molo odbędzie się kolejna edycja regat Dr Irena Eris Żeglarskie Mistrzostwa Polski Kobiet. Będzie to już trzecia edycja wyjątkowych regat dedykowanym kobietom, w tym roku w nowej, jeszcze bardziej otwartej dla wszystkich formule.
24.02.2024

Do 2050 r. globalne straty wynikające ze spadku bioróżnorodności mogą sięgnąć 10 bln dolarów

Spadek bioróżnorodności, będący jedną z konsekwencji zasobochłonnej gospodarki, jest obecnie uznawany za jedno z największych zagrożeń dla ludzkości. Utrata samych lasów podwodnych może kosztować światową gospodarkę nawet 500 mld dol. rocznie, wynika z raportu “Nature and Business: Navigating Risks and Opportunities in a Changing Landscape”, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte, z inicjatywy partnera publikacji – Respect Energy. Mimo skali zagrożenia świadomość przedsiębiorstw, dotycząca konieczności podjęcia zdecydowanyc
09.01.2024

Trzy nabrzeża w Porcie Szczecin na finiszu

Przebudowa nabrzeży w Porcie Szczecin coraz bliżej finiszu. Niedługo zakończą się ostatnie roboty kafarowe na II etapie Nabrzeża Czeskiego. Dodatkowo trwają prace porządkowe. Wykonawca inwestycji, Grupa NDI, przygotowuje się do uzyskania kolejnego pozwolenia na użytkowanie.
21.12.2023

Ciągota do metanolu. Chwilowa moda czy nadzieja transportu morskiego?

Wraz z kolejnymi strategiami klimatycznymi, globalny transport morski podąża za trendami dekarbonizacyjnymi. Jednym z paliw, z którym wiązane są spore nadzieje, stanowi metanol, coraz powszechniejszy w budowanych jednostkach.
28.10.2023

Historyczny sukces polskiego jachtu. WindWhisper 44 ze złotem Mistrzostw Świata ORC

Po kwietniowym brązowym medalu Mistrzostw Europy ORC na Malcie oraz złocie Mistrzostw Polski ORC zdobytym w lipcu w Sopocie apetyty załogi WindWhisper 44 były duże. Członkowie pływającego pod banderą Yacht Klubu Polski Gdynia zespołu otwarcie przyznawali, że marzeniem jest utrzymanie medalowej passy podczas Mistrzostw Świata ORC w Kilonii. Jak zapowiadali, tak też zrobili. Polski jacht wraca z Niemiec z historycznym dla polskiego żeglarstwa morskiego sukcesem - złotem w klasie B.
14.08.2023

Tłumy gdynian uczciły pamięć legendarnego trenera

Tablica Andrzeja Lutomskiego została odsłonięta w sobotę 24 czerwca w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni. W ten sposób w ramach obchodów Święta Morza uhonorowano jednego z najbardziej zasłużonych trenerów żeglarstwa w Polsce.
25.06.2023

Odnowiony wiatrowskaz z dachu Żurawia gdańskiego można zobaczyć z bliska

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku udostępnia zwiedzającym charakterystyczny wiatrowskaz zamontowany na co dzień 40 metrów ponad ziemią. Chodzi o ikoniczną postać ptaka zdobiącego szczyt Żurawia gdańskiego. Miedziany zabytek wrócił właśnie z konserwacji. Żeby uwiecznić go na zdjęciach trzeba się spieszyć. Obiekt będzie pokazywany tylko przez trzy dni! Jego oficjalny powrót na dach zaplanowano 27 kwietnia.
20.04.2023

Po rozczarowującym 2022 roku branża apeluje o inwestycje w łańcuchy dostaw

Zgodnie z szacunkami organizacji branżowej Global Wind Energy Council (GWEC), w perspektywie do 2027 r. w skali globalnej w energetyce wiatrowej powinno pojawić się łącznie 680 GW nowych mocy. Problemem są niedoinwestowane łańcuchy dostaw komponentów.
06.04.2023

Strategia wodorowa Norwegii - czy zielona rewolucja wodorowa wydarzy się w Oslo?

