• <
mewo_2022

RWE zwodował pływającą turbinę wiatrową DemoSATH

31.07.2022 16:42
Strona główna Energetyka Morska, Offshore RWE zwodował pływającą turbinę wiatrową DemoSATH

Partnerzy portalu

RWE zwodował pływającą turbinę wiatrową DemoSATH  - GospodarkaMorska.pl
Fot. materiały prasowe RWE

Niemiecki inwestor RWE poinformował, że pomyślnie przeprowadził operację załadunku i wodowania pływającej turbiny wiatrowej DemoSath. Turbina została zbudowana na lądzie w porcie Bilbao w Hiszpanii. W rezultacie DemoSATH jest gotowa do zainstalowania na terenie testowym BiMEP w terminie do końca lata 2022 roku. 

Spółki Saitec Offshore Technologies i RWE osiągnęły kolejny kamień milowy w projekcie DemoSATH dzięki zakończeniu operacji wodowania pływającej turbiny. W ciągu najbliższych miesięcy jednostka pływająca zostanie podłączona do kabla dynamicznego, jak również do lin cumowniczych, które zostały zainstalowane pod koniec kwietnia. 

Operacje załadunku i wodowania przeprowadzono na nabrzeżu Punta Sollana w porcie Bilbao, gdzie wcześniej zbudowano i zmontowano betonową platformę wyposażoną w turbinę o mocy 2 MW.

- Bezpieczne zacumowanie turbiny wiatrowej DemoSATH przy nabrzeżu zajęło mniej niż 45 minut. Po pomyślnym zakończeniu wodowania w porcie Bilbao, z dumą możemy ogłosić, że demonstrator jest gotowy, aby stać się pierwszą pływającą turbiną wiatrową, która w ciągu najbliższych miesięcy zostanie włączona do sieci energetycznej Hiszpanii – powiedział Araceli Martínez, szef działu technicznego Saitec Offshore Technologies.

Martin Dörnhöfer, dyrektor ds. floating wind w RWE Renewables wskazał, że dla RWE jest to również kolejny kamień milowy na drodze do uwolnienia potencjału pływającej energtyki wiatrowej na całym świecie, zwłaszcza w krajach o głębszych wodach przybrzeżnych, takich jak USA, Francja, Wielka Brytania, Norwegia i - z pewnością - Hiszpania. 

- Naszym celem jest posiadanie 1 GW mocy w pływających turbinach wiatrowych będących w budowie lub eksploatacji do 2030 roku. Wraz z innymi projektami pilotażowymi DemoSATH umożliwia nam zdobycie wczesnych doświadczeń niezbędnych dla przyszłego rozwoju – dodał Dörnhöfer. 

Saitec Offshore Technologies i RWE Renewables zawarły partnerstwo w celu opracowania projektu DemoSATH w 2020 roku. Jednostka o mocy 2 MW wykorzystująca technologię SATH zostanie zainstalowana na polu testowym BIMEP, które znajduje się dwie mile od wybrzeża Kraju Basków, gdzie morze ma 85 metrów głębokości. 

Morska Platforma Energetyczna w Biscay (BIMEP) to infrastruktura do testowania i demonstrowania konwerterów energii fal morskich na otwartym morzu oraz morskich turbin wiatrowych o łącznej mocy 20 MW, rozmieszczonych w czterech morskich punktach przyłączeniowych po 5 MW każdy. W skład infrastruktury wchodzi również podstacja elektryczna na lądzie, do której podłączone jest każde urządzenie w celu wyprowadzania energii na obszar lądowy. 

Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.