• <
mewo_2022

Prezydent Macron inauguruje Saint-Nazaire. To pierwsza morska farma wiatrowa we Francji

22.09.2022 11:46
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Prezydent Macron inauguruje Saint-Nazaire. To pierwsza morska farma wiatrowa we Francji

Partnerzy portalu

Prezydent Macron inauguruje Saint-Nazaire. To pierwsza morska farma wiatrowa we Francji - GospodarkaMorska.pl
Turbina morskiej farmy wiatrowej Saint-Nazaire. Fot. EDF Renewables

W czwartek rozpoczęły się uroczystości otwarcia pierwszej morskiej farmy wiatrowej we Francji. W wydarzeniach bierze udział prezydent Francji Emanuel Macron, minister środowiska i inni ważni przedstawiciele rządu. Projekt Saint Nazaire rozwijała francuska firma EDF Renewables.

Z samego rana rozpoczęły się spotkania i uroczystości związane z otwarciem pierwszej we Francji morskiej farmy wiatrowej. Mająca osiągnąć 480 MW mocy Saint-Nazaire była rozwijana przez EDF Renewables, konsorcjum, które bierze także udział w drugiej fazie rozwoju morskich farm wiatrowych na polskim Bałtyku – firma zaaplikowała na 10 z 11 pozwoleń lokalizacyjnych w tej rundzie.

Odwołane spotkanie z Chantiers de l'Atlantique

Wizyta Emanuela Macrona w Saint-Nazaire miała rozpocząć się w czwartek o 8:15 spotkaniem z przedstawicielami Chantiers de l'Atlantique, firmy odpowiedzialnej za montaż turbin i budowę podstacji elektrycznych i zarazem jednego z głównych partnerów EDF Renewables w tym projekcie. Jednak spotkanie zostało anulowane. Macron przyjechał na otwarcie farmy prosto ze szczytu ONZ w Nowym Jorku, skąd samolot do Nantes się opóźnił.

Wizyta rozpoczęła się o 9:45 wejściem na pokład statku, który miał przewieźć prezydenta na teren morskiej farmy wiatrowej.

Rozwój morskiej energetyki wiatrowej we Francji

Saint Nazaire to pierwsza uruchomiona we Francji morska farma wiatrowa. Jej projekt narodził się jeszcze w 2011 roku, a budowa zakończyła się w 2021 roku. Farmę tworzy 80 turbin zlokalizowanych 12 km od linii brzegowej, niedaleko miasta Saint-Nazaire nad Oceanem Atlantyckim w północno-zachodniej części Francji. Pełną moc osiągną pod koniec 2022 roku.

Kolejna, Fecamp, również rozwijana przez EDF Renewables, ma zostać otwarta w 2023. Dwie kolejne, Saint-Brieuc i Courseulles-sur-Mer mają zacząć działać w 2024 roku.

O historii budowy Saint-Nazaire opowiadali w ubiegłym tygodniu w Gdańsku przedstawiciele EDF Renewables oraz wszystkich najważniejszych partnerów w projekcie.

Jak podają francuskie media, nie jest to tempo rozwoju, które zaplanował sobie Macron. Zgodnie z jego celami do 2050 roku Francja miała otworzyć 50 farm i produkować  łącznie do 40 GW mocy. Rząd chce przyspieszyć rozwój odnawialnych źródeł energii, uchwalając specjalny program nadający uproszczenia administracyjne. Ma on zostać przedstawiony w Radzie Ministrów już 26 września.

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.