Zielony wodór jest nośnikiem energii, który ma znaczny potencjał, aby pomóc w redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jego wykorzystanie oferuje krajom Europy, nastawionym na dekarbonizację, nowe możliwości w zakresie przeprowadzenia transformacji gospodarki w duchu zrównoważonego rozwoju. Ustawa klimatyczna (Klimalov) ustanawia cel Norwegii, jakim jest redukcja emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 50% do 2030 roku, a ustawa wymaga od rządu wdrożenia polityki i środków do osiągnięcia tego celu. Jednym z takich środków jest roz
13.01.2023

Rozbudowa portu w Szczecinie za półmetkiem! [ZDJĘCIA]

Nabrzeże Norweskie, Czeskie i Duńskie – wszędzie tam mimo zimy prowadzone są intensywne prace, dzięki którym port w Szczecinie stanie się bardziej dostępny także dla większych jednostek. Z budowy płyną dobre wieści – zaplanowane roboty wykonano już w ponad 54 procentach.
11.01.2023

Belgia chce stać się europejską bramą do importu zielonego wodoru

Belgia uruchamia międzynarodową platformę zielonego wodoru - „Globalne Forum Zielonego Wodoru”, o czym poinformowała minister energii Tinne Van der Straeten (Zieloni) na konferencji klimatycznej w Szarm el-Szejk (COP27) - podaje nadawca VRT. Kraj chce stać się europejską bramą do importu zielonego wodoru.
15.11.2022

Polska przekroczy cel związany z morską energią wiatrową

Jak wynika z najnowszych danych, tylko trzy kraje osiągną lub przewyższą swoje wytyczone cele na 2030 rok w zakresie morskiej energii wiatrowej.
09.11.2022

Nowy globalny sojusz chce osiągnąć cel 380 GW w offshore wind do 2030 roku

Organizacje branżowe IRENA oraz GWEC, a także przedstawiciele rządu Danii, powołali do życia Global Offshore Wind Alliance (GOWA). Celem nowe sojuszu jest zwiększenie mocy zainstalowanej w offshore wind o 670 proc. – z poziomu 57 GW w 2021 roku do 380 GW w 2030 roku.
06.10.2022

IRENA chce zwiększyć udział zielonego wodoru w przemyśle morskim

IRENA ustanowiła Zrzeszenie na rzecz Dekarbonizacji Przemysłu. Ma ambicje stać na czele zmiany gospodarki morskiej i wypełnić zobowiązania klimatyczne Porozumienia Paryskiego. W pierwszej kolejności stawia na wprowadzenie wodoru jako paliwa na statkach.
01.09.2022

Chiny liderem morskiej energetyki wiatrowej

Państwo Środka nie przestaje zadziwiać pod względem wdrażania technologii energetycznych. Jak poinformowała chińska agencja energii National Energy Administration, w 2021 roku Chiny przyłączyły do sieci morskie farmy wiatrowe o mocy 16,9 GW, stając się globalnym liderem offshore wind. Gdyby uwzględnić nowe moce w lądowych farmach wiatrowych, to wynik jest jeszcze bardziej imponujący - 47,6 GW.
31.01.2022

W Tczewie pokazano skrzynię wydobytą z wraku parowca Karlsruhe

Drewnianą skrzynię, wypełnioną różnymi przedmiotami, wydobytą z wraku zatopionego w 1945 roku niemieckiego parowca Karlsruhe pokazano w czwartek w Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie (Pomorskie). Statek przewoził ewakuowanych z Prus Wschodnich Niemców oraz ładunek.
04.11.2021

W 2020 roku przybyło 6,1 GW mocy w offshore wind. Liderem pozostają Chiny

Pojawił się długo oczekiwany raport przygotowywany przez Global Wind Energy Council. Z opracowania wynika, że moc w morskiej energetyki wiatrowej rosła stabilnie przez cały 2020 rok. Eksperci wskazują, że mimo wszystko władze krajów rozwijających offshore wind będą musiały podjąć zdecydowane działania w celu poprawy polityk energetycznych, aby rozwijać instalacje w tempie wymaganym przez światową politykę klimatyczną.
13.09.2021

Energetyka wiatrowa. W ciągu najbliższych lat przybędzie 3,3 mln miejsc pracy

Według najnowszej analizy Global Wind Energy Council (GWEC), w ciągu najbliższych 5 lat na skutek rozwoju energetyki wiatrowej przybędzie 3,3 mln nowych miejsc pracy w skali globalnej.
05.05.2021

Jubileusz 35-lecia ORP Orzeł

Blisko 97 tysięcy mil morskich żeglugi, ponad 800 zejść pod wodę oraz udział w manewrach krajowych i międzynarodowych to efekt dotychczasowej służby okrętu podwodnego ORP Orzeł w Marynarce Wojennej. Dzisiaj (czwartek, 29 kwietnia) mija 35 lat od pierwszego podniesienia biało-czerwonej bandery na tej jednostce. W związku z sytuacją epidemiologiczną uroczystość miała symboliczny przebieg.
29.04.2021

