• <

Wynik wyszukiwania - "mapa drogowa" - Wiadomości

Turcja gotowa zostać gospodarzem szczytu Ukraina-Rosja

Ankara jest gotowa zostać gospodarzem szczytu Ukraina-Rosja, a także przyczynić się do odbudowy Ukrainy - oświadczył w piątek wieczorem prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w Stambule, gdzie spotkał się ze swym ukraińskim odpowiednikiem Wołodymyrem Zełenskim.
09.03.2024

Port Gdańsk przystępuje do Sojuszu Portów Europejskich. W tle walka z przemytem narkotyków

Przedstawiciele największych portów europejskich spotkały się Antwerpii w Belgii w ramach inicjatywy European Port Alliance. To forma partnerstwa publiczno-prywatnego, w ramach której największe porty morskie i najważniejsze europejskie instytucje i agencje rozwijają międzynarodową współpracę. Celem spotkania 24 stycznia było omówienie zagrożenia przemytu narkotyków i zwalczania tego procederu. Wśród uczestników wydarzenia byli także reprezentanci Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A.
25.01.2024

Strategia wodorowa Norwegii - czy zielona rewolucja wodorowa wydarzy się w Oslo?

Zielony wodór jest nośnikiem energii, który ma znaczny potencjał, aby pomóc w redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jego wykorzystanie oferuje krajom Europy, nastawionym na dekarbonizację, nowe możliwości w zakresie przeprowadzenia transformacji gospodarki w duchu zrównoważonego rozwoju. Ustawa klimatyczna (Klimalov) ustanawia cel Norwegii, jakim jest redukcja emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 50% do 2030 roku, a ustawa wymaga od rządu wdrożenia polityki i środków do osiągnięcia tego celu. Jednym z takich środków jest roz
13.01.2023

Hiszpański potencjał offshore wind sięga 17 GW. Cała nadzieja w technologii floating

Hiszpańska organizacja branżowa The Spanish Wind Energy Association (AEE) przedstawiła białą księgę rozwoju przemysłu morskiej energetyki wiatrowej w kraju na Półwyspie Iberyjskim. Prognozowany potencjał sięga 17 GW do 2050 roku. Istotną rolę odegrają pływające technologie morskie. Hiszpanie spodziewają się wysokiego wskaźnika local content, sięgającego nawet 75 proc.
02.11.2022

Port Aberdeen i Stillstrom zainwestują w morski hub do ładowania statków [WIDEO]

Morski port Aberdeen i oraz Stillstrom, spółka należąca do morskiego lidera Maersk, zainwestują w morski hub ładowania elektrycznych statków. W tym celu powstanie spółka joint venture (JV), która będzie rozwijała ten pionierski projekt. Celem jest ograniczenie emisji zanieczyszczeń emitowanych przez statki.
19.08.2022

KE zaprezentowała plan szybkiego uniezależnienia się UE od dostaw gazu z Rosji

Komisja Europejska zaprezentowała we wtorek plan szybkiego uniezależnienia się Unii od dostaw rosyjskiego gazu. Chce, aby „na długo przed 2030 rokiem” wspólnota była całkowicie niezależna od importu tego surowca z Rosji.
08.03.2022

Hiszpania zatwierdziła mapę drogową offshore wind – na celowniku technologia floating

Hiszpańska Rada Ministrów na wniosek Ministerstwa ds. Przemian Ekologicznych i Wyzwań Demograficznych, zatwierdziła Mapę Drogową Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej w Hiszpanii. Dokument stanowi strategię mającą na celu promowanie hiszpańskiego przywództwa w rozwoju technologicznym oraz bezemisyjnych źródeł energii, które wykorzystują naturalne zasoby morskie.
15.12.2021

MEW w polityce ochrony klimatu Unii Europejskiej

W poniższej publikacji zostaną zaprezentowane założenia dotyczące ochrony klimatu na płaszczyźnie strategii, inicjatyw i kierunków działań przyjętych przez Unię Europejską. Polityka ochrony klimatu UE to pewna „mapa drogowa” dla państw członkowskich UE, które nie powinny pozostawać bierne w obliczu tych ambitnych planów.
01.12.2021

Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 3 Holandia

W kolejnej odsłonie Morskiej Energetyki Wiatrowej na świecie, będącej kontynuacją Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 1 USA - GospodarkaMorska.pl Morska Energetyka Wiatrowa na Świecie – cz. 2 Dania - GospodarkaMorska.pl autorzy przyjrzą się regulacjom normującym inwestycje związane z morskimi farmami wiatrowymi na holenderskich obszarach morskich.
03.08.2021

Stena Line przyspiesza eliminację energii z paliw kopalnych w żegludze poprzez zmniejszenie emisji CO2 o 30% do roku 2030

W 2020 roku operator promowy Stena Line kontynuował plan redukcji emisji całkowitej CO2 i w związku z tym obecnie wyprzedza o dziesięć lat cele Międzynarodowej Organizacji Morskiej w zakresie obniżenia emisji w żegludze międzynarodowej. Oprócz tego szwedzkie przedsiębiorstwo żeglugowe chce przyspieszenia przejścia na żeglugę wolną od paliw kopalnych i przedstawia swój plan ograniczenia emisji całkowitej CO2 nawet o 30% do 2030 r.
07.04.2021

IEA ostrzega przed wzrostem globalnej emisji CO2 w 2021 roku

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) ostrzegła w poniedziałek, że globalna emisja dwutlenku węgla, ograniczona przez pandemię Covid-19, wzrośnie w bieżącym roku, o ile rządy nie podejmą szybkich działań.
12.01.2021

Jak wzmocnić energetykę obywatelską?

RENCOP - krajowe platformy współpracy z interesariuszami, to systemowe podejście do inicjowania i wspierania projektów związanych z energetyką obywatelską. Jest to narzędzie opracowane i przetestowane w projekcie Co2mmunity, które może zwiększyć zarówno ilość i jakość instalacji OZE.
05.10.2020

55% – tylko bez paniki

Unijna polityka klimatyczna znów przyspiesza. Komisja Europejska właśnie zaproponowała podniesienie celu redukcji emisji gazów cieplarnianych na 2030 rok do 55%. Polska zawsze się sprzeciwiała ambitnym celom, ale teraz przełom wydaje się możliwy – koniec węgla jest nieuchronny, musimy zadbać o bezpieczeństwo energetyczne, po koronawirusie potrzebujemy nowych inwestycji, a redukcja emisji CO2 wiąże się z poprawą jakości powietrza, co rząd określa strategicznym wyzwaniem. Podejmując te działania teraz, w cieple, elektroenergetyce i
18.09.2020

ICS: 400 tysięcy marynarzy wciąż uwięzionych na morzu

Niezdolność do dokonywania zmian załogi z powodu ograniczeń COVID-19 nałożonych na podróże przez rządy krajowe na całym świecie wciąż wpływa na ogromną liczbę marynarzy.
01.07.2020

Rosja: uczestnicy rozmów o ropie omawiają sprawy techniczne i finansowe

Na trwających w Moskwie rozmowach o dostawach ropy przez rurociąg Przyjaźń, z udziałem rosyjskiego operatora Transnieft i odbiorców europejskich, omawiane są aspekty techniczne i finansowe - przekazał w poniedziałek wiceminister energetyki Rosji Paweł Sorokin.
03.06.2019

Prezydent: wierzę, że w przyszłości zarówno gaz, jak i ropa popłyną z Azerbejdżanu do Polski

Wierzę, że w przyszłości zarówno gaz, jak i ropa naftowa będą płynęły także i do Polski z Azerbejdżanu czy też przez Azerbejdżan – mówił w piątek w Baku prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem.
31.05.2019

W Baku rozpoczęło się spotkanie prezydentów Polski i Azerbejdżanu

Współpraca dwustronna w dziedzinie transportu, infrastruktury, handlu i energetyki to temat rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem, która rozpoczęła się w piątek w prezydenckiej rezydencji w Baku.
31.05.2019

