• <
mewo_2022

Hiszpania zatwierdziła mapę drogową offshore wind – na celowniku technologia floating

15.12.2021 21:10
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Hiszpania zatwierdziła mapę drogową offshore wind – na celowniku technologia floating

Partnerzy portalu

Hiszpania zatwierdziła mapę drogową offshore wind – na celowniku technologia floating  - GospodarkaMorska.pl
Platforma Oceaniczna Wysp Kanaryjskich (PLOCAN) fot. PLOCAN

Hiszpańska Rada Ministrów na wniosek Ministerstwa ds. Przemian Ekologicznych i Wyzwań Demograficznych, zatwierdziła Mapę Drogową Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej w Hiszpanii. Dokument stanowi strategię mającą na celu promowanie hiszpańskiego przywództwa w rozwoju technologicznym oraz bezemisyjnych źródeł energii, które wykorzystują naturalne zasoby morskie.

Hiszpania już dziś ogrywa wiodącą rolę w przemyśle OZE – na jej terenie ulokowanych jest wiele fabryk i zakładów produkujących elementy dla elektrowni wiatrowych. Oprócz tego kraj ten planuje także rozwijać własne elektrownie wiatrowe na przybrzeżnych wodach. Rząd w ramach Mapy Drogowej zatwierdził cel 3 GW dla pływających elektrowni wiatrowych do 2030 roku, co stanowi 40 proc. europejskiego celu wynoszącego 7 GW.

Mapa drogowa gwarantuje rozwój elektrowni wiatrowych na morzu w sposób uporządkowany, który nie narusza środowiska oraz jest zgodny z innymi sposobami użytkowania (np. rybołówstwo).
Jak czytamy na stronie hiszpańskiego rządu, strategia obejmuje 20 kierunków działania, wśród których głównych celem jest osiągnięcie do 2030 roku 3 GW w zakresie pływającej morskiej energetyki wiatrowej oraz do 60 MW w zakresie innych rodzajów morskiej energetyki w fazie przedkomercyjnej, takich jak energia fal i pływów. Wśród programów wsparcia co najmniej 200 mln euro zostanie udostępnione do 2023 roku, natomiast od 500 mln do 1 mld euro powinno zostać zainwestowane na usprawnienie procesów logistycznych.

Hiszpania jest obecnie potęgą wiatrową, zarówno w produkcji komponentów – pokrywa 90 proc. łańcucha wartości, jak i w produkcji energii elektrycznej - w tym roku jest jej główne źródło energii. Morska energetyka wiatrowa nie była praktycznie rozwijana do tej pory ze względu na zbyt dużą głębokość wód terytorialnych dla projektów ze stałymi fundamentami, które posiadają ograniczenia do około 50 metrów.

Szansą jest więc technologia pływających farm, ale tu Hiszpania nie pozostaje w tyle. Jest także liderem w zakresie rozwiązań z obszaru pływających turbin wiatrowych: spośród 27 zidentyfikowanych technologii w skali globalnej, siedem jest hiszpańskich. Jest również partnerem europejskim posiadającym najwięcej obiektów badawczo-rozwojowych dla branży pływającej energetyki wiatrowej i innych źródeł morskich, takich jak Platforma Oceaniczna Wysp Kanaryjskich (PLOCAN) i Platforma Energii Morskiej Biscay (BiMEP) lub Strefa Eksperymentalna Wykorzystania Energii Morskiej w Punta Langosteira (A Coruña), drugi co do wielkości na świecie poligon doświadczalny dla technologii pozyskiwania energii z fal.

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.