Niemiecki inwestor RWE poinformował, że pomyślnie przeprowadził operację załadunku i wodowania pływającej turbiny wiatrowej DemoSath. Turbina została zbudowana na lądzie w porcie Bilbao w Hiszpanii. W rezultacie DemoSATH jest gotowa do zainstalowania na terenie testowym BiMEP w terminie do końca lata 2022 roku.
Spółki Saitec Offshore Technologies i RWE osiągnęły kolejny kamień milowy w projekcie DemoSATH dzięki zakończeniu operacji wodowania pływającej turbiny. W ciągu najbliższych miesięcy jednostka pływająca zostanie podłączona do kabla dynamicznego, jak również do lin cumowniczych, które zostały zainstalowane pod koniec kwietnia.
Operacje załadunku i wodowania przeprowadzono na nabrzeżu Punta Sollana w porcie Bilbao, gdzie wcześniej zbudowano i zmontowano betonową platformę wyposażoną w turbinę o mocy 2 MW.
- Bezpieczne zacumowanie turbiny wiatrowej DemoSATH przy nabrzeżu zajęło mniej niż 45 minut. Po pomyślnym zakończeniu wodowania w porcie Bilbao, z dumą możemy ogłosić, że demonstrator jest gotowy, aby stać się pierwszą pływającą turbiną wiatrową, która w ciągu najbliższych miesięcy zostanie włączona do sieci energetycznej Hiszpanii – powiedział Araceli Martínez, szef działu technicznego Saitec Offshore Technologies.
Martin Dörnhöfer, dyrektor ds. floating wind w RWE Renewables wskazał, że dla RWE jest to również kolejny kamień milowy na drodze do uwolnienia potencjału pływającej energtyki wiatrowej na całym świecie, zwłaszcza w krajach o głębszych wodach przybrzeżnych, takich jak USA, Francja, Wielka Brytania, Norwegia i - z pewnością - Hiszpania.
- Naszym celem jest posiadanie 1 GW mocy w pływających turbinach wiatrowych będących w budowie lub eksploatacji do 2030 roku. Wraz z innymi projektami pilotażowymi DemoSATH umożliwia nam zdobycie wczesnych doświadczeń niezbędnych dla przyszłego rozwoju – dodał Dörnhöfer.
Saitec Offshore Technologies i RWE Renewables zawarły partnerstwo w celu opracowania projektu DemoSATH w 2020 roku. Jednostka o mocy 2 MW wykorzystująca technologię SATH zostanie zainstalowana na polu testowym BIMEP, które znajduje się dwie mile od wybrzeża Kraju Basków, gdzie morze ma 85 metrów głębokości.
Morska Platforma Energetyczna w Biscay (BIMEP) to infrastruktura do testowania i demonstrowania konwerterów energii fal morskich na otwartym morzu oraz morskich turbin wiatrowych o łącznej mocy 20 MW, rozmieszczonych w czterech morskich punktach przyłączeniowych po 5 MW każdy. W skład infrastruktury wchodzi również podstacja elektryczna na lądzie, do której podłączone jest każde urządzenie w celu wyprowadzania energii na obszar lądowy.
Bloomberg: Rosja wstrzymała przepływ ropy rurociągiem „Przyjaźń” do Węgier, Słowacji i Czech
Na terenie morskiej farmy Fécamp zainstalowano pierwszy fundament grawitacyjny
Pełzający po turbinach BladeBUG pomoże zaoszczędzić sektorowi offshore 250 milionów funtów rocznie
Orlen opublikował raport za 2021 rok
Działalność na Morzu Północnym przynosi dziennie wpływy do budżetu rzędu 22 mln funtów
Francja wyznacza kolejne obszary pod rozwój offshore wind