• <

Madryt porozumiał się z Rabatem ws. wydobycia ropy naftowej u brzegów Maroka

gm

22.09.2022 11:40 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Madryt porozumiał się z Rabatem ws. wydobycia ropy naftowej u brzegów Maroka

Partnerzy portalu

Madryt porozumiał się z Rabatem ws. wydobycia ropy naftowej u brzegów Maroka - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Władze Maroka i Hiszpanii osiągnęły porozumienie w sprawie wydobycia ropy naftowej z dwóch złóż zlokalizowanych u północno-zachodnich brzegów Afryki, podały w środę media.

Według dziennika “Al Ahdath Al Maghribija” wydawanego w Rabacie, stolicy Maroka, umowa dotyczy przyspieszenia prac służących wydobyciu surowca z dwóch złóż usytuowanych pomiędzy Wyspami Kanaryjskimi a marokańskimi portami Tarfaja oraz Sidi Ifni.

Madrycki dziennik “La Razon” przypomniał, że powstała marokańsko-hiszpańska grupa robocza omawia wciąż istniejące rozbieżności związane z położeniem obu złóż naftowych na spornych wodach terytorialnych.

Gazeta przypomniała, że w 2017 r. Maroko wydało zgodę włoskiej firmie ENI na rozpoczęcie poszukiwań ropy naftowej na wodach pomiędzy wybrzeżem tego kraju a należącymi do Hiszpanii Wyspami Kanaryjskimi.

Odnotowała, że pomimo sporów terytorialnych oba kraje zamierzają zacieśniać współpracę w dziedzinie energetyki, czego przykładem jest wydana w pierwszej połowie września br. zgoda Rabatu na prace wydobycia gazu ziemnego koło miasta Larache, w północnej części tego kraju. Dzięki nim surowiec miałby popłynąć do Hiszpanii w 2024 r. rurociągiem Maghreb-Europa (GME).

Gazociąg GME został zamknięty przez władze Algierii w związku z poparciem przez ten kraj walczącej o secesję od Maroka Sahary Zachodniej. Konflikt doprowadził też do zerwania algiersko-marokańskich stosunków dyplomatycznych. Zgoda Algierii na uruchomienie GME nie jest potrzebna, ponieważ odcinek rurociągu z Maroka do Hiszpanii nie przebiega przez terytorium Algierii.

Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.