• <
siemens_gamesa_2022

Hiszpania chce odstraszyć Maroko ze swoich wód terytorialnych

11.12.2021 14:40
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Hiszpania chce odstraszyć Maroko ze swoich wód terytorialnych

Partnerzy portalu

Hiszpania chce odstraszyć Maroko ze swoich wód terytorialnych - GospodarkaMorska.pl

Dowódcy wojskowi z gen. Enrique Millanem Martinezem na czele wizytowali w grudniu koszary wojskowe w hiszpańskich eksklawach na wyspach położonych blisko Maroka - Velez de la Gomera, Alhucemas i Chafarinas koło hiszpańskiego miasta autonomicznego Melilli.

Inspekcja miała służyć "polepszeniu systemu komunikacji i poprawienia warunków obecności wojskowej" - poinformowała Dyrekcja Koszar Wojskowych na swoich portalach społecznościowych.

Do hiszpańskich eksklaw rości sobie prawa Rabat.

Ostatnio doszło do sporu dyplomatycznego między Hiszpanią i Marokiem w związku z instalowaniem przez marokańskie władze na spornych wodach terytorialnych w pobliżu hiszpańskich terytoriów wojskowych farm hodowli ryb. Na wodach archipelagu Chafarinas Rabat zatwierdził wybudowanie trzech farm rybnych oraz zapowiedział wybudowanie w ciągu najbliższych miesięcy kilkunastu innych na wodach terytorialnych hiszpańskich Wysp Kanaryjskich. MSZ w Madrycie wysłało skargę do Rabatu w związku z "prowadzeniem działalności na hiszpańskich wodach terytorialnych bez niezbędnego zezwolenia".

Według "Vozpopuli" obecnie wojsko hiszpańskie realizuje plan wzmocnienia zdolności obronnych eksklaw i wysp znajdujących się u wybrzeży Maroka. Do tej pory zainstalowano tam nowe anteny w celu polepszenia komunikacji oraz przeznaczono 170 tys. euro na poprawienie infrastruktury budynków, w których przebywa mieszka i pracuje personel wojskowy.

Pod koniec listopada okręt patrolowy marynarki wojennej "Infanta Cristina" przeprowadził misję obserwacyjną w pobliżu wysp Chafarinas. Inny okręt "Mar Caribe" wypłynął w tym czasie z Kadyksu w celu udzielenia wsparcia logistycznego oddziałom w Velez de la Gomera i Alhucemas. Odbyły się także ćwiczenia przeciwminowe u wejścia do portu autonomicznego miasta Melilla.

W marcu 2020 r. Maroko rozszerzyło swoją wyłączną strefę ekonomiczną i szelf kontynentalny na wodach Wysp Kanaryjskich, które Hiszpania określa jako "ultra peryferyjny regionu Unii Europejskiej".

Źródło: PAP

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.