• <
urząd_morski_gdynia_2021

Prezydent Duda przyleciał do Baku; w piątek początek oficjalnej wizyty

pc

31.05.2019 04:23 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Prezydent Duda przyleciał do Baku; w piątek początek oficjalnej wizyty
Prezydent Duda przyleciał do Baku; w piątek początek oficjalnej wizyty - GospodarkaMorska.pl

Prezydent Andrzej Duda przyleciał w czwartek wieczorem do Baku, gdzie w piątek rozpocznie oficjalną wizytę. Podczas rozmów m.in. z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem poruszy takie kwestie jak współpraca dwustronna w dziedzinie transportu, infrastruktury, handlu i energetyki.

Wizyta prezydenta Dudy rozpocznie się w piątek przed południem od ceremonii oficjalnego powitania polskiego prezydenta przez prezydenta Republiki Azerbejdżanu Ilhama Alijewa.

Następnie obędą się rozmowy prezydentów „w cztery oczy“, po których rozpoczną się rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem Dudy i Alijewa.

Po rozmowach odbędzie się ceremonia podpisania dokumentów dotyczących współpracy Polski i Azerbejdżanu; następnie prezydenci spotkają się z mediami.

Po południu szefowie państw wezmą udział w otwarciu Polsko-Azerbejdżańskiego Forum Biznesowego.

Kolejnym punktem wizyty prezydenta Dudy w Baku jest odsłonięcie przez obu przywódców tablicy ku czci polskich architektów – budowniczych Baku. Prezydent Duda złoży też wieniec przez przed Pomnikiem Szahidów.

W 2017 r. podczas wizyty prezydenta Ilhama Alijewa w Warszawie została podpisana mapa drogowa dotycząca strategicznego partnerstwa i współpracy gospodarczej między Polską a Azerbejdżanem. "Podpisanie tego dokumentu pozwoliło na wykreowanie nowej przestrzeni do polsko-azerbejdżańskich rozmów oraz kontaktów bilateralnych" – podkreślił szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Prezydencki minister zaznaczył, że obecnie głównymi osiami współpracy pomiędzy Polską a Azerbejdżanem są po pierwsze działania na rzecz usprawnienia korytarza transportowego Południe-Zachód, który - zaznaczył Szczerski - wpisuje się w szerszy kontekst „interconnectivity” (rozbudowy połączeń infrastrukturalnych) Unii Europejskiej.

Szczerski podkreślił, że Polska i Azerbejdżan współpracują też na rzecz powołania do życia klastra polskich firm w strefie wolnego handlu portu Baku-Alat, mającego być wsparciem dla małych i średnich przedsiębiorstw, chcących inwestować w Azerbejdżanie.

Celem polsko-azerskiej współpracy jest też - zaznaczył prezydencki minister - "stworzenie silnych podstaw dla współpracy energetycznej". "Polska jest bowiem zainteresowana wydobyciem gazu ziemnego z Morza Kaspijskiego, a rozmowy w tej sprawie prowadzi już PGNiG” – dodał Szczerski.

Prezydent przyleciał do stolicy Azerbejdżanu samolotem Boeing 737-800 NG Józef Piłsudski. Był to pierwszy lot tej maszyny z głową państwa na pokładzie. 

urząd_morski_szczecin_prawo_polityka_lewy_2021

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39037,00 $ tona -0,61% 26 paź
 Cynk 3455,00 $ tona -1,57% 26 paź
 Aluminium 2830,00 $ tona -2,95% 26 paź
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.