Hanna Mojsiuk nowym Prezesem Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie

Decyzją rady Północnej Izby Gospodarczej, która obradowała 6 października 2020 na nową, czteroletnią kadencję powołana została Hanna Mojsiuk, dotychczasowa sekretarz i członkini Prezydium Izby. Hanna Mojsiuk na stanowisku Prezesa zastąpi Jarosława Tarczyńskiego, który nie ubiegał się o reelekcje, ale jednocześnie pozostaje w prezydium na stanowisku Wiceprezesa i sam zarekomendował Radzie Hannę Mojsiuk na to stanowisko.
08.10.2020

Tygodniowy przegląd promowy, a w nim m.in. o wzmocnieniu przez DFDS niektórych tras na Bałtyku

W cotygodniowym przeglądzie Promy SKAT w telegraficznym skrócie informują o najważniejszych wydarzeniach minionych dni - o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o wprowadzonych przez DFDS zmianach w siatce połączeń na Morzu Bałtyckim. Armator wzmacnia niektóre trasy, ale też likwiduje jeden z serwisów.
05.10.2020

Błąd rolnictwa i leśnictwa szkodzi klimatowi i obiegowi wody

Uprawa pojedynczych gatunków roślin na dużych powierzchniach zaburza cykle wodne, zagraża ekosystemom, zwiększa ryzyko powodzi, suszy, a nawet huraganów. Takie ostrzeżenie sformułował na łamach "Nature Geoscience" zespół 30 naukowców z 11 krajów.
29.09.2020

Elektrownia atomowa kosztowna i czasochłonna. W Polsce lepiej sprawdzi się OZE

Pierwsza elektrownia atomowa ma powstać w Polsce do 2033 roku. Jej budowa ma kosztować ok. 30 mld dol. Fizyk jądrowy i ekspert ds. klimatu Marcin Popkiewicz podkreśla, że to bardzo kosztowna i czasochłonna technologia, a nasz kraj potrzebuje szybkiej redukcji emisji CO2, by wypełnić unijne zobowiązania. Lepszym rozwiązaniem mogłaby być inwestycja w nowoczesne technologie OZE, które w większości powstałyby w Polsce, a nie zostały zakupione.
06.08.2020

Ostatni dzwonek na ostre ograniczanie emisji CO2

Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej kilka najbliższych miesięcy będzie kluczowych w walce o ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i uniknięcie katastrofy klimatycznej. Właśnie teraz rządy poszczególnych krajów tworzą plany pobudzania swoich gospodarek po pandemii. Na złagodzenie skutków recesji przeznaczono 9 bln dol., a ogromne pakiety stymulacyjne to okazja do wprowadzenia sektora energii na zrównoważoną ścieżkę – wskazuje IEA. Według szacunków agencji wymagałoby to inwestycji sięgających 1 bln dol. rocznie przez na
17.07.2020

Minister Kurtyka na szczycie Międzynarodowej Agencji Energetycznej dot. czystej energii

Jak przyspieszyć innowacyjność w zakresie czystej energii oraz jak przeprowadzić proces ożywienia gospodarek po pandemii, aby przebiegał on w sposób zrównoważony i sprawiedliwy dla wszystkich – m.in. o tym dyskutowano podczas szczytu „IEA Clean Energy Transitions Summit”, zorganizowanego przez Międzynarodową Agencję Energetyczną (International Energy Agency). W wideospotkaniu, które odbyło się 9 lipca 2020 r., udział wziął minister klimatu Michał Kurtyka.
10.07.2020

Przegląd promowy: Podsumowanie tygodnia, a w nim m.in.: o starcie budowy nowych promów dla europejskich przewoźników

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in.: o nowych promach, których budowa rozpoczęła się w Chinach oraz w Polsce, a także o nadchodzących testach silnika zasilanego amoniakiem. W przyszłości substancja ta mogłaby służyć jako ekologiczne paliwo.
07.07.2020

Szkoły przyjazne wodzie - certyfikaty przyznane

Program Edukacyjny Wód Polskich pt. „Aktywni Błękitni, szkołą przyjazna wodzie” został zakończony uroczyście w piątek 19 czerwca br.
22.06.2020

Inwestycje w zielone źródła energii mogą pomóc Polsce wyjść z kryzysu po pandemii

