• <
mewo_2022

Po rozczarowującym 2022 roku branża apeluje o inwestycje w łańcuchy dostaw

06.04.2023 09:43
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Po rozczarowującym 2022 roku branża apeluje o inwestycje w łańcuchy dostaw

Partnerzy portalu

Zgodnie z szacunkami organizacji branżowej Global Wind Energy Council (GWEC), w perspektywie do 2027 r. w skali globalnej w energetyce wiatrowej powinno pojawić się łącznie 680 GW nowych mocy. Problemem są niedoinwestowane łańcuchy dostaw komponentów.

W opinii branżowców decydenci powinni już teraz podejmować działania na rzecz rozwoju fabryk dla tego sektora. Wąskie gardła w dostawach będą w szczególności widoczne od 2026 r., co może wpłynąć na realizację projektów, a tym samym – starania na rzecz neutralności klimatycznej.

Mapy GWEC pokazują, że zarówno w USA, jak i w Europie już w 2025 r. mogą wystąpić wąskie gardła w dostawach turbin i komponentów, ponieważ rynek energetyki wiatrowej dostrzega wpływ amerykańskiej ustawy o obniżeniu inflacji, zwiększone ambicje w Europie, szybką rozbudowę OZE w Chinach oraz przyspieszenie wdrażania celów OZE przez duże kraje rozwijające się (np. Brazylia).

Decyzje podejmowane przez decydentów politycznych będą miały wpływ na to, czy świat będzie w stanie przeprowadzić transformację energetyczną w wymaganym terminie oraz na koszty tej transformacji – przekonuje GWEC.

- Teoria została już dawno udowodniona: wspieranie energetyki wiatrowej tworzy miejsca pracy, buduje nowy przemysł i dostarcza czystą i bezpieczną energię, zapewniając jednocześnie realizację celów klimatycznych i osiągnięcie zerowego bilansu netto. Politycy muszą wykorzystać stojącą przed nimi szansę i współpracować z przemysłem, aby zabezpieczyć transformację energetyczną – przekonuje Ben Backwell, dyrektor generalny Global Wind Energy Council

Francesco La Camera, Dyrektor Generalny Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA), zauważył, że OZE są dalej wybierane jako przyszłościowe źródło energii pomimo ostatnich globalnych kryzysów i wstrząsów geopolitycznych. Najnowsze dane IRENA potwierdzają, że w 2022 r. nastąpił największy jak dotąd wzrost mocy w OZE - o 9,6 proc. w skali roku.

Z podobnym apelem zwracała się organizacja WindEurope, która od wielu lat wskazuje na problemy z permittingiem oraz barierami administracyjnymi. W ubiegłym roku nie zapadła żadna ostateczna decyzja inwestycyjna w sektorze offshore wind w Europie. Komisja Europejska obawia się, że przemysł może „uciec” do Ameryki za sprawa atrakcyjnych warunków rozwoju przedstawionych w tzw. Inflation Act. Regulacje przewidują duże ulgi podatkowe. Jest to odpowiedź USA na plany budowy 35 GW w offshore wind do 2035 r.

Fot. Depositphotos

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.