• <
escort_980x120_gif_2020

Szwecja. Wyścigi samochodowe na zamarzniętym Bałtyku

18.08.2021 16:59 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Szwecja. Wyścigi samochodowe na zamarzniętym Bałtyku

Partnerzy portalu

Szwecja. Wyścigi samochodowe na zamarzniętym Bałtyku - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Na zamarzniętej Zatoce Botnickiej w szwedzkiej miejscowości Pitea odbędą się w lutym wyścigi samochodowe Race of Champions.

Race of Champions to rozgrywana od 1988 roku rywalizacja najlepszych kierowców wyścigowych i rajdowych świata startujących w Formule 1, WRC i Nascar. Zawody co roku odbywają się w innym miejscu, do tej pory rozegrano je między innymi w Miami, Bangkoku, na stadionach Stade de France pod Paryżem, Wembley w Londynie i stadionie narodowym w Pekinie.

W przyszłym roku kierowcy zmierzą się ze sobą w szwedzkim kurorcie Pitea. Wyścigi odbędą się 5-6 lutego, a trasa będzie prowadzić przez zamarznięte wody Zatoki Botnickiej. Swój udział potwierdzili już m.in. Travis Pastrana, Tom Kristensen, Johan Kristoffersson, Petter Solberg, Oliver Solberg i Mattias Ekstroem. Trwają rozmowy z kierowcami F1, m.in. z Valtterim Bottasem. Dziś ogłoszono, że do stawki dołączył także 65-letni szwedzki alpejczyk Ingemar Stenmark.

– Kiedy Ingemar dowiedział się o arktycznej edycji naszego wyścigu mistrzów, zgodził się natychmiast oceniając, że śnieg i lód to jego prawdziwe żywioły. Nawet nie chce wynagrodzenia za swój start, jedynym jego wymaganiem są dobrze przygotowane opony z kolcami – powiedział dyrektor zawodów Fredrik Johnson.

Zatoka Botnicka, ze względu na panujące na niej warunki, bywa skuta lodem nawet do ośmiu miesięcy w roku. Żeglugę umożliwiają wtedy stale operujące na akwenie lodołamacze. W lutym 2021 roku pokrywa lodowa dochodziła do kilkudziesięciu centymetrów.

Źródło: jm, PAP

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.