• <

Wynik wyszukiwania - "maroko" - Wiadomości

Rosyjskie tankowce płyną do Afryki. Moskwa szuka nowych rynków zbytu

Objęta zachodnimi sankcjami Rosja zwiększa dostawy oleju napędowego i benzyny do Afryki, która po Azji staje się kolejnym ważnym rynkiem dla jej surowców. W kwietniu do Sudanu dotarły już dwa tankowce z przetworzoną ropą, trzeci jest w drodze.
12.04.2024

Kraje i porty morskie w indeksie połączeń liniowych. Polska na 5. miejscu w Europie Północnej

Wśród najlepiej skomunikowanych krajów połączeniami oceanicznymi aż siedem krajów jest w Azji, a tylko dwa kraje w Europie. W czołówce krajów, których porty są najlepiej skomunikowane ze światem poprzez połączenia liniowe są Chiny, Korea Południowa oraz Singapur. Za nimi plasują się Stany Zjednoczone. Hiszpania jest najlepiej skomunikowanym krajem europejskim i zajmuje ósme miejsce na światowej liście – informuje w najnowszym raporcie IAPH World Ports Tracker.
09.04.2024

Stena Line nabywa udziały w Africa Morocco Link, rozszerzając swoją działalność poza Europę

Stena Line podpisała umowę na zakup 49% udziałów w marokańskiej firmie promowej Africa Morocco Link (AML).
08.04.2024

Francja wzmacnia swoją obecność na newralgicznym obszarze. Fregata Languedoc osłania statki na trasie żeglugowej

Zagrożenie atakami rakietowymi ze strony jemeńskich bojowników Huti, próby porwań statków i ogólnie niestabilność tras morskich pozostają wyzwaniem dla międzynarodowych sił morskich. W dążenie do utrzymania niezakłóconej żeglugi jest również zaangażowana Marynarka Wojenna Francji (Marine nationale) która również rozmieściła swoje siły morskie w newralgicznym regionie.
16.01.2024

Iberdrola i Bank Światowy rozszerzają swoją współpracę o 300 mln euro pożyczki na projekty OZE

Kredyt zostanie przeznaczony na finansowanie inwestycji w OZE w krajach, których energetyka wciąż w dużym stopniu opiera się na węglu, takich jak Polska, Maroko i Wietnam. Pożyczka przekazana na cele związane z redukcją emisji zanieczyszczeń do atmosfery i rozwoju zielonej energetyki jest pokłosiem partnerstwa zawiązanego przez podmioty w maju ubiegłego roku.
10.01.2024

Ekspert: interwencja zbrojna przeciwko Huti byłaby bardzo trudna militarnie

Interwencja zbrojna przeciwko jemeńskim rebeliantom Huti byłaby bardzo trudną operacją militarną - mówi w rozmowie z PAP dr hab. Łukasz Fyderek, dyrektor Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ. Huti - którzy twierdzą, że w ten sposób wspierają walkę Palestyńczyków w Strefie Gazy - przeprowadzili na Morzu Czerwonym od połowy listopada ponad 20 ataków na statki handlowe przy użyciu rakiet, pocisków przeciwokrętowych i dronów.
07.01.2024

Maersk ruszył z serwisem kontenerowym Ro-Ro przez Morze Śródziemne

Transport kontenerowy za pomocą Ro-Ro zdobywa popularność na Morzu Śródziemnym. Z nową usługą tego typu wystartował Maersk.
22.12.2023

Włochy dołączają do misji ochrony żeglugi na Morzu Czerwonym i wysyłają w tym celu fregatę

Zainaugurowana przez USA międzynarodowa misja pk. "Prosperity Sentinel" wiąże się ze zwiększeniem obecności sił morskich na zagrożonym przez bojowników akwenie. Morze Czerwone, będące trasą prowadzącą do Kanału Sueskiego, jest kluczowe do utrzymania bezpiecznej żeglugi oraz łańcucha dostaw dla różnych sektorów gospodarki. Kolejne kraje deklarują wysłanie wsparcia celem zapewnienie realizacji tego przedsięwzięcia, a nawet już wysyłają swoje siły. W tej sytuacji okręty są najszybciej dostępnym rodzajem sił zbrojnych.
21.12.2023

Pierwszy duży kontenerowiec na metanol bliski ukończenia. Będzie pływać z Azji do Europy

Maersk ogłosił, że pierwszy duży kontenerowiec napędzany metanolem zostanie zwodowany jeszcze tej zimy i obsługiwać będzie trasę między Azją a Europą.
08.12.2023

Zwiększona kontrola zarządzania rybołówstwem w Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym

Wśród głównych środków UE i kraje sąsiadujące uzgodniły w ramach Generalnej Komisji Rybołówstwa Morza Śródziemnego (GFCM) wprowadzenie nowych narzędzi w celu śledzenia działalności wszystkich flot prowadzących połowy na Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym oraz dzielenia się różnymi wieloletnimi planami zarządzania. Nowy mechanizm będzie monitorował przypadki nieprzestrzegania przepisów za pomocą odpowiednich i proporcjonalnych środków.
13.11.2023

Mega statki odpłyną z portów UE unikając opłat ETS. Czy ominą również Morze Północne i Bałtyk?

Malta Maritime Forum wyraziło zaniepokojenie „bezpośrednim ryzykiem” prognozując, że operatorzy żeglugowi wycofają się z Malty w wyniku wprowadzenia w przyszłym roku przez Unię Europejską podatku ekologicznego.
13.11.2023

Rosyjska firma petrochemiczna zarobiła miliard euro dzięki importowi ropy przez Bułgarię

Należący do rosyjskiego Łukoilu kombinat petrochemiczny Neftochim z siedzibą w bułgarskim Burgas zarobił w ciągu ostatniego roku ponad 1 mld euro dzięki udzielonemu przez UE zezwoleniu na import ropy z Rosji. Poinformowały o tym m.in. portal Politico, Ośrodek Badania Demokracji w Sofii oraz organizacja pozarządowa Global Witness.
09.11.2023

Niemcy sponsorują statki z migrantami

"Niemcy zawarli w negocjowanej właśnie umowie o imigrantach trik: same afiszują się na pokaz z niewinnością i dobrocią, a równocześnie trzymają ręce w kieszeniach i sponsorują milionami euro statki organizacji pozarządowych, które przywożą nielegalnych imigrantów do włoskich portów - powiedział w rozmowie z PAP prof. Marco Patricelli włoski historyk, autor książki "Ochotnik" o rotmistrzu Witoldzie Pileckim.
05.10.2023

Straż przybrzeżna Algierii zastrzeliła Marokańczyków na skuterach wodnych

Algierskie ministerstwo obrony poinformowało o incydencie, który miał miejsce na jej wodach – jednostka straży przybrzeżnej miała zastrzelić dwie osoby na skuterach wodnych.
04.09.2023

Thales i Naval Group zapewnią wsparcie techniczne dla francuskich fregat

W życie wchodzi siedmioletni kontrakt na zapewnienie wsparcia przez cały okres eksploatacji dla wielozadaniowych fregat (FREMM) francuskiej marynarki wojennej (Marine nationale). Został on przyznany firmie Thales przez koncern Naval Group. Umowa ma zagwarantować długoterminową dostępność operacyjną sprzętu na pokładzie okrętów, zapewniając że będą w stanie wykonywać zadania zgodnie z ich przeznaczeniem.
04.09.2023

