• <

KE zaprezentowała plan szybkiego uniezależnienia się UE od dostaw gazu z Rosji

mj

08.03.2022 20:39
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas KE zaprezentowała plan szybkiego uniezależnienia się UE od dostaw gazu z Rosji

Partnerzy portalu

KE zaprezentowała plan szybkiego uniezależnienia się UE od dostaw gazu z Rosji - GospodarkaMorska.pl
Fot. Guillaume Perigois / Unsplash

Komisja Europejska zaprezentowała we wtorek plan szybkiego uniezależnienia się Unii od dostaw rosyjskiego gazu. Chce, aby „na długo przed 2030 rokiem” wspólnota była całkowicie niezależna od importu tego surowca z Rosji.

Komisja Europejska chce zmniejszenia zależności UE od rosyjskiego gazu w 2022 r. o dwie trzecie. Planuje to zrealizować poprzez przejście na alternatywne dostawy tego surowca i szybszy rozwój czystej energii.

Szacuje się, że obecnie ok. 40 procent gazu importowanego do UE pochodzi z Rosji.

„Jesteśmy zbyt zależni od rosyjskich paliw kopalnych. Musimy zapewnić niezawodne, bezpieczne i przystępne cenowo dostawy energii dla europejskich konsumentów. Dzięki Europejskiemu Zielonemu Ładowi wiemy, jak to osiągnąć. Ale musimy działać szybciej” – poinformowała szefowa KE Ursula von der Leyen.

Do kwietnia Komisja zamierza przedstawić wniosek ustawodawczy ustanawiający wymóg, aby podziemne magazyny gazu w UE były wypełnione co najmniej w 90 proc. pojemności do 1 października każdego roku. Wniosek obejmowałby monitorowanie i egzekwowanie poziomów wypełnienia oraz opierałby się na uzgodnieniach między państwami członkowskimi. Komisja kontynuuje też swoje dochodzenie w sprawie rynku gazu w odpowiedzi na obawy dotyczące potencjalnych zakłóceń konkurencji przez operatorów, między innymi przez Gazprom.

Plan zakłada również dywersyfikację dostaw, rozwój importu gazu LNG i umowy z nowymi partnerami, takimi jak USA czy państwa arabskie.

KE planuje też zwiększenie produkcji oraz importu biometanu i wodoru oraz szybsze ograniczenie wykorzystania paliw kopalnych do ogrzewania domów i budynków, w przemyśle i systemie energetycznym przez podniesienie efektywności energetycznej, zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii, elektryfikację i rozwiązanie problemu ograniczeń infrastrukturalnych.

Morawiecki: potrzebna mapa drogowa

Tymczasem premier Mateusz Morawiecki wezwał podczas spotkania z premierem Norwegii Jonasem Gahrem Storem Komisję Europejską i kraje Europy Zachodniej do "wypracowania mapy drogowej w kierunku osiągnięcia niezależności od rosyjskiej ropy, gazu i węgla".

Podczas konferencji prasowej po spotkaniu Morawiecki podkreślił, że do końca tego roku gazociąg Baltic Pipe będzie gotowy. "Będziemy pompować 10 mld metrów sześciennych gazu z Norwegii. Dzisiaj wiemy, że będziemy niezależni od rosyjskiej ropy i gazu" - powiedział premier.

Jednocześnie wezwał Komisję Europejską i państwa Europy Zachodniej do wypracowania mapy drogowej w kierunku osiągnięcia "pożądanej niezależności od rosyjskiej ropy, gazu i węgla". Dodał, że będzie to najtrudniejsze w przypadku gazu. "Na tym polega rola Norwegii, która jest tak bogata w zasoby naturalne. Dlatego ta wizyta (w Oslo) była tak bardzo owocna" - zaznaczył szef polskiego rządu.

Francja: uniezależnienie Europy od Rosji zimą 2022/23

Podczas wizyty we francuskim przedsiębiorstwie chemicznym Air Liquide szef resortu finansów Francji Bruno Le Maire zwrócił uwagę na to, że zależność europejskich państw od rosyjskiego gazu jest różna.

"Francja jest od niego zależna w 20 proc., Niemcy - 55 proc., jeszcze inne kraje są od niego całkowicie uzależnione (...). Jest to np. Finlandia, do której 100 proc. gazu płynie z Rosji" - mówił Le Maire. "Potrzeba wspólnych europejskich rozwiązań. Już tego lata powinniśmy zwiększyć magazynowanie gazu na poziomie 90 proc. możliwości, by stawić czoła zimie 2022/23".

Francuski minister podczas przemówienia wymienił także kilka innych pomysłów na uniezależnienie się od dostaw kluczowego surowca z Rosji. Były to m.in. zorganizowane, grupowe zakupy gazu, które pozwoliłoby na obniżenie stawek, jak również dywersyfikacja źródeł zaopatrzenia. Jeszcze innym rozwiązaniem mogłaby być rozbudowa terminali LNG (gazoportów) w Europie - proponował Le Maire.


Źródło: PAP

seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.