• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

„Szklany” i „West-B” będą badane przez konsorcjum E-RIHS.pl

Strona główna Edukacja, praca „Szklany” i „West-B” będą badane przez konsorcjum E-RIHS.pl
„Szklany” i „West-B” będą badane przez konsorcjum E-RIHS.pl - GospodarkaMorska.pl

ew

11.02.2020 Źródło: własne

Pod koniec stycznia w Ośrodku Kultury Morskiej w Gdańsku odbyło się pierwsze spotkanie z udziałem przedstawicieli konsorcjum E-RIHS.pl oraz Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Spotkanie zainaugurowało realizację projektu, dzięki któremu możliwe będzie dokładne określenie pochodzenia wybranych zabytków z siedemnastowiecznych wraków z Zatoki Gdańskiej.

E-RIHS.pl (European Research Infrastructure for Heritage Science - Polish node, Polskie Konsorcjum dla Badań nad Dziedzictwem Kulturowym) oferuje konserwatorom i innym specjalistom związanym z branżą muzealną dostęp do unikalnej infrastruktury, rozszerzając możliwości badań nad zabytkami metodami fizyko-chemicznymi.

Na spotkaniu w OKM konsorcjum reprezentowali dr hab. Barbara Wagner z Uniwersytetu Warszawskiego, dr hab. inż. Aldona Garbacz-Klempka, prof. z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Ewelina Miśta z Narodowego Centrum Badań Jądrowych oraz prof. dr hab. Pior Targowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ze strony NMM udział wzięli kierownik Działu Konserwacji Muzealiów Irena Rodzik, dr Katarzyna Schaefer, dr Tomasz Bednarz i Piotr Dziewanowski.

- Infrastruktura E-RIHS.PL pozwala naukowcom na kompleksowe podejście do procesu konserwacji zabytków i połączenie działań z zakresu nauk ścisłych i humanistycznych - zaznacza kierownik projektu, dr Katarzyna Schaefer – Liczymy, że dzięki temu projektowi nie tylko poszerzymy naszą wiedzę o metodach konserwacji materiałów tworzących obiekty zabytkowe, ale też pozyskamy dodatkowe informacje o XVII-wiecznych frachtach z Gdańska.

Wśród zabytków, które zostaną poddane badaniom w ramach projektu, znajdują się m.in. szklane butelki z wraka F53.30 zwanego "Szklany". Butelki mają cynowe zakrętki, a na niektórych widnieją punce jednego z XVII-wiecznych gdańskich konwisarzy. Analizie poddane zostaną też ołowiane wlewki z charakterystycznymi puncami w postaci serduszek z wraka F53.26 "West B".

Projekt "Określenie proweniencji wybranych zabytków pochodzących z siedemnastowiecznych wraków z Zatoki Gdańskiej - wybór metody konserwacji dzięki zastosowaniu komplementarnych badań oferowanych przez konsorcjum E-RIHS.pl", został złożony w ramach czwartego naboru projektów o dostęp do infrastruktury badawczej MOLAB/FIXLAB PL www.e-rihs.pl/index.php/nasza-oferta/ oferowanej przez E-RIHS PL i zakwalifikowany do realizacji.

Źródło:
własne
 Ropa brent 45,25 $ baryłka  -0,20% 17:36
 Cyna 17960,00 $ tona 0,39% 5 sie
 Cynk 2370,00 $ tona 2,86% 5 sie
 Aluminium 1739,00 $ tona 1,76% 5 sie
 Pallad 2250,85 $ uncja  0,90% 17:36
 Platyna 996,65 $ uncja  0,32% 17:36
 Srebro 28,10 $ uncja  3,77% 17:36
 Złoto 2054,20 $ uncja  0,69% 17:36

Dziękujemy za wysłane grafiki.