Port Szczecin-Świnoujście: strategia rozwoju, inwestycje, modernizacja

O strategii rozwoju portu Szczecin-Świnoujście, planach modernizacji infrastruktury oraz adaptacji do przyjmowania większych jednostek i obsługi projektów offshore wind rozmawiamy z Krzysztofem Urbasiem, prezesem ZMPSiŚ.
29.08.2023

Navantia rozpoczyna budowę okrętów dla hiszpańskiej i marokańskiej marynarki wojennej

Stocznie koncernu Navantia w Puerto Real i San Fernando rozpoczęły budowę okrętu do działań podwodnych (BAM-IS) dla Marynarki Wojennej Hiszpanii oraz okrętu patrolowego dla Królewskiej Marynarki Wojennej Maroka.
04.07.2023

Afryka i kraje arabskie zainteresowane zwiększeniem importu polskiego zboża

Zboże z Polski będzie wyeksportowane tak, by zwolnić magazyny na żniwa; jest zainteresowanie zwiększeniem importu przez państwa afrykańskie, toczymy też rozmowy m.in. z Marokiem czy Arabią Saudyjską - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński w rozmowie z portalem wp.pl.
04.04.2023

W UE rośnie presja migracyjna. W 2023 roku przybyło 330 000 nielegalnych migrantów, wielu drogą morską

Komisarz ds. migracji Ylva Johansson w rozmowie zorganizowanej przez European Newsroom (ENR) przekazała, że w zeszłym roku nastąpił „gwałtowny wzrost” liczby nielegalnych migrantów, którzy próbowali przedostać się do UE. 330 000 osób próbowało nielegalnie dostać się do wspólnoty z krajów takich jak Turcja, Indie, Kuba, Egipt i Maroko.
06.02.2023

Olbrzymie stawonogi rządziły w morzach 470 mln lat temu

Najnowsze odkrycia skamieniałości w Maroku pokazują, że 470 mln lat temu w morzach dominowały olbrzymie stawonogi, niektóre osiągały nawet 2 metry długości – piszą naukowcy z międzynarodowego zespołu na łamach periodyku „Scientific Reports”.
04.01.2023

Szef MSZ udaje się do Jordanii; weźmie udział w Konferencji Śródziemnomorskiej OBWE

Szef MSZ Zbigniew Rau udaje się z wizytą do Jordanii, gdzie jako przewodniczący OBWE weźmie udział w corocznej Konferencji Śródziemnomorskiej OBWE. Jak zapowiedział rzecznik resortu Łukasz Jasina, głównymi tematami rozmów szefa polskiej dyplomacji będą: bezpieczeństwo energetyczne, terroryzm i uchodźcy.
23.10.2022

Madryt porozumiał się z Rabatem ws. wydobycia ropy naftowej u brzegów Maroka

Władze Maroka i Hiszpanii osiągnęły porozumienie w sprawie wydobycia ropy naftowej z dwóch złóż zlokalizowanych u północno-zachodnich brzegów Afryki, podały w środę media.
22.09.2022

Maroko chce przesyłać gaz ziemny rurociągiem Maghreb-Europa do Hiszpanii

Władze Maroka wyraziły zgodę na prace wydobywcze gazu ziemnego koło miasta Larache, w północnej części tego kraju. Surowiec miałby popłynąć do Hiszpanii rurociągiem Maghreb-Europa (GME).
14.09.2022

Hiszpania, Portugalia. Zatrzymano 71 przemytników narkotyków; szmuglowali je łodziami

Żandarmeria Hiszpanii (Guardia Civil) zatrzymała we współpracy z portugalską policją 71 przemytników narkotyków, którzy łodziami przerzucali do tego kraju narkotyki z Maroka oraz Portugalii.
24.06.2022

Gaz z północnej Afryki może ograniczyć uzależnienie Unii Europejskiej od Rosji

Wstrzymanie przez Algierię w listopadzie ub.r. dostaw gazu do Hiszpanii biegnącym przez Maroko rurociągiem Maghreb-Europa (GME) zmusiło Madryt do zwiększenia dywersyfikacji dostaw surowca. Obecnie pojawiły się szanse na nowe przedsięwzięcia, pozwalające ograniczyć ilość rosyjskiego gazu w Unii Europejskiej.
15.02.2022

Ponad 500 nielegalnych imigrantów w pobliżu Wysp Kanaryjskich w ostatni weekend

Ponad 500 nielegalnych imigrantów zostało uratowanych u wybrzeży Wysp Kanaryjskich przez służby ratownictwa morskiego Hiszpanii podczas minionego weekendu. Wszyscy zmierzali na ten atlantycki archipelag z marokańskiego wybrzeża.
24.01.2022

W drodze z Maroka do Hiszpanii zatonęła łódź z migrantami; zginęło ponad 40 osób

Ponad 40 migrantów zginęło w wypadku łodzi płynącej w kierunku należących do Hiszpanii Wysp Kanaryjskich. Do tragicznego zdarzenia doszło u marokańskiego wybrzeża, niedaleko miasta Tarfaja.
17.01.2022

W 2021 roku zatrzymano 202 właścicieli łodzi przemycających imigrantów na Wyspy Kanaryjskie

W 2021 roku hiszpańskie służby policyjne zatrzymały łącznie 202 właścicieli łodzi, którymi przerzucani byli z Afryki na Wyspy Kanaryjskie nielegalni imigranci. W większości przypadków przemyt organizowany był z terytorium Maroka.
04.01.2022

Rebelianci Huti porwali statek Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Rebelianci Huti porwali przed północą w niedzielę statek towarowy, płynący pod banderą ZEA, z powodu jego zaangażowania we "wrogie działania"; statek zmierzał do Arabii Saudyjskiej i według Saudyjczyków przewoził sprzęt medyczny - podaje w poniedziałek Agencja Reutera.
03.01.2022

Udaremniono przerzut broni dla rebeliantów Huti w Jemenie

Dowództwo V Floty Marynarki Wojennej USA poinformowało w czwartek o udaremnieniu przerzutu broni dla rebeliantów Huti w Jemenie. Łodzie patrolowe Floty zatrzymały bezpaństwowy statek rybacki, który przewodził 1400 karabinów typu AK-47 i 227 tys. sztuk amunicji.
23.12.2021

Porażka Polski w wyborach do Rady IMO

Zgromadzenie Ogólne Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) wybrało skład Rady, która jest organem wykonawczym organizacji. Kandydatura Polski została odrzucona.
12.12.2021

Hiszpania chce odstraszyć Maroko ze swoich wód terytorialnych

Dowódcy wojskowi z gen. Enrique Millanem Martinezem na czele wizytowali w grudniu koszary wojskowe w hiszpańskich eksklawach na wyspach położonych blisko Maroka - Velez de la Gomera, Alhucemas i Chafarinas koło hiszpańskiego miasta autonomicznego Melilli.
11.12.2021