Transformacja energetyczna na dużą skalę i inwestycje w odnawialne źródła mogą pomóc w zatrzymaniu globalnego ocieplenia, ale także w pokonaniu recesji gospodarczej wywołanej pandemią SARS-CoV-2 – wskazuje Międzynarodowa Agencja Energetyki Odnawialnej IRENA. Szansy rozwoju gospodarczego w tym kierunku upatruje też Unia Europejska. W Polsce energetyka odnawialna rozwija się coraz szybciej, ale mimo dużego społecznego poparcia wciąż niedostatecznie szybko, aby wypełnić unijne zobowiązania dotyczące udziału OZE w miksie energ
19.06.2020

Czas na zmiany - 100 tonowy żuraw opuszcza OT Port Gdynia (foto)

3 czerwca br. przy Nabrzeżu Polskim w OT Port Gdynia, odbył się załadunek mobilnego żurawia portowego LHM 400 LIEBHERR o udźwigu 104 ton, na statek mv Meri Turku. Maszyna popłynie do Finlandii, gdzie będzie pracować przy przeładunkach rudy żelaza w porcie Raahe, na terenie którego jednym z operatorów jest firma Liftlink OY, nowy właściciel maszyny.
04.06.2020

„Szklany” i „West-B” będą badane przez konsorcjum E-RIHS.pl

Pod koniec stycznia w Ośrodku Kultury Morskiej w Gdańsku odbyło się pierwsze spotkanie z udziałem przedstawicieli konsorcjum E-RIHS.pl oraz Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Spotkanie zainaugurowało realizację projektu, dzięki któremu możliwe będzie dokładne określenie pochodzenia wybranych zabytków z siedemnastowiecznych wraków z Zatoki Gdańskiej.
11.02.2020

Przed nami PRO-AIR Cup – Mistrzostwa Polski Samotników

Już w piątek 19 lipca w Gdyni rozpoczną się PRO-AIR Cup – Mistrzostwa Polski Samotników. Zmagania będzie można śledzić na żywo dzięki trackingowi.
17.07.2019

PRO-AIR Cup – Mistrzostwa Polski Samotników z solidnym wsparciem

Sponsorzy z branż morskich oraz sektora nowoczesnych technologii wsparli PRO-AIR Cup – Mistrzostwa Polski Samotników, które odbędą się w Gdyni w dniach 19-21 lipca.
01.07.2019

Stocznia CRIST podpisała porozumienie z CKZiU nr 1 w Gdyni

Stocznia CRIST i Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gdyni podpisali porozumienie o współpracy. Umowa dotyczy objęcia patronatem spółki uczniów klasy rozpoczynających naukę 1 września 2019 r. i kształcących się w zawodach monter kadłubów jednostek pływających i elektryk.
13.06.2019

Ratownicy morscy świętowali w Gdyni (foto, wideo)

Na co dzień ratują ludzkie życie, gotowi nawet poświęcić własne. To ratownicy Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (Służba SAR). W sobotę w Gdyni obchodzili swoje święto.
26.05.2019

Małżonki oficerów MW spoczywają na Oksywiu

Wypełnia się wola wiceadmirała Józefa Unruga i w Kwaterze Pamięci na gdyńskim Oksywiu spoczywają kolejne osoby związane z Marynarką Wojenną. W czwartek pochowano Michalinę Ficek, Janinę Kraszewską i Irenę Wojcieszek – małżonki bohaterskich oficerów.
29.06.2018

Trwają przygotowania do pochówku zasłużonych dla Polski

Obrońcy Helu, uczestnicy wojny polsko-bolszewickiej, żołnierze Armii Krajowej i organizacji podziemnych. Walczyli w obronie Polski. Po wojnie oskarżono ich o zbrodnie, których nie popełnili, za co zostali straceni lub byli więzieni. Teraz szczątki tych oficerów, podoficerów i marynarzy - ofiar zbrodni komunistycznej spoczną w Kwaterze Pamięci na cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni. Uroczysty pogrzeb państwowy odbędzie się w piątek, 29 czerwca. Dzień wcześniej w tym samym miejscu pochowane zostaną trzy małżonki oficerów M
26.06.2018

Magazynowanie energii warunkiem bezpieczeństwa energetycznego kraju. Chwiejność dostaw może zagrozić wzrostowi gospodarki

Magazynowanie energii jest warunkiem koniecznym, by ustabilizować system i poprawić bezpieczeństwo energetyczne. Ma duże znaczenie zwłaszcza w przypadku mniej stabilnych źródeł odnawialnych. Od kliku lat rozwijane są różne technologie przechowywania energii. Koncern energetyczny EWE zamierza wprowadzić na polski rynek rozwiązanie oparte na akumulatorach, które w Niemczech są instalowane zarówno na dużą skalę, jak i w małych gospodarstwach domowych.
21.05.2018

