• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Ukraina. Armia: Rosjanie użyli 14 stycznia połowę przygotowanych pocisków Kalibr

gm

16.01.2023 13:08 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Ukraina. Armia: Rosjanie użyli 14 stycznia połowę przygotowanych pocisków Kalibr

Partnerzy portalu

Ukraina. Armia: Rosjanie użyli 14 stycznia połowę przygotowanych pocisków Kalibr - GospodarkaMorska.pl
Fot. mil.ru

Rosjanie użyli prawie połowy z ok. 36 pocisków Kalibr w zmasowanym ataku 14 stycznia br.; pozostałe pociski z okrętów na Morzu Czarnym wciąż mogą być użyte - powiedziała w poniedziałek rzeczniczka dowództwa operacyjnego Południe armii Ukrainy Natalia Humeniuk.

Rzeczniczka, cytowana przez agencję Ukrinform wskazała, że 14 stycznia Rosjanie mieli na Morzu Czarnym okręty z 36 pociskami. "Blisko połowa została użyta podczas ataku i okręty przenoszące rakiety wciąż pełnią dyżur bojowy" - powiedziała. Podkreśliła, że wobec tego pociski mogą zostać użyte. Humeniuk nie wykluczyła też ataku przy użyciu dronów.

Jak podała armia ukraińska, Rosjanie przeprowadzili 14 stycznia blisko 28 ataków z użyciem rakiet różnych klas oraz pięć ataków z użyciem kierowanych rakiet lotniczych. Najtragiczniejszy w skutkach był atak rakietowy na blok mieszkalny w Dnieprze, w którym zginęło co najmniej 35 osób. Na wielopiętrowy blok spadł rosyjski pocisk przeciwokrętowy Ch-22, niszcząc doszczętnie część budynku z ponad 70 mieszkaniami.

Rankiem w sobotę zaatakowany został Kijów z użyciem rakiet S-400/S-300, odpalonych z kierunku północnego. Następnie, w godzinach popołudniowych i wieczornych Rosjanie zastosowali broń precyzyjną: pociski manewrujące Ch-101/Ch-555/Ch-22, pociski manewrujące Kalibr oraz pociski Ch-59. Zostały one wykorzystane do uderzeń w obiekty infrastruktury krytycznej Ukrainy.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.