Przez najbliższy tydzień mieszkańcy Rotterdamu mogą podziwiać zacumowaną w porcie fregatę rakietową ORP Gen. Tadeusz Kościuszko - poinformowała Ambasada RP w Hadze. W niedzielę jednostka będzie dostępna dla zwiedzających.
Obok polskiego okrętu Rotterdamczycy mogą oglądać hiszpańską fregatę Alvaro de Bazan. Jak informuje dziennik „Algemeen Dagblad”, w odróżnieniu od ORP Gen. Tadeusz Kościuszko będzie on jednak niedostępny dla zwiedzających.
ORP Gen. Tadeusz Kościuszko to jednostka przeznaczona do osłony transportu morskiego, monitoringu żeglugi, działań stabilizacyjnych i bojowych. Posiada silne uzbrojenie przeciw okrętom podwodnym opierające się na nowoczesnych systemach wykrywania, ma jedne z najnowocześniejszych na świecie torped typu MU-90.
Na początku roku polska fregata wraz z zaokrętowanym na niej śmigłowcem pokładowym dołączyła do Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (Standing Maritime NATO Group 1, SNMG 1), w skład którego wchodzą trzy okręty: jednostka flagowa zespołu - holenderska fregata rakietowa HNLMS Tromp, duński okręt dowodzenia HDMS Esbern Snare oraz francuska fregata FS Chevalier Paul.
Szwedzi czekają na polskie promy. W porcie Ystad rosną obawy o finanse i przyszłość wspólnego projektu
Stoczniowcy przejdą przez Gdynię. Wspólne obchody Dni Morza z Marynarką Wojenną
Blisko 129 mln zł z KPO na modernizację Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego
Nowa wielozadaniowa jednostka ratownicza dla MSPiR powstanie w Remontowej Shipbuilding S.A.
W Chinach ruszyła budowa statków offshore według projektu gdyńskiego biura MMC Ship Design
W Chile zwodowano duży okręt wsparcia logistycznego. Kraj ma ambicje rozwoju przemysłu okrętowego
Kanada wybiera okręty podwodne. Decyzja w czerwcu?