• <
mewo_2022

Portugalskie regiony przygotowują się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej

11.08.2021 17:05 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Portugalskie regiony przygotowują się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej

Partnerzy portalu

Portugalskie regiony przygotowują się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej - GospodarkaMorska.pl
Fot. EDP

Trudno znaleźć dziś kraj z dostępem do wód morskich i oceanicznych, którego władze rządowe i lokalne nie planują rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Wielkie ambicje ma region Alto Minho w Portugalii, ale także inwestorzy chcący przeznaczyć nawet miliard euro na projekty związane z rozwojem sektora energetyki morskiej.

O planach Portugalii i ambicjach lokalnych władz odnośnie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej pisze Sarah Smith na łamach "Energy Global". Eksperci CorPower dołączyli do grona ekspertów w dziedzinie energetyki morskiej w Viana do Castelo, w północnej Portugalii, aby omówić ambitny plan regionu, który ma stać się sercem morskich źródeł odnawialnych w Portugalii.

Region Alto Minho chce przede wszystkim wykorzystać potencjał produkcyjny wybrzeża Atlantyku. Według doniesień medialnych do lokalnych władz zgłosiło się już kilka firm, które zobowiązały się do zainwestowania łącznie około 1 miliarda euro w nowe projekty związane z produkcją energii na wodach morskich. W ten sposób powstaną nowe miejsca pracy w przemyśle stoczniowym, metalurgicznym i wielu innych zaliczanych do łańcucha dostaw.

Nie tylko plany – pierwsze projekty są już wdrażane

Obecnie trwają prace nad ukończeniem hubu testowego dla technologii morskich, które planowane jest do 2026 roku. Inicjatywa jest finansowana w ramach portugalskiego programu odbudowy gospodarki. Centrum będzie nie tylko obsługiwać firmy, ale także działać jako zaplecze know-how dla uniwersytetów, politechnik i laboratoriów badawczych.

Ostatnia międzynarodowa konferencja na temat sektora offshore wind i wyzwań związanych z dekarbonizacją energetyki została zorganizowana przez burmistrza Viana do Castelo, José Maria da Cunha Costa. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele CorPower Portugalia, Ocean Winds, Acciona Energia, Baywa RE, Total i Vestasa.

Regiony położone na północnym wybrzeża Portugalii posiadają solidną bazę umiejętności w obszarze obróbki metali i przemysłu morskiego, w tym budowy i czarteru statków pomocniczych oraz konserwacji platform morskich. Viana do Castelo jest już uznanym ośrodkiem innowacji w sektorze morskim. Rozwijający się tam klaster zielonej energii rozpoczął się wraz z realizacją projektu Windfloat Atlantic o wartości 125 mln euro – pierwszej pływającą farmy wiatrowej w Europie budowanej przez konsorcjum Windplus (EDP Renováveis, Engie, Repsol i Principle Power). Instalacja pierwszej turbiny na pływającej platformie została zakończona w październiku 2019 roku, a w styczniu 2020 roku zaczęła ona dostarczać czystą energię poprzez 20-kilometrowy kabel do stacji elektroenergetycznej w Viana do Castelo.

Ponadto w regionie rozpoczęto finansowany przez UE projekt Atlantis, którego celem jest rozwój robotyki podwodnej do monitorowania i obsługi przemysłu morskiego – przedsięwzięcie jest koordynowane przez Instytut Inżynierii Systemów i Informatyki, Technologii i Nauki (Inest Tec).

Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.