• <
mewo_2022

Projekt pływającego terminalu FSRU w Gdańsku. Gaz-System ogłasza procedurę Open Season

jm

06.12.2021 15:29
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Projekt pływającego terminalu FSRU w Gdańsku. Gaz-System ogłasza procedurę Open Season

Partnerzy portalu

Projekt pływającego terminalu FSRU w Gdańsku. Gaz-System ogłasza procedurę Open Season - GospodarkaMorska.pl
FSRU Independence w Porcie Kłajpeda, fot. AB Klaipėdos Nafta

Gaz-System ogłosił już wcześniej program, w ramach którego na morzu w rejonie Gdańska pojawiłaby się jednostka FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit). Jednostka taka, zacumowana na stałe, pomagałaby w odbiorze LNG dostarczanego drogą morską, jego regazyfikacji i wprowadzeniu do Krajowego Systemu Przesyłowego. Dziś Gaz-System ogłosił rozpoczęcie procedury Open Season FSRU – Fazy 1, która ma na celu weryfikację zainteresowania uczestników rynku potencjalną mocą regazyfikacji planowanego Terminalu FSRU.

W celu sprawdzenia zainteresowania innych firm możliwościami FSRU, Gaz-System będzie weryfikował złożone przez nie wiążące długoterminowe zamówienia na korzystanie z usług regazyfikacji FSRU. Dzięki temu spółka pozyska informację o tym, czy realizacja projektu jest uzasadniona. Jak podaje Gaz-System, podmioty zainteresowane uczestnictwem w procedurze powinny złożyć odpowiednie dokumenty rejestracyjne do 27 grudnia. Szczegółowe informacje dotyczące procedury dostępne są na stronie spółki.

Terminal FSRU ma być przystosowany do prowadzenia procesu regazyfikacji na poziomie 6,1 mld metrów sześciennych paliwa gazowego rocznie. Projekt realizacji terminalu LNG w Porcie Gdańsk został w zeszłym roku umieszczony na czwartej liście inwestycji, które uzyskały status projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania w sektorze energetycznym. Komisja Europejska przyjęła także projekt kolejnej, piątej takiej listy, na której również uwzględniony został Terminal LNG w rejonie Gdańska. Listy te zawierają kluczowe projekty infrastrukturalne, które mają podnieść poziom bezpieczeństwa na europejskim rynku energii.

Realizacja projektu podzielona będzie na dwie części: offshore i lądową. W ramach fazy lądowej na wodach Zatoki Gdańskiej pojawi się pływająca jednostka FSRU, która zostanie połączona z systemem przesyłowym za pomocą wybudowanego gazociągu. Jednostce będzie również towarzyszyla odpowiednia infrastruktura, która umożliwi jej zacumowanie, a także odbiór gazu po regazyfikacji. Druga część inwestycji to faza lądowa, w ramach której trwają już prace projektowe nad trzema inwestycjami: gazociągiem Kolnik – Gdańsk (35 km) oraz dwoma odcinkami gazociągu Gustorzyn – Wicko: Gardeja – Kolnik (86 km) i Gustorzyn – Gardeja (128 km).

Gaz-System planuje, że cała inwestycja będzie gotowa do pracy w perspektywie 2027/28 roku.

Według portalu Statista.com na całym świecie funkcjonują w tym momencie 43 jednostki FSRU. Tego typu jednostki to najczęściej tankowce lub gazowce uzupełnione o instalacje do odpowiedniego przetwarzania surowca, magazynowania i przekazywania dalej produktu za pomocą rurociągów i gazociągów, do których są podłączone.


Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

seaway7
aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.