• <
BOTA_2023

TotalEnergies zainwestuje miliard dolarów w ropę z Brazylii

sg

16.01.2023 13:07 Źródło: Total Energies
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas TotalEnergies zainwestuje miliard dolarów w ropę z Brazylii

Partnerzy portalu

TotalEnergies zainwestuje miliard dolarów w ropę z Brazylii  - GospodarkaMorska.pl
FPSO Cidade de Caraguatatuba. Fot. MODEC

Francuski koncern TotalEnergies zatwierdził dziś ostateczną decyzję inwestycyjną na rozwój projektu naftowego w basenie Santos, 300 km od linii brzegowej Brazylii.

Projekt nosi nazwę Lapa South-West. TotalEnergies ma 45% w nim 45% udziałów – 30% posiada Shell i 25% Repsol Sinopec. Dla francuskiego giganta jest to strategiczny projekt. Basen sedymentacyjny Santos to jeden z najbardziej płodnych rejonów w Brazylii, zapewniających działającym tam koncernom niskokosztową i efektywną eksplorację.

Nowy projekt będzie podłączony do oddalonego tylko o 12 km, działającego od 2016 roku północno-wschodniego projektu Lapa. Prace w pierwszej części Lapy wykonywane były przy pomocy jednostki FPSO Cidade de Caraguatatuba MV27. Rozszerzenie projektu będzie kosztować miliard dolarów amerykańskich.

Planuje się, że Lapa South-West zacznie działać w 2025 roku i będzie wydobywać 25000 baryłek ropy dziennie.

TotalEnergies jest obecne w Brazylii od ponad 40 lat. Zatrudnia tam ok. 3000 pracowników. Dział wydobycia i produkcji firmy posiada tam 10 aktywnych licencji eksploracyjnych.

seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.