• <
smartre_2023

Portowa Straż Pożarna w Gdyni ma unikalny pojazd ratowniczo-gaśniczy. Specjalizacja: LNG [WIDEO, ZDJĘCIA]

02.12.2021 23:58
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Portowa Straż Pożarna w Gdyni ma unikalny pojazd ratowniczo-gaśniczy. Specjalizacja: LNG [WIDEO, ZDJĘCIA]

Partnerzy portalu

Portowa Straż Pożarna w Gdyni ma unikalny pojazd ratowniczo-gaśniczy. Specjalizacja: LNG [WIDEO, ZDJĘCIA] - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

Portowa Straż Pożarna Zarządu Morskiego Portu Gdynia została wyposażona w nowy pojazd ratowniczo-gaśniczy. Nowy wóz jest dedykowany do zabezpieczania bunkrowania LNG.

Portowa Straż Pożarna w Gdyni otrzymała nowy samochód ratowniczo-gaśniczy typu GBA PR 2,5/16/750. Pojazd jest dedykowany przede wszystkim do zabezpieczania bunkrowania statków paliwem LNG. Może także być wykorzystywany do gaszenia cieczy palnych proszkiem gaśniczym i do instalacji urządzeń elektroenergetycznych.

Nowy wóz zabezpiecza LNG i ciecze palne

– Port Gdynia ma za sobą 99 lat rozwoju i olbrzymie perspektywy przed sobą. Technologia w tej chwili bardzo się zmienia, ale zmieniają się też i pojawiają w porcie nowe grupy ładunków, które trzeba w właściwy sposób zabezpieczyć. Dlatego straż pożarna musi się rozwijać. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się zasilić Portową Straż Pożarną nowym wozem gaśniczo-ratowniczym, który będzie doskonałym uzupełnieniem tych narzędzi, które dzisiaj straż posiada – wyjaśnił Jacek Sadaj, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

Koszt nowoczesnego samochodu to ok. 750 tys. zł netto. Samochód został wyprodukowany na zamówienie PSP przez firmę Bocar. Obsada pojazdu to 6 osób: dowódca, kierowca i 4 ratowników.

– Jest to samochód na skalę naszego województwa unikatowy, gdyż niezależnie od posiadanego zasobu 2,5 m3 wody oraz środka pianotwórczego wyposażony jest w moduł proszkowy, zawierający 750 kilogramów proszku gaśniczego. To bardzo rzadko spotykany samochód gaśniczy. Z tego, co się orientuję, jest to jedyny taki samochód w Trójmieście – opisuje Grzegorz Bulwa, komendant Portowej Straży Pożarnej Zarządu Morskiego Portu Gdynia. – Przeznaczony jest przede wszystkim do zabezpieczenia bunkrowania statków paliwem LNG, czyli ciekłym metanem, jako paliwem alternatywnym. Niezależnie od tego bardzo dobrze nadaje się do gaszenia pożarów cieczy palnych, co we współdziałaniu z pianą gaśniczą pozwoli nam bardzo szybko skutecznie ugasić pożar, a jak wiadomo cieczy palnych przeładowywanych w porcie jest dość dużo.

Straż pożarna jest gotowa

Nowy wóz jest trzecim samochodem ratowniczo-gaśniczym, jakim dysponuje Portowa Straż Pożarna. Oprócz nowego pojazdu, straż posiada także dwa ciężkie wozy ratownicze-gaśnicze wodno-pianowe. Każdy z nich wyposażony jest w zbiornik, mogący pomieścić 5 metrów sześciennych wody. Zaprezentowany dziś nowy samochód jest klasyfikowany jako średni – jego zbiornik ma pojemność 2,5 metra sześciennego.

– Niezależnie od tych trzech wozów mamy także samochód specjalny sprzętowy ratownictwa chemicznego. Poza tym posiadamy dwa samochody pomocnicze, specjalny lekki rozpoznawczo-ratowniczy oraz samochód kwatermistrzowski – wymienia komendant Grzegorz Bulwa. Portowa Straż dysponuje także dwiema łodziami ratowniczymi typu RIB, do dyspozycji strażaków jest także holownik z klasą statku pożarniczego.

– Mamy doskonale przeszkolonych strażaków, mają odpowiednie narzędzia, wysoce wyspecjalizowane, więc jesteśmy przekonani o tym, że port w Gdyni jest odpowiednio przygotowany do tego, żeby zajmować się wszystkimi ładunkami, które dziś w porcie są przeładowywane – mówi prezes Jacek Sadaj. – Mamy oczywiście nadzieję, że ten wóz będzie służył jedynie zabezpieczaniu, asyście przy przeładunkach towarów w porcie i nie będziemy musieli go używać w celach ratowniczych i gaśniczych – dodaje.

W ostatnich latach zasoby Portowej Straży Pożarnej w Gdyni znacznie się rozwinęły. W zeszłym roku straż, z okazji swojego 90-lecia, wzbogaciła się o nowy pojazd kwatermistrzowski, mający pełnić funkcje rozpoznawcze. Z kolei w 2019 roku na wyposażeniu komendy pojawił się nowy samochód ratownictwa chemicznego. Może realizować zadania z zakresu ratownictwa chemicznego, ekologicznego, jak również technicznego, gdyż jest zaopatrzony zarówno w sprzęt ratowniczy hydrauliczny, jak i pneumatyczny.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.