Szczecin: Dwie kobiety wpadły do Odry; jedna jest reanimowana

Dwie kobiety wpadły w niedzielę do Odry w Szczecinie. Obie zostały wyciągnięte z rzeki. Jedna z nich jest reanimowana - poinformował rzecznik straży pożarnej
13.05.2018

Port Antwerpia piąty raz z rzędu z rekordem przeładunków rocznych

Belgijski Port Antwerpia zakończył 2017 rok rekordowym wolumenem przeładunków, piąty raz z rzędu. Port obsłużył łącznie 223,6 mln ton ładunku, co oznacza wzrost o 4,4% w porównaniu z 214,1 mln ton w roku poprzednim.
17.01.2018

Straż rybacka skontroluje sprzedawców żywych ryb

Od czwartku na Podkarpaciu strażnicy Państwowej Straży Rybackiej będą kontrolować sprzedawców żywych ryb, głownie karpi. "Sprawdzą m.in., w jakich warunkach ryby są przetrzymywane" – powiedziała zastępca komendanta wojewódzkiej PSR w Rzeszowie Irena Gierus.
20.12.2017

Kryształowe Żagle dla najlepszych pomorskich żeglarzy. W Przywidzu rozdano statuetki starszym i młodszym wilkom morskim

Pomorskim Żeglarzem Roku 2017 został Tymoteusz Bendyk z Sopotu. Irmina Mrózek Gliszczynska z Chojnic otrzymała tytuł Pomorskiej Żeglarki, a Filip Lipski, też z Sopotu, Pomorskiego Żeglarskiego Trenera Roku.
05.12.2017

Targi Boasthow 2017 za nami

Organizowana w Łodzi XIX edycja Targów Żeglarstwa i Sportów Wodnych „Boatshow 2017” przeszła do historii. Podczas tegorocznej edycji można było zobaczyć ofertę ponad 100 konstrukcji pływających, w tym luksusowych łodzi motorowych, pełnomorskich jachtów żaglowych, housboatów oraz jachtów do turystyki śródlądowej. Po raz pierwszy w historii imprezy najlepsze mariny i porty w Polsce miały okazję zaprezentować swoją ofertę w specjalnie przygotowanej „Strefie marin”. W wydarzeniu udział wzięli także przedstawiciele Polskiego Związku
22.11.2017

Port State Control – uwarunkowania prawne

Jednym z ważniejszych elementów bezpieczeństwa morskiego jest kontrola przeprowadzana przez państwo portu (Port State Control, w skrócie PSC), którą można zdefiniować jako inspekcję obcych statków w innych portach krajowych w celu sprawdzenia, czy kompetencje kapitana i oficerów na pokładzie oraz stan statku i jego wyposażenia są zgodne z konwencjami międzynarodowymi i czy obsada załogowa jednostki i jej eksploatacja są zgodne z obowiązującym prawem międzynarodowym.
14.11.2017

Polska będzie prowadzić poszukiwania geologiczne w strefie rytu śródatlantyckiego

W obszarze ryftu śródatlantyckiego, kontrakt na prace poszukiwawcze podpisały do tej pory: IFRAMER (Francja) oraz Federacja Rosyjska. Polska jest w kolejności siódmym krajem, który uzyskuje w MODM dostęp do badań ryftów śródoceanicznych i staje się w ten sposób członkiem ekskluzywnego grona krajów, które po przeprowadzeniu poszukiwań geologicznych będą mogły eksploatować niezmiernie bogate zasoby rud metali w tym rejonie świata. Do podziału zostało bardzo niewiele.
23.08.2017

Dr Irena Eris ORC European Championship Gdańsk 2017 zakończone

W Gdańsku zakończyły się Dr Irena Eris ORC European Championship Gdańsk 2017. Żeglarskimi mistrzami Europy zostały załogi jachtów „Blue Nights” z Finlandii w klasie A, ich rodacy ścigający się na jachcie „Xini Freedom” w klasie B i szwedzcy żeglarze pływający na jachcie „Pro4u/Malin” w klasie C. Najlepsze miejsce wśród Polaków zajął jacht „GoodSpeed” plasując się na 13. pozycji.
31.07.2017