Izrael poszuka ropy i gazu u wybrzeży Sahary Zachodniej

Maroko podpisało porozumienie z izraelską firmą Ratio Petroleum Energy na poszukiwanie ropy naftowej i gazu ziemnego u wybrzeży Atlantyku, w tym w rejonie miasta Ad-Dachla w Saharze Zachodniej, terytorium o nieustalonym statusie międzynarodowym. Izraelska firma otrzymała prawo do wyłącznej eksploracji wybrzeży poprzez jej filię Ratio Gibraltar – podał zgodnie ze źródłami izraelskimi „Energia News”, na które powołał się „El Espanol” we wtorek.
26.10.2021

14 ofiar śmiertelnych przeprawy imigrantów z Maroka na Wyspy Kanaryjskie

Co najmniej 14 osób zginęło podczas przeprawy imigrantów z wybrzeża Maroka na kanaryjską wyspę Fuerteventura - poinformowały we wtorek władze. Według świadków liczba ofiar może być nawet dwukrotnie większa.
31.08.2021

Wyspy Kanaryjskie. 40 emigrantów zmarło na morzu

Co najmniej 40 nielegalnych emigrantów z Afryki zmarło z głodu i pragnienia podczas próby przedostania się drogą morską z wybrzeży Maroka na hiszpańskie Wyspy Kanaryjskie. Ocalało 7 osób.
18.08.2021

Nowy prom dla polskiego armatora [podsumowanie tygodnia 26/2021]

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o nowym promie dla polskiego armatora. Stępkę pod jego budowę położona w 2017 r. w Szczecinie. Teraz nie można wykluczyć, że jednostka powstanie w Gdańsku.
29.06.2021

Wzrasta rola Morza Śródziemnego w polityce energetycznej UE

Obecnie czytając o roli branży morskiej w polityce klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej najczęściej pojawia się temat rozwoju OZE i infrastruktury na Morzu Północnym i Bałtyckim. Na znaczeniu zyskuje także region Morza Śródziemnego, o czym świadczy ostatnia podpisana deklaracja.
18.06.2021

Arabia Saudyjska poinformowała o udaremnieniu ataków Huti na Morzu Czerwonym

Dowództwo koalicji pod wodzą Arabii Saudyjskiej, która walczy z szyickimi rebeliantami Huti w Jemenie, poinformowało w sobotę o zniszczeniu dwóch kutrów wypełnionych ładunkami wybuchowymi, które miały być wykorzystane do ataków na jednostki saudyjskie.
29.05.2021

Trzecia ofiara śmiertelna masowego napływu imigrantów do Ceuty

W sobotę rano w szpitalu w Ceucie zmarł trzeci Marokańczyk, który w poniedziałek uczestniczył w masowym wtargnięciu nielegalnych imigrantów do tej północnoafrykańskiej enklawy Hiszpanii.
22.05.2021

Hiszpania: Tysiące migrantów przypłynęło z Maroka do Ceut. Rząd wysyła wojsko

Do wtorku do Ceuty, położonej na północy Afryki hiszpańskiej enklawy, dopłynęło ok. 6 tys. migrantów z sąsiedniego Maroka - poinformował rząd Hiszpanii. Madryt i Rabat pozostają w konflikcie dyplomatycznym. Rząd Hiszpanii zdecydował o wysłaniu wojska do Ceuty.
18.05.2021

Hiszpania: Niemal 100 nielegalnych imigrantów wpław dotarło z Maroka do hiszpańskiej Ceuty

Hiszpańska żandarmeria (Guardia Civil) zatrzymała blisko 100 imigrantów, którzy w nielegalny sposób dotarli w niedzielę do Ceuty, hiszpańskiej enklawy w Afryce Północnej. Nielegalni przybysze dostali się na terytorium Hiszpanii, płynąc wpław z Maroka.
26.04.2021

Branża logistyczna nie widzi szans na światowe ożywienie w 2021

Menedżerowie branży logistycznej nie przewidują ożywienia w światowej gospodarce przynajmniej do 2022 roku po spadkach wywołanych pandemią COVID-19, pomimo spodziewanego odbicia w Azji, Ameryce Północnej i Europie.
09.02.2021

Cały świat spojrzał w stronę Portu Gdynia - otwarcie ofert na partnera prywatnego w realizacji Portu Zewnętrznego

Rekiny światowego rynku morskiego oraz globalni gracze zwrócili swoją uwagę na Port Gdynia. Wszystko za sprawą ogłoszonego w listopadzie ubiegłego roku postępowania na wybór partnera prywatnego dla projektu pn. “Budowa Portu Zewnętrznego w Porcie Gdynia”, którego ostateczny termin wyznaczono na 5 luty. W terminie złożono 4 wnioski o dopuszczenie do postępowania.
05.02.2021

Arabia Saudyjska i sojusznicy kończą bojkot Kataru, otwierają granice

Arabia Saudyjska i sojusznicze kraje Zatoki Perskiej otworzą w poniedziałek wieczorem granice lądowe i morskie oraz przestrzeń powietrzną, kończąc tym samym bojkot Kataru - poinformowały w poniedziałek władze Kuwejtu i Kataru, a także przedstawiciel administracji USA.
04.01.2021

Polska aż na 48 pozycji wśród 57 krajów w ocenie działań na rzecz ochrony klimatu

Wczoraj opublikowano indeks podejmowanych przez poszczególne kraje wysiłków na rzecz przeciwdziałania zmianie klimatu tzw. Climate Change Performance Index (CCPI 2021). Polska uzyskała bardzo niską ocenę i została zaliczona do 14 krajów o bardzo niskiej dbałości o sprawy ochrony klimatu.
09.12.2020

Hiszpańska policja: co roku może do nas docierać 180 tys. nielegalnych imigrantów

Co roku do Hiszpanii może docierać około 180 tys. nielegalnych przybyszów z Afryki - wynika z raportu policji tego kraju, przygotowanego w związku z nasilającym się kryzysem imigracyjnym na Wyspach Kanaryjskich.
26.11.2020

Hiszpania prosi o wsparcie w związku z kryzysem migracyjnym na Wyspach Kanaryjskich

Rząd Hiszpanii wezwał Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. uchodźców (UNHCR) oraz Maroko i Senegal, afrykańskie kraje, z których masowo docierają na Wyspy Kanaryjskie nielegalni przybysze, do wsparcia Madrytu w rozwiązaniu kryzysu migracyjnego na tym archipelagu.
22.11.2020

Hiszpania apeluje do Maroko o wzmożenie kontroli wybrzeża w związku z napływem migrantów

Władze Hiszpanii wezwały rząd Maroka do nasilenia kontroli wybrzeża w związku z masowym napływem migrantów na Wyspy Kanaryjskie. Rząd Pedra Sancheza potwierdził, że w tej sprawie w piątek uda się do Rabatu szef MSW Fernando Grande-Marlaska.
19.11.2020

Maroko chce przejąć ważne ośrodki dostaw paliwa na statki?

