• <
attis_konferecnja_2024

Dotacje UE na zielony wodór – Shell, RWE i Air Liquide wśród zwycięzców z puli 1,8 mld euro

14.07.2022 14:00
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Dotacje UE na zielony wodór – Shell, RWE i Air Liquide wśród zwycięzców z puli 1,8 mld euro

Partnerzy portalu

Dotacje UE na zielony wodór – Shell, RWE i Air Liquide wśród zwycięzców z puli 1,8 mld euro - GospodarkaMorska.pl
Fot. Frans Timmermans/europa.eu

Trzy projekty H2 w Holandii otrzymały środki w drugiej rundzie finansowania. Wśród nich są dwa dotyczące elektrolizerów o łącznej mocy 600 MW i jeden - przetwarzania odpadów na wodór.

Jak poinformowała wczoraj Komisja Europejska, trzem projektom czystego wodoru na skalę przemysłową przyznano część dotacji w wysokości ponad 1,8 mld euro w ramach drugiego zaproszenia do składania wniosków o finansowanie dużych projektów z unijnego funduszu innowacji, co znacznie zwiększyło prawdopodobieństwo rozpoczęcia przez nie działalności komercyjnej.

Zwycięzcami są dwa projekty zielonego wodoru i jeden program przetwarzania odpadów na wodór, wszystkie zlokalizowane w Holandii.

– Fundusz innowacji jest ważnym narzędziem do skalowania w zakresie odnawialnego wodoru i innych rozwiązań dla europejskiego przemysłu – powiedział Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.

– W porównaniu z pierwszą rundą wypłat, dostępne środki wzrosły o 60 proc., co umożliwiło nam podwojenie liczby wspieranych projektów – dodał wiceprzewodniczący.

Jeden z dwóch projektów odnawialnych H2, należący do naftowego giganta Shell zakład Holland Hydrogen 1 o mocy 400MW, osiągnął w zeszłym tygodniu FID na pierwszej fazie 200MW. Zasilana przez morską farmę wiatrową Hollandse Kust Noord o mocy 750 MW, budowaną na holenderskim Morzu Północnym, firma zamierza uruchomić obiekt do 2025 roku, a następnie podwoić jego moc do 2027 roku. Wytwarzany przez nią zielony wodór będzie eksportowany rurociągiem na ląd, zastępując część szarego wodoru, który Shell wykorzystuje w swojej rafinerii w Rotterdamie.

Drugi to 200MW projekt ELYgator firmy Air Liquide w Terneuzen, zaprojektowany do produkcji 15 500 ton zielonego wodoru rocznie za pomocą modelu "flexible electrolyser dispatch", który będzie produkował zgodnie z dostępną energią elektryczną pochodzącą z wiatru i słońca, zapobiegając przeciążeniom sieci. Produkcja H2 będzie sprzedawana użytkownikom w przemyśle i sektorze mobilności.

Trzeci projekt, system "waste-to-H2", znany jako FUREC, jest rozwijany przez RWE w celu produkcji 54 000 ton wodoru rocznie z odpadów stałych niepodlegających recyklingowi w klastrze przemysłowym w Limburgu. Zielony H2 zastąpi szarość stosowaną w przemyśle chemicznym, jak twierdzi RWE, i stworzy połączenie wodorowe pomiędzy holenderskimi portami a uprzemysłowionym niemieckim Zagłębiem Ruhry.

Finansowanie jest uzupełnieniem dotacji z unijnego funduszu innowacji, które Komisja już ogłosiła, a które będą wspierać projekty związane z zielonym wodorem za pośrednictwem systemu kontraktów węglowych na różnice (CCfD).

Transport wodoru rurociągami jest w Holandii dobrze rozwinięty. W zeszłym miesiącu holenderski rząd ogłosił plan budowy pierwszej na świecie krajowej sieci przesyłowej wodoru. Ten ambitny plan jest oparty na ponownym wykorzystaniu rurociągów gazu ziemnego, ale może być trudny do powielenia w innych krajach.

Projekty te przyczynią się do realizacji ambitnych celów UE w zakresie wodoru, podniesionych w ramach programu REPowerEU, polegających na wyprodukowaniu dziesięciu milionów ton zielonego wodoru do 2030 roku i importowaniu kolejnych dziesięciu. Realizacja tego celu będzie wymagała 200 GW mocy elektrolizerów – ponad 300 razy więcej niż moc projektów zielonego wodoru, którym przyznano finansowanie w tym tygodniu – oraz 600 GW nowej energii wiatrowej i słonecznej.

Partnerzy portalu

seaway7
rosang_2023
ambermarine_2023_390x150

Dziękujemy za wysłane grafiki.