• <
escort_980x120_gif_2020

Zachodniopomorskie: Świnoujska plaża po raz 13. z Błękitną Flagą

pc

13.06.2018 04:44 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Zachodniopomorskie: Świnoujska plaża po raz 13. z Błękitną Flagą

Partnerzy portalu

Zachodniopomorskie: Świnoujska plaża po raz 13. z Błękitną Flagą - GospodarkaMorska.pl

Plaża w nadmorskim Świnoujściu (Zachodniopomorskie) otrzymała po raz 13. z rzędu Błękitną Flagę; po raz 10. Flaga powieje także nad tamtejszym portem jachtowym. Na całym Pomorzu Zachodnim Flagi przyznano w tym roku kilkunastu kąpieliskom i marinom.

Świnoujście jest jedynym polskim kąpieliskiem, które otrzymuje to prestiżowe wyróżnienie nieprzerwanie od 13 lat - wynika z przesłanych we wtorek informacji świnoujskich służb prasowych.

Uroczyste wciągnięcie na maszt Błękitnej Flagi zaplanowano na świnoujskiej plaży w najbliższy poniedziałek.

"Aby otrzymać to międzynarodowe wyróżnienie, trzeba spełnić wiele warunków dotyczących przede wszystkim bezpieczeństwa i czystości kąpieliska" – podkreśla rzecznik prezydenta Świnoujścia Robert Karelus. - "Jest w tym również ogromna zasługa dyrekcji i pracowników Ośrodka Sportu i Rekreacji Wyspiarz, szczególnie tych, którzy bezpośrednio zajmują się plażą i naszym portem jachtowym" - dodał.

Błękitna Flaga przyznawana jest w dwóch kategoriach kąpieliskom oraz marinom spełniającym najwyższe kryteria w zakresie jakości wody, zarządzania środowiskowego, bezpieczeństwa oraz prowadzonych działań edukacyjnych i informacyjnych.

W tym roku Błękitną Flagę na Pomorzu Zachodnim wyróżniono łącznie kilkanaście plaż i marin. Obok Świnoujścia znalazły się w tym gronie kąpieliska m.in. w Międzyzdrojach, Międzywodziu, Dziwnowie, Dziwnówku, Trzęsaczu i Dźwirzynie. Flaga powieje także nad marinami w Świnoujściu, Szczecinie, Wapnicy, Kołobrzegu i Darłowie.

Na poziomie krajowym rekomendacji do przyznania Błękitnej Flagi udziela jury krajowe. Ostateczną decyzję o przyznaniu Błękitnej Flagi podejmuje jury międzynarodowe z siedzibą w Kopenhadze, składające się z przedstawicieli Światowej Organizacji Turystycznej (WTO), Programu Ochrony Środowiska ONZ (UNEP), Międzynarodowej Rady Przemysłu Morskiego (ICOMIA), Międzynarodowej Federacji Ratownictwa Wodnego (ILS), Światowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), Komisji ds. Środowiska Parlamentu Europejskiego (EU), Europejskiej Unii na Rzecz Ochrony Wybrzeży (EUCC) oraz Fundacji na Rzecz Edukacji Ekologicznej (FEE).

To prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest nie tylko w Europie, ale również plażom leżącym w tak egzotycznych miejscach jak: Republika Południowej Afryki, Karaiby, Maroko czy Nowa Zelandia.

Świnoujska plaża należy do najpiękniejszych nad Bałtykiem - uważa Karelus. Jak podaje, w ubiegłym roku plaża trafiła do rankingu Skyscannera jako jedno z dwudziestu pięciu najwspanialszych nadmorskich zakątków świata.

Błękitna Flaga przyznawana jest tylko na jeden sezon. Aby móc ponownie ubiegać się o wyróżnienie, kąpieliska i mariny muszą co roku poddawać się rygorystycznym kontrolom.

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.