Maroko wykorzystuje epidemię koronawirusa do osłabiania pozycji Hiszpanii poza Półwyspem Iberyjskim - twierdzą hiszpańskie media, wskazując na niewystarczające wysiłki Rabatu w hamowaniu masowego napływu afrykańskich imigrantów na Wyspy Kanaryjskie i gospodarcze osłabianie Ceuty i Melilli.
19.11.2020

Gdańska oceanografka z nagrodą PAGES

Dr Alicja Bonk z Wydziału Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego została laureatką nagrody PAGES dla młodych pracowników naukowych.
03.11.2020

PŻM: duży popyt na jeziorowce

W ostatnich trzech miesiącach Polska Żegluga Morska obserwuje duży wzrost zainteresowania masowcami przystosowanymi do żeglugi na Wielkich Jeziorach w USA - podał rzecznik Grupy PŻM. Przyczyną jest duży popyt na zboże amerykańskie i kanadyjskie, które trafia do krajów arabskich i Europy.
07.10.2020

ISO 45001:2018 dla Portowego Zakładu Technicznego SA

W ponad dwudziestopięcioletniej historii gdyńskiego Portowego Zakładu Technicznego SA zajmującego się montażem urządzeń kontenerowych, pracownicy PZT stworzyli dzięki swojej fachowości dobrą gdyńska markę, która jest obecnie znana i uznana na całym świecie.
24.08.2020

COVID-19, a problemy z podmianami marynarzy

W związku z pandemią wywołaną przez koronawirusa, rządy na całym świecie zawiesiły loty międzynarodowe, zamknęły granice, porty i lotniska oraz nałożyły odpowiednie ograniczenia na cudzoziemców w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się COVID-19. Jednym z największych wyzwań, przed którym znajduje się obecnie branża żeglugowa, jest przeprowadzanie podmian w załodze statków. Wspomniane ograniczenia bezpośrednio wpłynęły na zdolność marynarzy do podróżowania między poszczególnymi statkami, a krajem ich zamieszkania.
21.07.2020

Straddle carriery z Gdyni trafią do europejskich portów (foto, wideo)

Jednym z najbardziej charakterystycznych widoków w gdyńskim porcie są rzędy wielkogabarytowych suwnic, montowanych przez działający na rynku od 1995 roku Portowy Zakład Techniczny S.A. Dziś rano, przy Nabrzeżu Duńskim odbył się załadunek 8 straddle carrier-ów, które trafią do europejskich klientów spółki.
22.05.2020

Raport zagrożeń bezpieczeństwa dla żeglugi morskiej w kwietniu 2020 r.

Według analiz firmy Dryad Global (źródło: safety4sea.com), pandemia COVID-19 poważnie wpływa na przemysł żeglugowy. Prawdopodobnie rozprzestrzenianie się COVID-19 w Afryce Subsaharyjskiej przytłoczy systemy opieki zdrowotnej i stanie się głównym priorytetem większości państw, co oznacza, że wysiłki na rzecz ograniczenia regionalnej przestępczości morskiej w Afryce Zachodniej mogą zostać najprawdopodobniej przez władze i służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo zaniedbane.
22.05.2020

Kolejka statków w brazylijskich terminalach cukrowych może oznaczać początek wzrostu popytu na transport towarów

W Brazylii, największym na świecie producencie cukru, kolejka statków czekających na załadunek tego towaru staje się coraz większa. Może to oznaczać początki ożywienia gospodarczego.
06.05.2020

Protest Hiszpanii po poszerzeniu przez Algierię wód terytorialnych

Rząd Hiszpanii złożył oficjalny protest w Algierze w związku z poszerzeniem przez Algierię granicy na wodach terytorialnych, przylegających do archipelagu Balearów. Była to jednostronna decyzja władz Algierii.
20.02.2020

Maroko w 2019 r. zatrzymało 64 tys. migrujących do Hiszpanii

Marokańskie służby uniemożliwiły w 2019 roku dotarcie do Hiszpanii ponad 64 tys. nielegalnych migrantów - poinformowało w piątek MSW w Rabacie. W porównaniu z poprzednimi latami zanotowano mniej prób nielegalnego dotarcia z tego kraju do Hiszpanii.
11.01.2020

86 suwnic z Gdyni trafi do amerykańskich terminali kontenerowych

Rok 2019 był bardzo pracowitym rokiem w dwudziestopięcioletniej historii gdyńskiego Portowego Zakładu Technicznego SA . Pracownicy PZT tworząc swoją fachowością dobrą gdyńska markę, sprawili, iż od ćwierćwiecza PZT SA to znana i uznana na całym świecie firma zajmująca się montażem urządzeń kontenerowych.
18.12.2019

Podsumowanie konkursu „Logistyczne migawki. Cztery pory roku 2019”

Za nami II edycja Konkursu fotograficznego ‘Logistyczne migawki’. Pierwsza zaskoczyła nas bardzo pozytywnym przyjęciem, a tegoroczna pokazała nam, że konkurs rozwija się i cieszy coraz większym zainteresowaniem.
13.12.2019

Porty morskie nad Morzem Śródziemnym mogą stać się konkurencyjne dla gigantów z Europy

Według Harrego Valentine, analityka transportu morskiego z Fort Lauderdale dostępność arktycznej drogi północnej - z Azji do Kanady Wschodniej oraz pogłębienie kanału Sueskiego do 2023 roku wprowadzi ogromne zmiany w transporcie morskim. Pogłębienie kanału umożliwi przepływanie statków o zanurzeniu do 20 metrów, zredukowanie tranzytu z 18 do 11 godzin i podwojenie obsługiwanych jednostek w ciągu 24 godzin. To zrewolucjonizuje europejski rynek.
07.11.2019

Maroco inwestuje prawie 1,5 miliarda euro w budowę Dakhla Atlantic Port

Na poczatku września Rada Rządu Moraco przyjęła dekret ustanawiający komitet pod Ministerstwem Infrastruktury w celu nadzorowania budowy nowego portu Dakhla Atlantic.
15.09.2019

Rebelianci z ruchu Huti przyznają się do ataku dronami na rafinerię w Arabii Saudyjskiej

Rzecznik szyickiego ruchu Huti Yahia Sarie przyznał w sobotę, że za atakiem tego dnia dronami na największą na świecie rafinerię należącą do koncernu saudyjskiego Aramco we wschodniej części Arabii Saudyjskiej stoją bojownicy jego ugrupowania.
15.09.2019

Nowe zadania PZT: Kolejowe suwnice w DCT Gdańsk i powrót do Bremerhaven

Rok 2018 był bardzo pracowitym rokiem w ponad dwudziestoletniej historii Portowego Zakładu Technicznego. Zakładane wyniki ekonomiczne zostały znacznie przekroczone, a pracownicy PZT, tworząc swoją fachowością dobrą gdyńska markę, sprawili, iż dzisiaj to znana i uznana firma w zakresie montaży urządzeń kontenerowych.
20.08.2019

Irański tankowiec Grace 1 odpłynął z Gibraltaru

Zatrzymany na początku lipca przez brytyjską piechotę morską irański tankowiec Grace 1 opuścił w niedzielę późnym wieczorem Gibraltar - poinformowały światowe agencje. Na razie nie wiadomo dokładnie, jaki cel obrała sobie załoga statku.
19.08.2019

Reguły Hamburskie. Dlaczego nie zyskały aprobaty państw „wielkich bander”?