Dr Irena Eris ORC ME Gdańsk 2017 – pierwszy wyścig za nami

Dla załóg zmagających się w Dr Irena Eris ORC European Championship Gdańsk 2017 środa była dniem wyścigu długodystansowego. Żeglarze zmagali się nie tylko między sobą. Musieli też stawić czoła trudnym warunkom, wietrznej i deszczowej aurze.
27.07.2017

Dr Irena Eris ORC ME Gdańsk 2017 – wyścig próbny na początek

Tylu jachtów regatowych gdańska marina jeszcze nie gościła. Kilkuset żeglarzy z dwunastu europejskich krajów przypłynęło do grodu nad Motławą, by zmierzyć się w rozpoczętych we wtorek 25 lipca Dr Irena Eris ORC European Championship Gdańsk 2017.
26.07.2017

Żeglarskie święto w Gdańsku. Mistrzostwa Europy jachtów ORC

W środę, 26 lipca, odbędzie się pierwszy wyścig jachtów, które zostały zgłoszone do Dr Irena Eris ORC European Championship Gdańsk 2017, czyli mistrzostw Europy jachtów morskich. Żaglowce można podziwiać w gdańskiej Marinie już od poniedziałku, 24 lipca. W związku z regatami zmianie ulegnie funkcjonowanie w niektórych dniach kładki na Ołowiankę.
21.07.2017

Kładka na Ołowiankę. Weekendowe zmiany w funkcjonowaniu

W związku z organizowanymi w Gdańsku dwoma dużymi imprezami żeglarskimi od piątku, 21 lipca, w dwa najbliższe weekendy, zmianie ulegnie harmonogram udostępniania dla ruchu pieszego kładki przez Motławę na Wyspę Ołowiankę.
21.07.2017

Trzy żeńskie ekipy zawalczą o zwycięstwo w żeglarskich mistrzostwach Europy. Największa impreza sezonu startuje w poniedziałek w Gdańsku

W ten weekend i cały przyszły tydzień polskie wybrzeże będzie gościć ponad 800 żeglarzy i blisko 100 najszybszych i największych jachtów z całej Europy. W poniedziałek w Gdańsku rozpoczną się żeglarskie mistrzostwa Dr Irena Eris ORC European Championship, które są najważniejszym wydarzeniem dla miłośników tego sportu. 93 załogi z 13 państw zdominowali mężczyźni, ale o zwycięstwo zawalczą także trzy żeńskie teamy z Polski i Niemiec.
21.07.2017

Startują żeglarskie mistrzostwa Polski i Europy. W weekend Gdańsk powita 800 żeglarzy i blisko 100 najszybszych jachtów z całej Europy

W najbliższy weekend w Gdańsku rozpoczną się Granaria Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski Gdańsk 2017, które poprzedzą zawody Dr Irena Eris ORC European Championship. To wydarzenie jest dla miłośników żeglarstwa tym samym, czym Euro dla sympatyków piłki nożnej. W rywalizacji o tytuł mistrza Europy Polskę będzie reprezentować 20 załóg, a kibice będą mogli śledzić ich zmagania z trójmiejskich plaż. Na czas regat do Gdańska zawita około 800 żeglarzy i blisko setka najszybszych jachtów z całej Europy – podkreśla Monika Kwiat
19.07.2017

Żeńskie ekipy na starcie Dr Irena Eris ORC European Championship Gdańsk 2017

W mistrzostwach Europy jachtów morskich - Dr Irena Eris ORC European Championship Gdańsk 2017, które 24 lipca wystartują w Gdańsku, ścigać się będzie ponad dziewięćdziesiąt załóg z całego kontynentu. Polskie i zagraniczne ekipy zdominowali mężczyźni, ale w stawce o zwycięstwo powalczą też trzy zespoły złożone wyłącznie z pań.
18.07.2017

Piknik naukowy na pierwsze urodziny CKWS

W sobotę, 1 lipca w Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie odbędzie się piknik naukowy i pierwsze urodziny oddziału.
30.06.2017

Znamy szczegóły Dr Irena Eris ORC European Championship

Ponad 800 żeglarzy z całej Europy gościć będzie w gdańskiej marinie od 24 do 29 lipca podczas Dr Irena Eris ORC European Championship Gdańsk 2017. Przedstawiciele organizatorów, sponsorów i patronów wydarzenia spotkali się we wtorek 20 czerwca z dziennikarzami na konferencji prasowej, by opowiedzieć o szczegółach tej imprezy.
21.06.2017

ORP Mewa – okręt zwany „papieskim”

