• <
ambermarine_2023_1100x200

RWE łączy offshore i wodór

16.07.2022 14:10

Partnerzy portalu

RWE łączy offshore i wodór - GospodarkaMorska.pl
Fot. rwe.com

Jedną z aktywnie badanych technologii jest połączenie morskich farm wiatrowych z produkcją wodoru. Niemiecki gigant – deweloper RWE ogłosił, że wraz z partnerami planuje zbadać możliwości produkcji wodoru na morzu w związku budową MEW.

W tym tygodniu firma ogłosiła, że ze względu na innowacyjny charakter projektu jest jednym z 17, które zostały wstępnie wybrane przez Fundusz Innowacji UE do otrzymania dotacji - jeden z największych na świecie programów demonstrujących innowacyjne technologie niskoemisyjne. Fundusz Innowacji UE, który dotuje i promuje przełomowe technologie m.in. w zakresie energii odnawialnej, magazynowania energii oraz wychwytywania, wykorzystywania i składowania dwutlenku węgla, dokonał wstępnej selekcji programów w celu przygotowania umów o dofinansowanie, które są obecnie w toku.

RWE w swoim oświadczeniu oznajmiło, że wraz ze swoim kanadyjskim partnerem Northland Power chcą zademonstrować techniczną i handlową wykonalność produkcji wodoru na morzu w planowanej farmie wiatrowej Nordsee Two, która ma być zlokalizowana na północ od wyspy Juist na Morzu Północnym w pobliżu granicy z Holandią. Farma wiatrowa o planowanej mocy sieciowej 433 megawatów jest częścią klastra, który firmy planują rozwijać w ramach spółki joint venture - RWE będzie posiadać 51 procent udziałów, a Northland Power 49 procent. Farma wiatrowa ma rozpocząć komercyjną działalność w 2026 roku.

Partnerzy wspólnie napędzają postęp technologiczny w branży morskiej energetyki wiatrowej. Oprócz najnowszych i najbardziej innowacyjnych turbin wiatrowych partnerzy chcą zademonstrować potencjał produkcyjny zielonego wodoru na farmie wiatrowej. Planuje się zintegrowanie elektrolizera z MFW. Ekologiczny wodór mógłby być wykorzystywany do tankowania statków oraz do zasilania awaryjnego morskiej stacji transformatorowej lub turbin wiatrowych.

RWE informuje, że trwają prace nad projektem i jego rozwojem. Dzięki oczekiwanym w ramach tego programu dotacjom firma podejmuje działania, aby szybko doprowadzić do podjęcia ostatecznych decyzji inwestycyjnych i przeforsować niezbędne procedury zatwierdzające.

Kilka podobnych projektów jest realizowanych również w Europie. W maju 2022 roku Vattenfall ogłosił, że również otrzymał dofinansowanie na podobny projekt pilotażowy dla morskiej farmy wiatrowej w zatoce Aberdeen w Wielkiej Brytanii, która będzie miała moc 8 MW i będzie w stanie wyprodukować dziennie wystarczającą ilość wodoru, aby zasilić autobus wodorowy. W ramach projektu pilotażowego planowane jest przesyłanie wodoru wyprodukowanego na morzu na farmie wiatrowej do brzegu w porcie Aberdeen.

Projekt, nazwany Hydrogen Turbine 1, ma być również pierwszym na świecie projektem testującym pełną integrację produkcji wodoru z morską turbiną wiatrową. Celem Vattenfall jest pełne uruchomienie projektu już w 2025 roku.


seaway7
ambermarine_2023_390x150

Dziękujemy za wysłane grafiki.