• <
BOTA_2023

Hiszpański potencjał offshore wind sięga 17 GW. Cała nadzieja w technologii floating

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Hiszpański potencjał offshore wind sięga 17 GW. Cała nadzieja w technologii floating

Partnerzy portalu

Hiszpański potencjał offshore wind sięga 17 GW. Cała nadzieja w technologii floating - GospodarkaMorska.pl
Fot. MingYang Smart Energy

Hiszpańska organizacja branżowa The Spanish Wind Energy Association (AEE) przedstawiła białą księgę rozwoju przemysłu morskiej energetyki wiatrowej w kraju na Półwyspie Iberyjskim. Prognozowany potencjał sięga 17 GW do 2050 roku. Istotną rolę odegrają pływające technologie morskie. Hiszpanie spodziewają się wysokiego wskaźnika local content, sięgającego nawet 75 proc.

Technologia offshore wind nie została jeszcze wdrożona w Hiszpanii głównie ze względu na ograniczony dostęp do szelfu kontynentalnego (duża głębokość) i brak ram regulacyjnych promujących instalację tego typu rozwiązań. Rozwój pływających platform wiatrowych w ostatnich latach raz obniżenie kosztów inwestycji wpłynęło na to, że w Madrycie zaczęto rozważać instalację tego typu rozwiązania u wybrzeży Hiszpanii. Prace nad niezbędnymi regulacjami są jeszcze w toku. Nie został jeszcze opublikowany plan zagospodarowania obszarów morskich zgodnie z Dekretem Królewskim 363/2017 z 8 kwietnia, na bazie które Hiszpania ustanowić ramy zarządzania przestrzenią morską.

Mapa drogowa dla morskiej energetyki wiatrowej i energetyki morskiej w Hiszpanii, opublikowana w grudniu 2021 roku, wyznacza cel 3 GW w offshore wind do 2030 roku. Długoterminowa wizja scenariusza morskiej energetyki wiatrowej w Hiszpanii wskazuje na potencjał kraju do osiągnięcia 17 GW do 2050 roku.

Rozwój przemysłu dla offshore wind będzie dla Hiszpanów naturalnym przejściem

Hiszpania posiada obecnie strukturę przemysłową i infrastrukturę logistyczną, które są w stanie wchłonąć łańcuch wartości morskiej energetyki wiatrowej. W szczególności, że kraj ten jest liderem w branży lądowej energetyki wiatrowej. Z trzynastu rozwiązań obejmujących pływające platformy zainstalowane na świecie - na poziomie eksperymentalnym lub przedkomercyjnym - jedenaście zostało wyprodukowanych przez hiszpański przemysł. Przewidywany 75 proc. wskaźnik local content wskazuje, że wygenerowana przez przemysł wartość finansowa w latach 2025-2050 da korzyści dla PKB w wysokości ok. 50 mln euro. 

seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.