We wcześniejszych artykułach (Reguły Hasko-Visbijskie w nowoczesnym transporcie morskim; Reguły Rotterdamskie. Czy są w stanie zastąpić Reguły Hasko–Visbijskie?) przybliżyliśmy charakterystykę Reguł Hasko-Visbijskich (w skrócie: RHV) - swoistego fundamentu regulacji przewozu ładunku morzem, oraz ostatniego dzieła legislacji morskiej w tym zakresie - Reguł Rotterdamskich. W niniejszym tytule uwaga zostanie poświęcona konwencji o przewozie towarów morzem, która zdobyła jednak najmniejsze uznanie wśród państw floty handlowej
10.07.2019

FAZ: przemytnicy ludzi wykorzystują prawo morza

Dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" komentuje w poniedziałek sytuację wokół zaangażowania niemieckich statków w ratowanie migrantów na Morzu Śródziemnym. Przemytnicy ludzi wykorzystują prawo morza do swoich celów - uważa prawicowa gazeta.
08.07.2019

TangerMed i Maersk otworzyli nowy terminal kontenerowy w Maroku

W końcu otwarto terminal kontenerowy APM Terminals Medport Tangier, wspólne przedsięwzięcie marokańskiego portu TangerMed i duńskiego koncernu Maersk. Dzięki obiektowi o rocznej przepustowości 5 mln TEU, Maroko powoli staje się jednym z ważniejszych center transshipmentu na świecie.
30.06.2019

USA, Wielka Brytania, Arabia Saudyjska i ZEA zaniepokojone działaniami Iranu

USA, Wielka Brytania, Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie wyraziły w poniedziałek zaniepokojenie napięciami na Bliskim Wschodzie i zagrożeniami, jakie "destabilizująca działalność" Iranu stwarza dla pokoju i bezpieczeństwa w Jemenie i w regionie.
25.06.2019

Hiszpania: Liczba migrantów docierających drogą morską spadła o 18 proc.

O blisko 18 proc. spadła liczba nielegalnych migrantów docierających do Hiszpanii drogą morską. Od 1 stycznia do 16 czerwca 2019 r. przybyło ich tam przez Morze Śródziemne ponad 10 tys.
19.06.2019

Zachodniopomorskie: Świnoujska plaża po raz 14. z Błękitną Flagą

Nadmorskiej plaży w Świnoujściu (Zachodniopomorskie) już po raz 14. z rzędu przyznano Błękitną Flagę. Na całym Pomorzu Zachodnim Błękitnymi Flagami w tym roku wyróżniono obok Świnoujścia pięć nadmorskich kąpielisk.
31.05.2019

Rebelianci Huti zapowiadają przeprowadzenie nowych ataków

Rebelianci Huti, którzy uderzyli w ubiegłym tygodniu w obiekty koncernu Aramco, twierdzą, że ataki na cele wojskowe i strategiczne w ZEA, Arabii Saudyjskiej i w bazach koalicji w Jemenie to tylko początek szerszej akcji - podała związana z nimi agencja SABA.
20.05.2019

W Genui strajk w porcie, gdzie ma zawinąć saudyjski statek

W porcie w Genui na północy Włoch ogłoszono w poniedziałek strajk na znak protestu przeciw obecności saudyjskiego statku. Personel portowy strajkuje, bo nie chce pracować przy załadunku jednostki z tego kraju. Twierdzi, że na statku jest transportowana broń.
20.05.2019

Hiszpania: Rekordowa liczba migrantów docierających drogą morską

Rekordowa liczba nielegalnych migrantów – 6623 - dotarła do Hiszpanii drogą morską od stycznia do końca kwietnia br. - wynika z danych opublikowanych we wtorek przez hiszpański resort spraw wewnętrznych. Najwięcej było ich w styczniu - 4104.
08.05.2019

Hiszpania: Liczba ludności przekroczyła 47 mln dzięki migrantom

Liczba mieszkańców Hiszpanii wzrosła po raz pierwszy od 2013 r. do poziomu powyżej 47 mln. Do zwiększenia się populacji tego kraju przyczyniła się głównie rosnąca liczba migrantów.
12.04.2019

Hiszpania: Papież krytykowany za wypowiedzi o polityce Madrytu

W Hiszpanii nie słabną echa sobotniej wypowiedzi papieża Franciszka, który odmówił wizyty w tym kraju do czasu, kiedy “zapanuje tam pokój”. Krytyczne uwagi wobec papieża i jego słów na temat polityki Madrytu wysuwają głównie komentatorzy i politycy ugrupowań centroprawicy.
04.04.2019

Najlepszy rok w historii Portowego Zakładu Technicznego

Rok 2018 był najbardziej pracowitym rokiem w ponad dwudziestoletniej historii gdyńskiego Portowego Zakładu Technicznego. Zakładane wyniki ekonomiczne zostały znacznie przekroczone, a pracownicy firmy, tworząc swoją fachowością dobrą gdyńska markę, sprawili, iż dzisiaj PZT to znany i sprawdzony lider portowej dobrej roboty.
19.03.2019

Hiszpania: MSW zanotowało rekordową liczbę nielegalnych migrantów

Ministerstwo spraw wewnętrznych Hiszpanii oszacowało, że w styczniu i lutym 2019 r. dotarła do tego kraju rekordowa liczba nielegalnych migrantów – blisko 6 tys. Zdecydowana większość z nich dotarła przez Morze Śródziemne.
15.03.2019

Afryka – rynek przyszłości dla polskich firm, lecz obarczony licznymi ryzykami

Jakub Makurat, dyrektor generalny Ebury Polska, wyjaśnia, dlaczego warto, aby rynki państw afrykańskich były celem dla polskich eksporterów. Podpowiada także na co zwrócić w praktyce uwagę przy pierwszych kontaktach handlowych na Czarnym Lądzie.
06.02.2019

Grupa GEFCO wspiera PSA w Maroku

GEFCO realizuje na zlecenie Grupy PSA transport wagonów z Francji do Maroka. Łącznie dostarczonych zostanie 47 platform do przewozu samochodów, które będą wykorzystywane przez nową fabrykę francuskiego koncernu motoryzacyjnego w mieście Kenitra. Realizacja zlecenia potrwa do końca 2019 roku.
31.01.2019

UE: Nielegalna migracja do UE najniższa od 5 lat; Hiszpania zastąpiła Włochy

W minionym roku liczba nielegalnych przekroczeń granic zewnętrznych UE spadła o 1/4 w porównaniu z 2017 r. - do około 150 tys. To najniższa liczba od pięciu lat. Z piątkowych danych Frontexu wynika, że ruch migracyjny przeniósł się z Włoch do Hiszpanii.
04.01.2019

Maroko: Rozbito grupę, która planowała przemycić do Europy 89 osób

Marokańskie służby bezpieczeństwa rozbiły w środę w mieście Sala koło Rabatu trzyosobową grupę przestępczą, która planowała przemycić do Europy 89 osób. Migranci aresztowanym członkom grupy płacili sumy o równowartości 450-1300 euro.
02.01.2019

Hiszpania: Liczba nielegalnych migrantów wzrosła w tym roku o 165 proc.