Prezydent Duda przyleciał do Baku; w piątek początek oficjalnej wizyty

Prezydent Andrzej Duda przyleciał w czwartek wieczorem do Baku, gdzie w piątek rozpocznie oficjalną wizytę. Podczas rozmów m.in. z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem poruszy takie kwestie jak współpraca dwustronna w dziedzinie transportu, infrastruktury, handlu i energetyki.
31.05.2019

Transnieft: ilość dostarczonej skażonej ropy to ok. 3 mln ton

Ilość skażonej ropy dostarczonej przez system rurociągu Przyjaźń i port Ust-Ługa to ok. 3 mln ton - poinformował w czwartek wiceprezes rosyjskiego koncernu Transnieft Siergiej Andronow w wywiadzie dla dziennika "Kommiersant".
30.05.2019

Prezydent Duda złoży oficjalną wizytę w Azerbejdżanie

Prezydent Andrzej Duda udaje się w czwartek z oficjalną wizytą do Azerbejdżanu. Podczas rozmów m.in. z prezydentem Ilhamem Alijewem poruszy kwestię m.in. współpracy dwustronnej w dziedzinie transportu, infrastruktury, handlu i energetyki.
29.05.2019

Białoruś: Premier Siarhiej Rumas rozmawia w Moskwie o wznowieniu tranzytu ropy

Premier Białorusi Siarhiej Rumas rozmawia w piątek w Moskwie z szefem rosyjskiego rządu Dmitrijem Miedwiediewem o wznowieniu tranzytu ropy Przyjaźnią do Europy Zachodniej i rekompensatach dla Białorusi za straty z powodu zanieczyszczenia ropy płynącej z Rosji.
24.05.2019

Białoruś: Potrzeba miesiąca, by ocenić straty z powodu zanieczyszczonej ropy

Białoruś potrzebuje jeszcze miesiąca, by ostatecznie określić skalę strat, spowodowanych przez zanieczyszczoną ropę, która trafiła do rurociągu Przyjaźń – powiedział we wtorek premier Białorusi Siarhiej Rumas, cytowany przez agencję BiełTA.
21.05.2019

Rosja zapowiada kontynuację rozmów z Białorusią o rurociągu Przyjaźń

Grupa robocza złożona z przedstawicieli Rosji i Białorusi będzie kontynuowała w poniedziałek rozmowy na temat wznowienia dostaw rosyjskiej ropy naftowej przez rurociąg Przyjaźń - poinformował rzecznik wicepremiera Rosji Dmitrija Kozaka, Ilja Dżus.
20.05.2019

Minister energetyki Rosji: Tranzyt ropy do Polski ruszy w poniedziałek

Minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak powiedział w niedzielę, że dostawy ropy naftowej do Polski przez rurociąg Przyjaźń zostaną wznowione w poniedziałek, 20 maja. Dodał, że w ciągu kilku dni dobrej jakości surowiec trafi na granicę ze Słowacją.
19.05.2019

Kogo poszukuje branża morska?

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna podpisała umowę o współpracy ze Szkołami Okrętowymi i Ogólnokształcącymi Conradinum, które dopasują profile kształcenia do potrzeb inwestorów z branży morskiej – poinformowała prof. AWSB dr hab. Barbara Piontek, przewodnicząca Rady Nadzorczej spółki.
11.02.2019

Strony szczytu klimatycznego COP24 przyjęły dokument końcowy (wideo)

W sobotę późnym wieczorem strony szczytu klimatycznego COP24 przyjęły dokument końcowy, tzw. Pakiet Katowicki. Dokument to „mapa drogowa” realizacji Porozumienia paryskiego z 2015 r., mającego na celu ograniczenie globalnego wzrostu temperatury.
16.12.2018

COP24: Morawiecki spotkał się z prezydentem Nigerii; rozmowy m.in. o współpracy gospodarczej

