• <

Ostatnia jednostka pierwszej półzanurzalnej pływającej farmy wiatrowej na świecie wyrusza z portu (foto, wideo)

Strona główna Ostatnia jednostka pierwszej półzanurzalnej pływającej farmy wiatrowej na świecie wyrusza z portu (foto, wideo)
Ostatnia jednostka pierwszej półzanurzalnej pływającej farmy wiatrowej na świecie wyrusza z portu (foto, wideo) - GospodarkaMorska.pl

ew

28.05.2020 Źródło: własne

Zaledwie kilka kroków dzieli projekt WindFloat Atlantic od pełnej operacyjności. Ostatnia z trzech platform z zamontowaną turbiną wiatrową opuściła dziś port w Ferrol i wyruszyła w kierunku lokalizacji docelowej, położonej 20 km od wybrzeża Viana do Castelo w Portugalii. Transport jednostki potrwa trzy dni.

Operację zakończy zainstalowanie platformy na wcześniej przygotowanym systemie cumowania i połączenie jej z już istniejącymi modułami morskiej farmy wiatrowej. Trzecia jednostka zostanie zamontowana obok dwóch pozostałych, które są już w eksploatacji i dostarczają energię do portugalskiej sieci elektroenergetycznej.

Transport każdej z trzech pływających struktur WindFloat Atlantic był sam w sobie wydarzeniem przełomowym, gdyż nie wymagał użycia specjalnie zaprojektowanych jednostek holowniczych; dzięki temu projekt ten może zostać odtworzony w innych lokalizacjach.

Pływająca struktura, wysoka na 30 m, z kolumnami rozmieszczonymi w odległości 50 m jedna od drugiej, stanowi solidną podstawę, przystosowaną do największych dostępnych na rynku turbin wiatrowych, o mocy zainstalowanej równej 8,4 MW każda. Po zakończeniu instalacji trzeciej jednostki powstanie farma wiatrowa o łącznej mocy zainstalowanej 25 MW, będąca w stanie wyprodukować energię elektryczną w ilości pokrywającej roczne zapotrzebowanie 60 000 użytkowników. WindFloat Atlantic pozwoli zaoszczędzić blisko 1,1 miliona ton emisji dwutlenku węgla.

Projekt WindFloat Atlantic


Projekt prowadzi konsorcjum Windplus, w skład którego wchodzą: EDP Renewables (54,4%), Engie (25%), Repsol (19,4%) oraz Principle Power Inc. (1,2%).  Instalacja składa się z trzech turbin wiatrowych zamontowanych na pływających platformach, zakotwiczonych do dna morskiego za pomocą łańcuchów na głębokości stu metrów. Zastosowanie technologii WindFloat® pozwoliło na ograniczenie do minimum wpływu projektu na środowisko naturalne i otworzyło dostęp do niewykorzystanych zasobów wiatrowych na głębokich wodach morskich.

Platformy zostały zbudowane dzięki współpracy dwóch państw Półwyspu Iberyjskiego: dwie z nich powstały w stoczni w Setúbal (Portugalia), a trzecia w Avilés i Fene (Hiszpania).

Inicjatywa uzyskała wsparcie instytucji publicznych i prywatnych, co zachęciło spółki będące liderami na swoich rynkach do zaangażowania się w projekt, podczas gdy rząd Portugalii, Komisja Europejska oraz Europejski Bank Inwestycyjny zapewniły finansowanie.

Realizacja projektu była możliwa dzięki Principle Power, a także dzięki joint-venture Navantia/Windar, Grupie A- Silva Matos, Bourbon, dostawcy turbin wiatrowych MHI Vestas oraz JDR Cables, dostawcy tzw. kabli dynamicznych.
Projekt WindFloat Atlantic, pierwsza półzanurzalna pływająca farma wiatrowa na świecie, stanowi przełomową realizację w branży morskiej energetyki wiatrowej.

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 54,84 $ baryłka  0,00% 22:58
 Cyna 21418,00 $ tona 1,27% 13 sty
 Cynk 2751,00 $ tona -0,72% 13 sty
 Aluminium 2009,00 $ tona -0,79% 13 sty
 Pallad 2391,00 $ uncja  0,00% 22:59
 Platyna 1078,70 $ uncja  0,00% 22:59
 Srebro 24,82 $ uncja  0,00% 22:59
 Złoto 1827,85 $ uncja  0,00% 22:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.