• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Małżonki oficerów MW spoczywają na Oksywiu

Partnerzy portalu

Małżonki oficerów MW spoczywają na Oksywiu - GospodarkaMorska.pl

Wypełnia się wola wiceadmirała Józefa Unruga i w Kwaterze Pamięci na gdyńskim Oksywiu spoczywają kolejne osoby związane z Marynarką Wojenną. W czwartek pochowano Michalinę Ficek, Janinę Kraszewską i Irenę Wojcieszek – małżonki bohaterskich oficerów.

Kwatera Pamięci na Oksywiu to miejsce z samego założenia szczególne, mające oddać należny hołd bohaterskim obrońcom wybrzeża. To także sposób na wypełnienie woli wiceadmirała Józefa Unruga, który życzył sobie godnego uhonorowania oficerów, podoficerów oraz marynarzy, którzy przedkładali dobro ojczyzny nad własne życie.

W grudniu ubiegłego roku miały miejsce pierwsze uroczystości pogrzebowe w tym miejscu, wówczas na Oksywiu spoczęli komandorzy Zbigniew Przybyszewski, Stanisław Mieszkowski i Jerzy Staniewicz, na których w 1952 roku wykonano niesłuszny wyrok śmierci za „zorganizowanie spisku w wojsku”.

W czwartek pochowano natomiast szczątki trzech małżonek oficerów Marynarki Wojennej – w oksywskiej Kwaterze Pamięci po symbolicznych uroczystościach pogrzebowych spoczywają od teraz Michalina Ficek, Janina Kraszewska oraz Irena Wojcieszek.

Ich mężowie to bohaterowie, którzy walczyli w obronie polskiego wybrzeża podczas II wojny światowej. Mąż śp. Michaliny Ficek, kpt. mar. Zdzisław Ficek był uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej i III powstania śląskiego, obrońcą Helu i dowódcą 34. baterii artylerii nadbrzeżnej w 1939 roku. Był także kawalerem orderu Virtuti Militari, został niewinnie stracony 2 grudnia 1952 roku. Kmdr pil. Kazimierz Kraszewski, mąż Janiny Kraszewskiej to także obrońca Helu, zastępca dowódcy odcinka przeciwdesantowego „Jurata” w 1939 roku i szef Oddziału Operacyjnego Sztabu Generalnego Marynarki Wojennej, który padł ofiarą komunistycznego terroru, zmarły 18 marca 1990 roku. Irena Wojcieszek była z kolei małżonką innego obrońcy Helu, kmdr Mariana Wojcieszka - dowódcy 2. Morskiego Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej w 1939 roku, zastępcy dowódcy Głównego Portu Marynarki Wojennej w Gdyni i szefa Sztabu Generalnego Marynarki Wojennej, zmarłego 23 grudnia 1974 roku.

Symboliczne uroczystości pogrzebowe rozpoczęła msza święta w Kościele Marynarki Wojennej RP na Oksywiu, po czym kondukt pogrzebowy przejechał na Cmentarz MW, a pochówek nastąpił w Kwaterze Pamięci. W piątek nastąpi natomiast pogrzeb łącznie dziewięciu oficerów, podoficerów i marynarzy z ceremoniałem wojskowym.

To elementy wypełniania testamentu wiceadmirała Józefa Unruga, który zastrzegł, że jego prochy mogą wrócić do Polski jedynie wtedy, gdy godny pogrzeb znajdą szczątki zamordowanych przez wojskową bezpiekę komandorów. Uroczystość złożenia prochów wiceadmirała Unruga ma odbyć się w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, 11 listopada 2018 roku.

Źródło:
gdynia.pl

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.