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał w poniedziałek na marginesie szczytu COP24 w Katowicach z prezydentem Nigerii Muhammadu Buhari. Jak poinformował szef polskiego rządu, rozmowa dotyczyła m.in. współpracy gospodarczej, inwestycji i globalnych wyzwań.
04.12.2018

Szczerski: Podpisana deklaracja mapą drogową w relacjach Polska-USA

Treści zawarte w podpisanej przez prezydentów Polski i USA deklaracji będą mapą drogową w relacjach polsko-amerykańskich w najbliższym czasie - powiedział w środę szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
19.09.2018

Vaicziunas: Synchronizacja państw bałtyckich przechodzi w fazę działań

Synchronizacja systemu energetycznego państw bałtyckich z resztą UE przechodzi z etapu studiów do działań - powiedział PAP minister energetyki Litwy Żygimantas Vaicziunas. Jak dodał, aktualny scenariusz ma silne polityczne poparcie zainteresowanych i KE.
12.09.2018

Rosja i Arabia Saudyjska gotowe współpracować na rynku ropy

Król Arabii Saudyjskiej Salman powiedział podczas wizyty w Moskwie, że jego kraj dąży do dalszej współpracy z Rosją w celu ustabilizowania sytuacji na światowych rynkach ropy. Podczas wizyty monarchy w czwartek oba kraje podpisały 14 porozumień gospodarczych.
05.10.2017

Rosyjskie media: Gazprom odnawia projekt South Stream, ale na mniejszą skalę

Po podpisaniu przez Węgry i rosyjski Gazprom dokumentów w sprawie współpracy w sferze gazowej media rosyjskie oceniają, że wraz z porozumieniami Gazpromu z Bułgarią i Serbią oznaczają one reanimację projektu gazociągu South Stream, choć na mniejszą skalę.
06.07.2017

Seminarium nt. Cruise Industry – w ramach projektu TENTacle

23 czerwca 2017 odbyło się seminarium nt. Cruise Industry w Polsce w ramach projektu TENTacle w celu realizacji zadania; „Mapa drogowa dla węzła miejskiego Gdańsk-Gdynia w zakresie zarządzania rozwojem transportu wodnego: żeglugi wycieczkowej i pasażerskiej”
26.06.2017

Wyszkowski: Za Celami Zrównoważonego Rozwoju idą pieniądze również dla polskich firm

Za Celami Zrównoważonego Rozwoju idą pieniądze i to nie małe, którymi nasze firmy powinny się zainteresować – powiedział PAP dyrektor generalny Global Compact Network Polska Kamil Wyszkowski. Wyliczył, że same przetargi ONZ to rocznie prawie 18 mld dolarów.
06.06.2017

Premier: kładziemy nacisk na projekty infrastrukturalne w północo-wschodniej Polsce

Rząd kładzie duży nacisk, by w najbliższym czasie były realizowane projekty infrastrukturalne w północno-wschodniej Polsce - powiedziała w czwartek premier Beata Szydło. Dodała, że ten rejon Polski powinien mieć taki sam potencjał rozwojowy jak reszta kraju.
27.10.2016

C-LIEGE – nowa mapa drogowa dla Szczecina

W Akademii Morskiej w Szczecinie rusza nowy projekt: C-LIEGE - Nowa „mapa drogowa” dla Szczecina umożliwiająca zarządzanie energooszczędnym miejskim transportem towarowym (UTF).
01.02.2012

Wsparcie finansowe na rzecz zintegrowanej polityki morskiej

Komisarz ds. gospodarki morskiej i rybołówstwa, Maria Damanaki, powiedziała: „Zintegrowana polityka morska zmieniła nasze spojrzenie na morza i oceany. Ta od niedawna istniejąca polityka już teraz daje szereg rezultatów, ale też wymaga nieprzerwanego wsparcia finansowego, aby móc zachować skuteczność i sprawność działania w nadchodzących latach obecnie obowiązującej perspektywy finansowej (2011-2013).”
04.10.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.