Liczba migrantów, którzy między styczniem a listopadem 2018 r. dotarła do Hiszpanii w sposób nielegalny, wzrosła w porównaniu z analogicznym okresem 2017 r. o 165 proc. - poinformowały w środę hiszpańskie media, przytaczając dane MSW w Madrycie.
06.12.2018

Hiszpania: Rozmowy w sprawie deportacji 12 tys. nieletnich migrantów do Maroka

Rząd Pedra Sancheza rozpoczął z władzami w Rabacie rozmowy o deportacji 12 tys. marokańskich dzieci, które nielegalnie dostały się do Hiszpanii i przebywają na jej terytorium bez opieki.
27.11.2018

Grupa Azoty zadowolona z uzgodnień PE i krajów UE ws. limitów kadmu w nawozach

Grupa Azoty jest zadowolona z uzgodnień Parlamentu Europejskiego i krajów członkowskich dotyczących ustalenia na 60 mg/kg limitu kadmu w nawozach - poinformowała spółka w komunikacie.
21.11.2018

Jemen: Arabia Saudyjska nakazuje wstrzymanie ofensywy na Al-Hudajdę

Dowodząca międzynarodowymi siłami koalicyjnymi w Jemenie Arabia Saudyjska nakazała w czwartek wstrzymanie ofensywy na portowe miasto Al-Hudajdę - poinformowały agencje. To efekt nacisku ONZ, która apeluje o zawieszenie broni.
16.11.2018

Marokańska marynarka wojenna uratowała 308 migrantów

Marokańska marynarka wojenna uratowała na Morzu Śródziemnym 308 migrantów, w większości z Afryki Subsaharyjskiej - poinformowała marokańska agencja prasowa MAP. Uciekinierzy płynęli na 16 pontonach i mieli problemy na morzu.
27.10.2018

Brudziński: Musimy uszczelniać granice europejskie

Musimy uszczelniać granice europejskie, musimy współpracować, ale bez oddawania kompetencji państw narodowych - powiedział w piątek w Polskim Radiu Szczecin szef resortu spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński. Dodał, że temat przymusowej relokacji uchodźców został "definitywnie zamknięty".
19.10.2018

El Pais: Madryt prosi UE o 30 mln euro dla Maroka na walkę z nielegalną migracją

Rząd Hiszpanii zwrócił się do Unii Europejskiej o udzielenie władzom Maroka co najmniej 30 mln euro na wsparcie tego kraju w walce z nielegalną migracją - poinformował w poniedziałek madrycki dziennik “El Pais”.
08.10.2018

Hiszpania: W br. przypłynęła rekordowa liczba nielegalnych migrantów z Maroka

Od stycznia do września tego roku do Hiszpanii przedostała się przez Morze Śródziemne rekordowa liczba - ponad 6400 - nielegalnych migrantów z Maroka - podają w czwartek hiszpańskie media.
04.10.2018

Maroko: Marynarka wojenna otworzyła ogień do łodzi z migrantami

Marokańska marynarka wojenna otworzyła ogień w kierunku łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym. W wyniku ran zmarła 22-letnia Marokanka, a trzy osoby zostały ranne i są w stanie ciężkim, w tym jedna w krytycznym. Na pokładzie było 25 osób - poinformowała AFP.
26.09.2018

UE/Merkel: Mam nadzieję na istotny postęp ws. Brexitu

Kanclerz Niemiec Angela Merkel w czwartek na konferencji po szczycie UE w Salzburgu wyraziła nadzieję, że w negocjacjach na temat Brexitu osiągnięty zostanie do października istotny postęp. Plan brytyjskiego rządu uznała za dobrą podstawę negocjacji.
20.09.2018

Grupa GEFCO finalizuje przejęcie GLT

Grupa GEFCO poinformowała o zakończeniu procesu przejęcia hiszpańskiej firmy GLT specjalizującej się w usługach transportowych świadczonych na trasie Europa-Maroko. Plany akwizycyjne zostały ogłoszone w styczniu tego roku, a transakcja została właśnie zaaprobowana przez europejskie organy regulacyjne.
18.09.2018

Hiszpania: Merkel i Sanchez zgodni co do wsparcia Maroka ws. migrantów

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez i kanclerz Niemiec Angela Merkel na spotkaniu w Andaluzji porozumieli się w sobotę w sprawie migracji. Wyrazili nadzieję, że Maroko będzie korzystało z większego wsparcia europejskiego jako kraj pochodzenia i tranzytu migrantów.
11.08.2018

UE/ Awramopulos w piątek z wizytą w Hiszpanii w związku z napływem migrantów

Unijny komisarz ds. migracji Dimitris Awramopulos w piątek uda się do Hiszpanii, by rozmawiać z przedstawicielami władz w Madrycie o tym, jak rozwiązać problem zwiększonego napływu migrantów do tego kraju.
02.08.2018

Juncker wysyła do Hiszpanii komisarza UE w związku z napływem migrantów

W najbliższych dniach do Hiszpanii uda się unijny komisarz ds. migracji Dimitris Awramopulos. Poprosił go o to Szef KE Jean-Claude Juncker w związku z napływem migrantów do tego kraju. Juncker wysłał również list do premiera Hiszpanii, w którym zapewnia o unijnej solidarności.
02.08.2018

Hiszpania zwróciła się do KE o pomoc w związku z napływem migrantów

Hiszpania zwróciła się do Komisji Europejskiej o pomoc nadzwyczajną w związku z rekordowym napływem migrantów do tego kraju. Bruksela analizuje wniosek.
31.07.2018

Jaroszewicz: Decyzja w sprawie migracji to tymczasowy kompromis

Decyzje szczytu UE ws. migracji jest to zdecydowanie krok w dobrym kierunku, ale jest to kompromis tymczasowy - oceniła w rozmowie z PAP dr Marta Jaroszewicz z Ośrodka Studiów Wschodnich.
30.06.2018

Francja: Ekspert o kompromisie w sprawie migrantów: wszyscy trochę wygrali

Kompromis osiągnięty na szczycie UE w Brukseli w sprawie polityki migracyjnej jest sukcesem, na którym wszyscy trochę wygrali - powiedział w piątek PAP francuski politolog Christophe Bouillaud. Podobne opinie wyrażają inni francuscy obserwatorzy.
29.06.2018

Zachodniopomorskie: Kąpielisko w Łazach po raz pierwszy z Błękitną Flagą

Z początkiem przyszłego tygodnia nad kąpieliskiem w Łazach (Zachodniopomorskie) powieje Błękitna Flaga. To prestiżowe wyróżnienie otrzymało po raz pierwszy. Jest jednym z 33 kąpielisk i marin na Pomorzu, które w sezonie 2018 mają ten certyfikat jakości.
24.06.2018

Kibice pływają na mundial. W sobotę pierwszy mecz w Kaliningradzie

Na polsko-rosyjskich przejściach granicznych widoczny jest w sobotę zwiększony ruch kibiców jadących na mecze do Kaliningradu, ale jak dotąd nie ma kolejek i podróżni są odprawiani na bieżąco - poinformowała warmińsko-mazurska straż graniczna.
16.06.2018

Zachodniopomorskie: Świnoujska plaża po raz 13. z Błękitną Flagą

Plaża w nadmorskim Świnoujściu (Zachodniopomorskie) otrzymała po raz 13. z rzędu Błękitną Flagę; po raz 10. Flaga powieje także nad tamtejszym portem jachtowym. Na całym Pomorzu Zachodnim Flagi przyznano w tym roku kilkunastu kąpieliskom i marinom.
13.06.2018

