• <

Belgia chce stać się europejską bramą do importu zielonego wodoru

gm

15.11.2022 20:45 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Belgia chce stać się europejską bramą do importu zielonego wodoru

Partnerzy portalu

Belgia chce stać się europejską bramą do importu zielonego wodoru - GospodarkaMorska.pl

Belgia uruchamia międzynarodową platformę zielonego wodoru - „Globalne Forum Zielonego Wodoru”, o czym poinformowała minister energii Tinne Van der Straeten (Zieloni) na konferencji klimatycznej w Szarm el-Szejk (COP27) - podaje nadawca VRT. Kraj chce stać się europejską bramą do importu zielonego wodoru.

Belgia chce zrealizować inicjatywę „Global Renewable Hydrogen Forum” wraz z Egiptem, Międzynarodową Agencją Energii Odnawialnej (IRENA) i Organizacją Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju Przemysłowego (UNIDO).

W zeszłym tygodniu belgijski premier Alexander De Croo krótko przedstawił umowę wraz z egipskim prezydentem Egiptu Abd el-Fatahem es-Sisim. Premier wielokrotnie mówił, że chce, aby zielony wodór stał się priorytetem w przejściu na zieloną energię i żeby Belgia odgrywała rolę pioniera na świecie w rozwoju tej technologii.

Wodór produkowany z zielonej energii ma zmniejszyć zależność Belgii od klasycznych (kopalnych) paliw, takich jak węgiel, ropa naftowa i gaz ziemny.

Forum ma przyspieszyć rozwój rynku odnawialnego wodoru oraz identyfikować i usuwać przeszkody, które stoją na tej drodze. Ważne jest też wprowadzenie międzynarodowych standardów importu odnawialnego wodoru, np. w transporcie morskim - wskazuje VRT.

Eksporterami będą kraje o ogromnym potencjale zielonej energii, w tym kraje afrykańskie, gdzie jest dużo energii słonecznej i gdzie jest miejsce na farmy wiatrowe. Kilka krajów zadeklarowało się jako potencjalni dostawcy, m.in. Egipt, Namibia, a także Chile.

Za tym, by to Belgia stała się hubem Europy dla zielonego wodoru, przemawia kilka argumentów: porty, centralne położenie tego kraju w Europie, istniejące gazociągi oraz know-how. Rozwój sektora odnawialnego wodoru w Belgii jest już bardzo zaawansowany w porównaniu z innymi europejskimi państwami członkowskimi - mówi minister ds. energii Tinne Van der Straeten.

W zeszłym tygodniu rząd belgijski zatwierdził również pierwszą ustawę o wodorze, regulującą transport wodoru rurociągami. „Belgijski sektor wodoru jest jednym z najbardziej zaawansowanych na świecie, z jedną z największych sieci transportu wodoru. Belgia zawsze przodowała w dziedzinie energii i teraz chce zrobić to samo z technologią wodorową” - mówi Van der Straeten.

Fot. DepositphotosPartnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.