• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Rosyjskie tankowce płyną do Afryki. Moskwa szuka nowych rynków zbytu

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Rosyjskie tankowce płyną do Afryki. Moskwa szuka nowych rynków zbytu

Partnerzy portalu

fot. Dennis Adriaanse / VesselFinder

Objęta zachodnimi sankcjami Rosja zwiększa dostawy oleju napędowego i benzyny do Afryki, która po Azji staje się kolejnym ważnym rynkiem dla jej surowców. W kwietniu do Sudanu dotarły już dwa tankowce z przetworzoną ropą, trzeci jest w drodze.

Załadowane w lutym w rosyjskim porcie bałtyckim Primorsk, Pavo Rock i Conga dostarczyły właśnie około 70 tys. ton oleju napędowego do Port Sudan. Z kolei z Wysocka nad Bałtykiem z przetworzoną ropą w marcu wypłynął Marabella Sun; w Sudanie spodziewany jest 17 kwietnia. Sudan, aby zaspokoić swój wewnętrzny popyt, potrzebuje około 45 tys. baryłek dziennie oleju napędowego, co odpowiada około 6 tys. ton.

Ale olej napędowy z Rosji trafia nie tylko do Sudanu. Załadowane nim tankowce opróżniane są w portach Egiptu, Ghany, Libii, Maroka, Nigerii, Senegalu, Tunezji i Togo - wynika z opublikowanego w piątek raportu Międzynarodowej Agencji Energii (IEA).

Samo Maroko importowało w ubiegłym roku dziennie ponad 80 tys. baryłek rosyjskiej ropy. Ale to tylko szacunki, ponieważ, „kiedy rosyjskie statki docierają do wybrzeży Maroka lub innych krajów na kontynencie afrykańskim, wyłączają systemy identyfikacji, co zwiększa niejednoznaczność co do miejsca pochodzenia tych produktów" - informowała w ubiegłym roku w swym raporcie S&P Global, amerykańska korporacja zajmująca się analizami rynków finansowych.

Eksport rosyjskich produktów rafinowanych do Afryki wzrósł 14-krotnie w niecały rok. W dużej mierze był to efekt wizyty Siergieja Ławrowa, ministra spraw zagranicznych Rosji, w siedmiu krajach afrykańskich w 2023 roku. To między innymi dzięki tym nowym afrykańskim klientom Rosji udało się zrekompensować spadek sprzedaży surowca do Europy.

Rosji nie przeszkodził wprowadzony na początku marca zakaz korzystania z tanich bander Liberii, Panamy i Wysp Marshalla. Swoje usługi natychmiast zaoferowały Moskwie Gabon i Mauritius.

Z Monrovii Tadeusz Brzozowski.
tebe/ mal/

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.