Jan Paweł II w swojej trzeciej pielgrzymce do Polski 11 czerwca 1987 roku odwiedził Gdynię, gdzie spotkał się z setkami tysięcy wiernych. Było to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii miasta, a także w historii okrętu ORP Mewa, na pokładzie którego Ojciec Święty udał się w dalszą apostolską podróż. Z okazji tego wydarzenia w weekend ORP Mewa został udostępniony zwiedzającym.
11.06.2017

Europejskie warsztaty muzealników morskich w Tczewie

W Muzeum Wisły i w Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie 22 i 23 maja odbędą się II Międzynarodowe Warsztaty dla Muzeów Morskich z Europy Północnej, organizowane przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku i Stowarzyszenie ICMM. Warsztaty, połączone z konferencją, będą największym spotkaniem specjalistów muzealnictwa morskiego w Europie oraz pierwszym tego typu, organizowanym w Polsce.
17.05.2017

Warsztaty w Centrum Konserwacji Wraków Statków

Twardościomierz alpha Dur mini, defektoskop ultradźwiękowy oraz spektrometria EDXRF były bohaterami warsztatów, zorganizowanych w Centrum Konserwacji Wraków Statków przez Dział Konserwacji NMM i firmę PCB Service.
27.04.2017

Centrum Konserwacji Wraków Statków - otwarte i zaprasza

2 lipca o godzinie 10.00 pierwsi zwiedzający przekroczyli próg Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie – nowej filii Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. CKWS to pracownie konserwatorskie, magazyn studyjny, miejsce nauki i zabawy, a przede wszystkim poznania, jak naprawdę wygląda praca w Muzeum.
04.07.2016

Wielkie otwarcie Centrum Konserwacji Wraków Statków

2 lipca – w sobotę – zapraszamy na otwarcie Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie. Tego dnia wstęp do nowej filii Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku będzie wolny, a pracownicy muzeum będą oprowadzać zwiedzających po obiekcie.
28.06.2016

Antwerpia: zmiana dyrektora portu

Jacques Vandermeiren został mianowany dyrektorem generalnym portu w Antwerpii. Funkcję tę obejmie wraz z początkiem stycznia 2017 roku i zastąpi tym samym Eddy'ego Bruyninckxa, który po 25 latach, w dniu 31 grudnia 2016 roku, przejdzie na emerytuję.
24.06.2016

Skarby z Wisły i z Bałtyku zobaczysz w Tczewie. Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie już otwarte (wideo)

Dziś (13.06) doszło do oficjalnego przecięcia wstęgi i otwarcia Centrum Konserwacji Wraków Statków wraz z Magazynem Studyjnym. Obiekt będzie otwarty dla gości od pierwszej soboty lipca.
13.06.2016

Kwota wolna od podatku uznana za niezgodną z Konstytucją a jej znaczenie dla każdego podatnika

Kwota wolna od podatku ma istotne znaczenie dla każdego podatnika, dlatego jej zmiany mają tak istotny charakter. W ubiegłą środę (28.10.2015) Trybunał Konstytucyjny wydał długo wyczekiwany wyrok w sprawie kwoty wolnej od podatku.
02.11.2015

„Matki i statki” – wystawa na „Sołdku”

Ogromne ekrany z archiwalnymi filmami z chrztów statków, ściana do „selfie” oraz interaktywne stanowisko, na którym będzie można symbolicznego rozbicia butelka o burtę statku. Wszystko to na najnowszej wystawie na statku-muzeum „Sołdek”, zorganizowanej przez Klub Matek Chrzestnych Statków Armatorów Wybrzeża Gdańskiego.
10.06.2015

Kłopoty DFDS Seaways po zamknięciu trasy Le Havre-Portsmouth

Byli pracownicy DFDS rozważają złożenie pozwu przeciwko swojemu byłemu pracodawcy. Wejście na drogę postępowania sądowego rozważają te osoby, które utraciły zatrudnienie w wyniku likwidacji przez duńskiego armatora trasy Le Havre-Portsmouth.
24.02.2015

Zwiększona flota Brittany Ferries

Armator Brittany Ferries planuje poszerzyć swoją flotę i zwiększyć ilość tanich rejsów pomiędzy La Havre (Francja), a Bilbao (Hiszpania).
19.02.2015

Słynna Sirena Seaways zmienia nazwę

Już wiadomo, jaką nazwę otrzyma należący do DFDS prom Sirena Seaways, który wkrótce zacznie wykonywać operacje dla bretońskiego armatora – firmy Brittany Ferrries.
10.02.2015

