• <
mewo_2022

"Incydent" podczas budowy farmy morskiej Yunlin. Wpd wszczyna dochodzenie

14.07.2022 14:22
Strona główna Energetyka Morska, Offshore "Incydent" podczas budowy farmy morskiej Yunlin. Wpd wszczyna dochodzenie

Partnerzy portalu

"Incydent" podczas budowy farmy morskiej Yunlin. Wpd wszczyna dochodzenie - GospodarkaMorska.pl
Fot. owf-yunlin.tw

U wybrzeży Tajwanu trwa budowa morskiej farmy wiatrowej Yunlin o mocy 640 MW. Jak donoszą branżowe media, powołując się na komentarze przedstawicieli inwestorów, miało dojść do "incydentu" w trakcie prac. Jeden z olbrzymich monopali miał zaginąć podczas montażu, prawdopodobnie pod dnem morskim. Wina źle przeprowadzonego  badania dna morskiego?

Rzecznik niemieckiego inwestora wpd potwierdził jedynie, że doszło do incydentu. Jako jeden z głównych inwestorów czeka na wyniki dochodzenia.  

Projekt Yunlin o mocy 640 MW jest realizowany przez spółkę Yunneng Wind Power, której współwłaścicielami są: główny deweloper WPD (25 proc.), tajlandzka spółka Electricity Generating Public Company (25 proc.), TotalEnergies (23 proc.) i japońskie konsorcjum (Sojitz Corporation, ENEOS Corporation, Chugoku Electric Power, Chudenko Corporation i Shikoku Electric Power) z 27 proc. udziałem w projekcie. 

Media branżowe sugerują, że monopal wpadł do morza podczas montażu. Kontrakt na instalację fundamentów ma National Petroleum Construction Company (NPCC) z siedzibą w Abu Dhabi. 

NPPC otrzymała kontrakt w kwietniu od dewelopera Yunneng Wind Power, dwa i pół miesiąca po tym, jak malezyjska firma Sapura Energy wypowiedziała deweloperowi inny kontrakt na transport i montaż monopali dla Yunlin.

Jak przypomina portal renews.biz, Sapura poinformowała wówczas, że projekt miał zostać ukończony we wrześniu 2020 roku, ale jego realizacja została opóźniona nawet do września 2023 roku "w związku z nierozwiązanymi problemami technicznymi i operacyjnymi, których nie można przypisać Sapura Energy".

Monopale to duże stalowe rury wbijane w dno morskie - mają 98 metrów długości i do 10 metrów średnicy, ważą blisko 2000 ton. 

To już drugi przypadek utraty monopola na terenie famy Yunlin. W zeszłym roku Sapura zainstalowała 16 z planowanych 80 monopali, ale straciła jeden. Według nieoficjalnych danych problem może wynikać z niedokładnie przebadanego podłoża. Spółka Sapura wskazywała, że prace zostały opóźnione z powodu trudności technicznych wynikających z niedokładnych danych o dnie morskim dostarczonych przez klienta Yunneng. 

Według tajwańskich mediów prace na terenie farmy miały zostać wstrzymane.

Źródło: renews.biz, upstreamonline.com, oedigital.com

Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.