Dachser rozwija się na Bliskim Wschodzie

Dachser, jeden z wiodących operatorów logistycznych, zainwestował w rozbudowę i modernizację swoich obiektów o powierzchni ponad 14 tys. mkw. w miejscowości Mohammedia w Maroku. Od maja br. oddział łączy usługi w zakresie krajowego i międzynarodowego transportu lądowego, logistyki kontraktowej oraz operacji celnych.
07.06.2018

Zarys historyczny i ogólna charakterystyka międzynarodowych regulacji dotyczących przewozów ładunków morzem – część I

11 grudnia 2008 Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło Rezolucję nr 63/122 uchwalającą „United Nations Convention on Contracts for the International Carriage of Goods Wholly or Partly by Sea” (Konwencję ONZ dotyczącą umów związanych z międzynarodowym przewozem ładunków w całości lub w części drogą morską).
12.05.2018

Rośnie pozycja polskich portów na przeładunkowej mapie Europy. Gdańsk inwestuje w infrastrukturę i liczy na przejęcie części klientów portów niemieckich

600 mln zł zainwestuje Port w Gdańsku w dwa wielkie projekty, realizowane przy pomocy środków z Unii Europejskiej. Pomogą one przyciągnąć nowych kontrahentów w akwenie Morza Bałtyckiego, który jest najszybciej rozwijającym się obszarem morskim na Starym Kontynencie. Przeładunki w polskich portach rosną m.in. dzięki dobrej koniunkturze gospodarczej.
09.04.2018

Frontex: w 2018 r. zapewne większy ruch na zachodzie Morza Śródziemnego

W 2018 roku prawdopodobne jest zwiększenie ruchu migrantów na zachodnim szlaku śródziemnomorskim, a największy wpływ na sytuację na zewnętrznych granicach UE będzie miała nadal spora liczba migrantów w Libii - przewiduje w nowym raporcie agencja Frontex.
20.02.2018

EBOiR: Niedopasowanie rynku pracy jednym z wyzwań dla polskiej gospodarki

Niedopasowanie rynku pracy do oczekiwań przedsiębiorców, to jedno z wyzwań stojących przed polską gospodarką - wynika z opracowania "Ocena postępów i wyzwań w rozwoju zrównoważonej gospodarki rynkowej (2017)" Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.
08.02.2018

Hiszpania/ Maroko: Ciała prawie 20 migrantów wyłowiono z morza

Marokańska straż przybrzeżna wyłowiła w sobotę z Morza Śródziemnego ciała blisko 20 migrantów z Afryki Subsaharyjskiej - poinformował w niedzielę rzecznik prasowy prefektury Melilli, hiszpańskiej enklawy w Afryce Północnej.
04.02.2018

UE: Projekt zmian dyrektywy gazowej krytykowany przez europejski biznes

Projekt zmian dyrektywy gazowej, który może podważyć projekt Nord Stream 2, został skrytykowany przez biorące udział w konsultacjach Komisji Europejskiej firmy i stowarzyszenia z Europy Zachodniej. Polskie podmioty w przesłanych opiniach wsparły nowelizację.
02.02.2018

GEFCO przejmuje GLT i wzmacnia obecność na trasie Europa-Maroko

GEFCO, światowy gracz w logistyce dla przemysłu i europejski lider w logistyce dla branży motoryzacyjnej, ogłasza przejęcie hiszpańskiej firmy GLT specjalizującej się w usługach transportowych na trasie Europa-Maroko. Akwizycja ma dla GEFCO strategiczną wartość, wzmacniając obecność spółki w regionie w momencie dynamicznego rozwoju wymiany handlowej w branży motoryzacyjnej, detalicznej i odzieżowej pomiędzy Europą a Marokiem. Umowa zawarta przez GLT i GEFCO wymaga zatwierdzenia przez odpowiednie organy regulacyjne.
11.01.2018

Współpraca gospodarcza tematem rozmów Szydło z przywódcami afrykańskimi

Zacieśnianie współpracy gospodarczej było jednym z tematów rozmów premier Beaty Szydło z przywódcami afrykańskimi, w tym m.in. premierami Etiopii i Algierii i prezydentami Wybrzeża Kości Słoniowej oraz Senegalu, które odbyły się na marginesie szczytu UE-UA.
01.12.2017

Bezpieczeństwo i współpraca w regionie Morza Śródziemnego tematem konferencji OBWE w Palermo

- Nie powinniśmy traktować czasowej poprawy sytuacji, jako czegoś stałego, niezmiennego. Jak pokazuje czas, najskuteczniejszymi sposobami rozwiązywania problemu nielegalnej migracji okazały się być te, które leczą jej przyczyny - powiedział minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski w swoim wystąpieniu podczas konferencji OBWE poświęconej bezpieczeństwu i współpracy w regionie Morza Śródziemnego w zakresie problematyki migracji, która odbyła się w Palermo na Sycylii.
25.10.2017

Państwa UE mają pomóc Włochom zamknąć centralny szlak migracyjny

Szefowie państw UE zaoferowali podczas szczytu w Brukseli w czwartek dodatkowe wsparcie dla Włoch; jest szansa na zamknięcie szlaku migracyjnego w centralnej części Morza Śródziemnego - poinformował szef Rady Europejskiej Donald Tusk.
19.10.2017

Uratowali polską armię spod „okupacji radzieckiej”. Rozmowa ze Zbigniewem Furmanem z firmy Radmor

Ich radiostacja pływała na legendarnym transatlantyku „Batory”. Są częścią grupy, której urządzenia, jako jedyne w Polsce, wykorzystuje amerykańskie wojsko. A zaczynali skromnie, od niespełna 3 osób i serwisowania sprzętu radiowego na statkach. Obecnie zatrudniają prawie 400 pracowników i oferują rozwiązania dla sił zbrojnych całego świata. Rozmawiamy z dyrektorem Zbigniewem Furmanem z firmy Radmor, która wyzwoliła polską armię od radzieckiego sprzętu.
18.10.2017

Polsko-marokańskie konsultacje polityczne w Warszawie

– Polska jest zainteresowana zacieśnieniem relacji nie tylko na poziomie politycznym, ale również gospodarczym, turystycznym i kulturalno-naukowym – podkreśliła wiceminister Joanna Wronecka podczas polsko-marokańskich konsultacji politycznych, którym ze strony marokańskiej przewodniczyła Mounia Boucetta, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Współpracy Międzynarodowej.
02.10.2017

IOM: do Hiszpanii drogą morską może dotrzeć więcej migrantów niż do Grecji

Możliwe, że w tym roku liczba migrantów, którzy dotrą do Hiszpanii drogą morską - na pontonach a nawet skuterach wodnych - przewyższy liczbę migrantów przypływających do Grecji - poinformowała w czwartek Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM).
10.08.2017

Poznajmy największe porty i terminale kontenerowe z każdego kontynentu: Afryka (foto)

Wraz z rozwojem popularności przewozu drobnicy w kontenerach na świecie pojawiło się mnóstwo terminali przeznaczonych tylko do obsługi tych ładunków. Dziś przyjrzymy się bliżej obiektom położonym w Afryce.
25.01.2017

Jakie zmiany umów o unikaniu podwójnego opodatkowania planuje Ministerstwo Finansów?

