• <
urząd_morski_gdynia_2021

Wyszkowski: Za Celami Zrównoważonego Rozwoju idą pieniądze również dla polskich firm

Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Wyszkowski: Za Celami Zrównoważonego Rozwoju idą pieniądze również dla polskich firm
Wyszkowski: Za Celami Zrównoważonego Rozwoju idą pieniądze również dla polskich firm - GospodarkaMorska.pl

pc

06.06.2017 Źródło: PAP

Za Celami Zrównoważonego Rozwoju idą pieniądze i to nie małe, którymi nasze firmy powinny się zainteresować – powiedział PAP dyrektor generalny Global Compact Network Polska Kamil Wyszkowski. Wyliczył, że same przetargi ONZ to rocznie prawie 18 mld dolarów.

– Przypomnę, że Cele Zrównoważonego Rozwoju (SDGs) to mapa drogowa dla świata, którą koordynują wszystkie państwa, które się na to zdecydowały. Za tym idą pieniądze w oparciu o fundusze albo zamówienia publiczne, czyli przetargi Organizacji Narodów Zjednoczonych. To jest rocznie prawie 18 mld dolarów. Do tego dochodzą fundusze powiernicze – szacujemy, że to jest 60-80 mld dol na różne programy. Ale też poszczególne agendy i programy ONZ-owskie, gdzie wartość jest potężna. Sam Green Climate Fund, który skupia się na kwestiach środowiskowych to jest do 2020 r. 200 mld dolarów – wyliczył Wyszkowski.

Dodał, że są to potężne pieniądze, w które warto się włączyć. – Organizacje, które z nami współpracują i swoje pieniądze wyłożyły na stół w ramach realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju, to np. Bank Światowy, Azjatycki Bank Rozwoju, OECD, Afrykański Bank Rozwoju czy Europejski Bank Rozwoju – wskazał Wyszkowski.

Rozmówca PAP podkreślił, że jeśli przez ten pryzmat analizujemy, jakie pieniądze są dostępne na różnego rodzaju innowacje technologiczne czy konkretne kontrakty, które biznes może i powinien zawierać, „to już są setki miliardów dolarów rocznie w ramach poszczególnych funduszy, programów, pożyczek bądź kredytów czy innego rodzaju narzędzi finansowych”.

Wyszkowski zaznaczył, że warto, by polskie firmy zainteresowały się tymi środkami. – Polska jest takim samym krajem, jak każdy inny, który podpisał się pod 17. Celami Zrównoważonego Rozwoju – zaznaczył. Działania te, jak podkreślił, noszą nazwę dyplomacji ekonomicznej. „Chodzi o to, by dbać, aby Polska nie była tylko płatnikiem netto do systemu ONZ, ale umiała też pozyskiwać z tego systemu pieniądze, które inne kraje, w tym nasz, tej organizacji powierzają na realizację 17. Celów Zrównoważonego Rozwoju”. Jak podkreślił, trzeba to „robić z głową”.

– Polski biznes ma i technologie, i rozwiązania, i wysokiej jakości produkty. I udowadniamy to powoli na rynkach międzynarodowych. Np. Asseco, Ursus czy Azoty – to przykłady firm, które mogłyby podbić rynki międzynarodowe z wykorzystaniem chociażby systemu zamówień publicznych Organizacji Narodów Zjednoczonych – ocenił Wyszkowski. Podkreśli, że należy to robić, bo wtedy „rozmowa o Celach Zrównoważonego Rozwoju robi się bardziej konkretna”.

Na pytanie PAP, jakie warunki musi spełniać firma, by mogła z tych pieniędzy korzystać, Wyszkowski odpowiedział: – Przede wszystkim musi być etyczna. Musi mieć odpowiedni kodeks etyczny, polityki compliance (działać zgodnie z obowiązującym oraz dobrowolnie przyjętymi normami postępowania, w celu zapobiegania stratom finansowym lub utracie reputacji – PAP). Musi dbać o standardy zatrudnienia i pracy, czy prawa człowieka w miejscu pracy. Te elementy sprawdzamy zanim dana firma zostanie dopuszczona do przetargu międzynarodowego, zarządzanego przez ONZ. Od tego trzeba zacząć – wyjaśnił.

Podkreślił, że jeśli firma ma jeszcze dodatkowo dobrej jakości produkt czy usługę i jest w stanie ją umiejętnie przedstawić w ramach procedury przetargowej, to ma szansę być wybrana.

– Na razie idzie to słabo. Udział polskiego biznesu to jest 0,03 proc., ale od czegoś trzeba zacząć. W przypadku liderów, takich jak Holandia, notuje się 148 proc. efektywności, jeśli chodzi o korzystanie z systemu zamówień publicznych. Generalnie kraje Europy Zachodniej i Stany Zjednoczone czy Japonia radzą sobie w tym obszarze najlepiej, bo od dziesięcioleci dyplomacje tych krajów specjalizują się w tego typu działaniach – powiedział rozmówca PAP.

Dodał, że kraje najbogatsze, które wpłacają pieniądze na organizacje międzynarodowe, dużo wysiłku poświęcają na to, żeby część z tych funduszy wróciła do ich firm.

Wyszkowski zachęcił również polskie firmy do korzystania z tych procedur. – To nie będzie szybki wzrost. Łatwo się odbić od dna, ale potem trzeba nad tym długo i umiejętnie pracować. To wymaga przebudowy całej dyplomacji ekonomicznej. W tym kontekście cieszy, że mamy koncepcję biur handlowych, które będą stopniowo zastępować 49 wydziałów handlu przy polskich ambasadach. (...) To jest jedna z najnowszych reform, które wprowadziło Ministerstwo Rozwoju. Jest to bardzo dobry kierunek – ocenił.

Wyszkowski wyraził nadzieję, że to pomoże – obok innych działań, które podejmują Polski Fundusz Rozwoju i powiązane z nim podmioty – osadzić polską dyplomację ekonomiczną na stabilniejszych podstawach, by ruszyły przetargi międzynarodowe z polskim udziałem. – Ale też, żeby Polska była bardziej obecna w różnego rodzaju funduszach powierniczych – tzw. trust fundach, gdzie alokowane są ogromne pieniądze. Polska też mogłaby poprzez nasz biznes z nich korzystać – zakończył Wyszkowski.

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych, Cele Zrównoważonego Rozwoju (SDGs) są wynikiem porozumienia 193 państw członkowskich ONZ (w tym Polski) dotyczącego priorytetów zrównoważonego rozwoju. Mają one na celu wsparcie społeczeństwa obywatelskiego, biznesu, parlamentarzystów i innych stron na całym świecie. To m.in: wyeliminowanie ubóstwa i głodu, dobre zdrowie i jakość życia, dobra jakość edukacji, czysta i dostępna energia, wzrost gospodarczy i godna praca, innowacyjność, mniej nierówności, zrównoważone miasta i społeczności, odpowiedzialna produkcja i konsumpcja, działania z dziedziny ochrony klimatu. Oczekuje się, że SDGs, które obowiązują od 1 stycznia 2016 r, zostaną realizowane do 31 grudnia 2030 r.

Źródło:
PAP
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31709,00 $ tona -3,03% 18 cze
 Cynk 2873,00 $ tona -3,00% 18 cze
 Aluminium 2374,00 $ tona -2,18% 18 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.