• <
nauta_2024

Odnowiony wiatrowskaz z dachu Żurawia gdańskiego można zobaczyć z bliska

kw

20.04.2023 11:36
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Odnowiony wiatrowskaz z dachu Żurawia gdańskiego można zobaczyć z bliska

Partnerzy portalu

Wiatrowskaz po konserwacji w całej okazałości. Fot. Paweł Jóźwiak

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku udostępnia zwiedzającym charakterystyczny wiatrowskaz zamontowany na co dzień 40 metrów ponad ziemią. Chodzi o ikoniczną postać ptaka zdobiącego szczyt Żurawia gdańskiego. Miedziany zabytek wrócił właśnie z konserwacji. Żeby uwiecznić go na zdjęciach trzeba się spieszyć. Obiekt będzie pokazywany tylko przez trzy dni! Jego oficjalny powrót na dach zaplanowano 27 kwietnia.

Wyjątkowa okazja pokazania z bliska mieszkańcom Gdańska i turystom wiatrowskazu związana jest modernizacją zabytkowego dźwigu portowego. Jeden z jego najbardziej charakterystycznych elementów mierzy blisko 1,5 metra i niedawno został oczyszczony, odmalowany i pokryty specjalną powłoką odporną na promienie UV.
- Historia zatoczyła koło, bo mija właśnie 30 lat od momentu, kiedy miedziany żuraw, w tej wersji, został zamontowany na szczycie. Wiemy, że nigdy dotąd nie był pokazywany z bliska. To unikatowa szansa, by dostrzec jego szczegóły: dziób, końcówki piór, ćwieki, pazurki, ale także strukturę powierzchni i materiał, z jakiego powstał - zauważa dr Robert Domżał, dyrektor NMM.

Ptak w rękach konserwatorów

Okazuje się, że współczesne środowisko atmosferyczne Gdańska jest mocno zanieczyszczone tlenkami siarki, co spowodowało zaczernienie miedzianej blachy. - Prace konserwacyjne rozpoczęły się od delikatnego oczyszczania mechanicznego, to pomogło nam zbadać materiał budulcowy. Rzeźbę wykonano z niezbyt odpornego na czynniki atmosferyczne metalu - blachy miedzianej. Warstwa zabezpieczająca była nietrwała, przepuszczała siarczany i roztwory siarki zmieszane z deszczówką do warstwy miedzianej, która z czasem zbrązowiała, stała się matowa i sczerniała – mówi Irena Rodzik, kierownik Działu Konserwacji Muzealiów NMM.

Selfie z żurawiem - jedyna taka okazja

Demontaż metaloplastycznego ptaka staje się idealną okazją, aby przyjrzeć się efektom konserwacji z bliska. Pracownicy Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku przygotowali nie lada niespodziankę. Każdy zwiedzający ma okazję stanąć z żurawiem oko w oko i zrobić sobie zdjęcie - Szansa na zrobienie selfie, ze znajdującym się na co dzień 40 metrów ponad ziemią elementem, może się już nie powtórzyć. To gratka dla miłośników historii Gdańska i jego zabytków. Pamiątkową fotografią będzie  można pochwalić się kolejnym pokoleniom – zachęca Robert Domżał.
Prezentację zabytkowego wiatrowskazu zaplanowano w ramach akcji  „Na chwilę przed powrotem…Stań oko w oko z żurawiem”.

Obiekt dostępny będzie w dniach 21.04.2023 – 23.04.2023 na 3. piętrze Ośrodka Kultury Morskiej od 10.00 – 16.00. Szczegóły można znaleźć na stronie nmm.pl

„Na chwilę przed powrotem. Stań oko w oko z żurawiem”.
21.04.2023 – 23.04.2023
Godz. 10:00-16:00
3. piętro - Ośrodek Kultury Morskiej

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.