Z ostatnich informacji uzyskanych z Ministerstwa Finansów wynika, że na dzień dzisiejszy brak jest jakichkolwiek nowych projektów aktów prawnych mających na celu zmianę obowiązujących Polskę umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.
06.09.2016

PŻB kontynuuje poszukiwania promów na trasę do Szwecji

Polski armator oglądał już między innymi prom Finneagle, który obecnie pływa po trasie Barcelona - Tanger (Maroko). Zakup jednostka przez Polską Żeglugę Bałtycką to efekt decyzji Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
04.09.2016

21 polskich plaż i 5 marin z Błękitną Flagą

W tym roku organizatorzy programu Fundacja na rzecz Edukacji Ekologicznej z siedzibą w Danii przyznało nagrodę Błękitnej Flagi 21 polskim plażom oraz 5 marinom.
31.05.2016

Zbliża się wejście w życie Konwencji BWM

Pod koniec listopada 2015 r. do grona sygnatariuszy Międzynarodowej Konwencji o Kontroli i Postępowaniu z Wodami Balastowymi i Osadami na Statkach (Konwencja BWM) dołączyły Ghana, Indonezja oraz Maroko. Tym samym liczba państw, które ratyfikowały Konwencję BWM wzrosła do 47, czyli znacznie ponad minimalny próg 30 państw.
10.04.2016

Konosament – inkorporacja czarterowej klauzuli arbitrażowej i prawa właściwego – analiza sprawy „The Golden Endurance”.[1]

Ładunek spaletyzowanych otrębów pszennych (6.489,95 mt) został załadowany na statek ,,Golden Endurance” w czerwcu i lipcu 2013 r. w trzech portach załadunkowych – Gabon (Owendo), Togo (Lome) oraz Ghana (Takoradi) z portem przeznaczenia w Maroko. W związku z załadunkiem wystawione zostały trzy „sety” konosamentów, które określone zostały jako: ,,konosamenty z Owendo” wydane w dn. 27.06.2013 r. ,,konosamenty z Lome” wydane w dn. 22.07.2013 r. oraz ,,konosamenty z Takoradi” wydane w dn. 22.07.2013 roku. Wszystkie ww. konosame
05.03.2016

Nowe regulacje i zmiany w zakresie przepisów prawa, które mogą mieć wpływ na branżę morską w 2016 r.

Nadchodzący rok 2016 przynosi dla branży morskiej sporo nowości i zmian w zakresie wiążących ją regulacji prawnych. Dotyczy to zarówno systemu prawa polskiego jak i obowiązujących przepisów międzynarodowych.
23.01.2016

Konosament („Congenbill”) – skuteczność inkorporacji klauzuli dotyczącej prawa i jurysdykcji angielskiej - analiza sprawy „The Channel Ranger[1]”

Masowiec „Channel Ranger” został wyczarterowany przez właścicieli statku na tzw. „trip charter” (hybrydowa forma czarteru na podróż, w którym zryczałtowana opłata frachtowa, zastąpiona zostaje płatnością „hire” – ustaloną na okres trwania podróży) a następnie podczarterowany w ramach standardowego czarteru na podróż („voyage charter”)
12.12.2015

IMO rozpoczyna Maritime Energy Efficiency Project

28 września w ramach konferencji Future - Ready Shipping 2015 zorganizowanej w Singapurze przez Międzynarodową Organizację Morską (IMO) rozpoczęto Global Maritime Energy Efficiency Partnerships Project (GloMEEP), który ma na celu poprawę efektywności energetycznej transportu morskiego w krajach rozwijających się.
30.09.2015

Polskie porty radzą sobie z kryzysem kontenerowym i węglowym. W czym tkwi ich sukces?

Mimo fatalnej sytuacji na rynku transportu kontenerów i węgla, w czterech największych polskich portach wciąż rosną przeładunki. W pierwszym półroczu w Gdańsku przeładowano 17,2 mln ton towarów (+11,8 proc.), w Gdyni 9,7 mln ton (+2 proc. więcej), w Szczecinie-Świnoujściu 11,5 mln ton (+1,1 proc.). Jaka jest ich recepta na sukces?
05.08.2015

Pożar na statku Boudicca

W maszynowni luksusowego statku wycieczkowego należącego do Fred Olsen Cruise Lines wybuchł pożar. Do zdarzenia doszło z niedzieli na poniedziałek w godzinach porannych.
27.01.2015

CMA CGM ogłasza plany kupna OPDR

Francuski przewożnik CMA CGM, trzeci na liście największych przewożników świata, a pierwszy we Francji, ogłosił plany kupna niemieckiej firmy OPDR (Oldenburg-Portugiesische Dampfschiffs-Rhederei GmbH & Co. KG).
26.11.2014

Prezes Maersk Line w Polsce: zakładamy wzrost przeładunków w Gdańsku

Nasze stałe połączenie oceaniczne Azja - Europa jest potrzebne, służy nie tylko obsłudze polskiego handlu zagranicznego, ale i innych krajów nadbałtyckich, a prognozy rozwoju przewozów na tej linii są obiecujące. Bardzo dużo zależy jednak od dobrego połączenia portu z lądem, bo rozszerza to możliwości operacyjne, nasze i terminala - mówi Ingrid Uppelschoten-Snelderwaard, prezes Maersk Line w Polsce.
15.09.2014

Umowa UE - Maroko przyjęta: więcej marokańskich ryb dla rybaków z UE

Parlament Europejski przyjął dziś porozumienie wynegocjowane pomiędzy Unią Europejską, a Marokiem w sprawie połowów na wodach terytorialnych tego kraju. Wejście w życie protokołu pozwoli statkom z UE zwiększyć połowy ryb o 1/3 przy jednoczesnym zmniejszeniu opłat za dostęp do wód Maroko: pomoc sektorowa UE dla Maroka zmniejszy się z 36,1 mln euro do 30 mln euro rocznie, z czego 14 mln euro pokryje koszty dostępu do zasobów rybnych Maroko a 14 mln będzie wsparciem dla polityki rybnej tego państwa.
11.12.2013

Seago Line uruchamia bezpośredni serwis z Polski do Maroka

29 października armator Seago Line, spółka grupy A.P. Møller-Maersk obsługująca połączenia w Europie i w basenie Morza Śródziemnego, uruchomiła pierwszy bezpośredni i najszybszy na rynku, cotygodniowy serwis na trasie Polska-Maroko-Polska. Seago Line oferuje niespotykany dotychczas 10-dniowy czas tranzytu, a brak przeładunków na trasie minimalizuje ryzyko dodatkowych opóźnień.
30.10.2013

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i Akademia Morska w Szczecinie

Z inicjatywy Regionalnego Oddziału Zachodniopomorskiej Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa w Szczecinie, pana dr Jarosława Łojko, delegacja ARiMR z jej prezesem panem Tomaszem Kołodziejem odwiedziła w dniach 27 i 28 czerwca 2012 roku Stację Badań Modelowych w Ińsku i Ośrodek Szkoleniowy Rybołówstwa Bałtyckiego w Kołobrzegu.
12.07.2012

Thomas Bagge nowym Prezesem Maersk Polska

Thomas Bagge obejmuje stanowisko Prezesa Zarządu i szefa regionu Europy Środkowo-Wschodniej (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry) w Maersk Polska Sp. z o.o.
05.10.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.