Sirena Seaways z napiętym harmonogramem

Przed rozpoczęciem czarteru w służbie Brittany Ferries, Sirena Seaways ma do wypełnienia jeszcze kilka zdań polegających na zastępstwie innych jednostek z floty DFDS.
02.02.2015

Brittany Ferries wyczarterowało prom od DFDS Seaways

Należący do DFDS Seaways prom Sirena Seaways będzie w najbliższym czasie wykonywał operacje dla Brittany Ferries. Jednostka będzie wspierała połączenia wykonywane przez francuskiego przewoźnika na dwóch trasach.
02.02.2015

Rekordowa ilość promów w stoczni Remontowa SA

Gdańska stocznia Remontowa SA w styczniu tego roku przeżywa rekordowy okres. Przez kilka dni, do około połowy stycznia 2015 roku było w niej aż 21 statków oraz duża platforma.
20.01.2015

Na zamknięciu trasy Esbjerg-Harwich zyskała Stena Line

Pochodzący z Danii zmotoryzowani pasażerowie, korzystający do niedawna z połączenia realizowanego przez DFDS pomiędzy duńskim Esbjergiem a angielskim Harwich, zmuszeni byli do poszukiwania nowego połączenia.
18.11.2014

Międzynarodowe Forum Gospodarcze Gdynia 2014

Międzynarodowe Forum Gospodarcze to cykl konferencji skupiających się na najistotniejszych aspektach rozwoju społeczno-gospodarczego. W Gdyni co roku debatują czołowi przedsiębiorcy, naukowcy i eksperci o kluczowych dla rozwoju Europy zagadnieniach. Tegoroczne Forum odbędzie się już w piątek 10 października 2014 r. w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Podczas specjalnego panelu poświęconego tematyce gospodarki morskiej prelegenci skupią się na omówieniu możliwych kierunków rozwoju tego rynku w Polsce, wynikaj
09.10.2014

Zarząd DFDS zdecydował o likwidacji kierunku Harwich- Ebjerg

Przewoźnik promowy DFDS zamierza zakończyć swoje usługi na trasie Harwich- Ebjerg. Zarząd podaje za powód nieuchronnie zbliżające się regulacje dotyczące niskiego poziomu emisji siarki, które przyczynią się do wzrostu wydatków związanych z utrzymaniem jednostki.
20.06.2014

Wyremontują zabytkową barkę

"Opiekunowie" "Ireny" podkreślają, że jest wyjątkowa. 78-letnia barka jest jednym z dwóch takich statków w Polsce. Teraz czeka ją remont. Wrocławska Fundacja Otwartego Muzeum Techniki dostała od miasta środki, które pozwolą na uratowanie niszczejącego zabytku.
27.05.2014

Połączenie promowe do Wielkiej Brytanii zostanie zamknięte już wkrótce

Armator DFDS Seaways poinformował wczoraj o tym, że pasażerski i towarowy serwis na połączeniu promowym Esbjerg-Harwich zostanie zamknięty do końca września 2014 r. Główną przyczyną jest wzrost kosztów z tytułu wprowadzenie nowych zasad unijnych zgodnych z dyrektywą emisji siarki od 1 stycznia 2015.
30.04.2014

Chemia podłogowa do ekstremalnych zastosowań – UZIN dla budownictwa okrętowego

Produkty firmy UZIN, znanego wśród parkieciarzy i posadzkarzy producenta chemii do montażu i pielęgnacji podłóg, zostały docenione również w branży stoczniowej. Spełniając wszystkie niezbędne wymagania formalne, doskonale odnajdują się w roli systemów do spodniego pokrywania pokładów statków.
25.09.2013

DFDS Seaways zapraszają na pokład promu Calais Seaways

Po gruntownym remoncie prom Norman Spirit wrócił do służby na Kanale La Manche. Jednostka ma nie tylko odświeżony wygląd, ale również zmieniła nazwę na Calais Seaways.
22.03.2013

Dwadzieścia lat po „Janie Heweliuszu”. Ciągle pamiętamy

14 stycznia mija dwudziesta rocznica zatonięcia polskiego promu "Jan Heweliusz". W katastrofie na Morzu Bałtyckim zginęło 55 osób. To największa tragedia w dziejach polskiej żeglugi handlowej.
14.01.2013

Posłanka drąży tunel

Świeżo upieczona posłanka Ewa Żmuda-Trzebiatowska z Platformy Obywatelskiej na konferencji prasowej stwierdziła, że miasto musi czekać na tunel, bo studium wykonalności jest niepełne.
20.10.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.