• <

Wyspy Kanaryjskie. 40 emigrantów zmarło na morzu

jm

18.08.2021 16:08 Źródło: własne
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Wyspy Kanaryjskie. 40 emigrantów zmarło na morzu

Partnerzy portalu

Wyspy Kanaryjskie. 40 emigrantów zmarło na morzu - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Co najmniej 40 nielegalnych emigrantów z Afryki zmarło z głodu i pragnienia podczas próby przedostania się drogą morską z wybrzeży Maroka na hiszpańskie Wyspy Kanaryjskie. Ocalało 7 osób.

Imigranci wypłynęli z Maroka na podniszczonej i przeładowanej łodzi 1 sierpnia. Dryfowali na morzu wiele dni po awarii silnika. Szybko skończyły im się zapasy wody pitnej i żywności.

Na łodzi znajdowało się ponad 50 osób, głównie z Mali i Senegalu, w tym kilka kobiet i dzieci. Ponad 40 osób zmarło. Dryfującą łódź przechwyciła mauretańska straż przybrzeżna, która odnalazła na niej siedem żywych osób.

Nie jest to pierwsze tego typu zdarzenie. Przeładowane łodzie będące w złym stanie i napędzane słabymi silnikami często nie radzą sobie z pokonaniem kilkuset kilometrów między wybrzeżem Maroka i Wyspami Kanaryjskimi po wzburzonym morzu. Podróż trwa zwykle od 4 do 11 dni. Afrykańczyków do Europy przerzucają marokańskie kartele. Kierują swoje usługi uchodźcom z dotkniętych wojnami, biedą i bezrobociem krajów, często grabiąc zdesperowanych imigrantów ze wszystkich oszczędności.

Maroko ma długie wybrzeże atlantyckie, ale także śródziemnomorskie, na wysokości Hiszpanii. Jest strategicznym partnerem Unii Europejskiej, która płaci za kontrole i zatrzymywanie uchodźców. Niedawno Madryt podał, że w pierwszych siedmiu miesiącach 2021 do Hiszpanii dotarło z Afryki blisko 16,6 tysiąca nielegalnych imigrantów. Niespełna połowa z nich przybyła na Wyspy Kanaryjskie.

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.