• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Ukraiński koncern Kernel kupuje masowiec, aby zwiększyć eksport zbóż

rk

04.04.2024 21:35 Źródło: Kernel
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Ukraiński koncern Kernel kupuje masowiec, aby zwiększyć eksport zbóż

Partnerzy portalu

Fot. Ya Ray Yang/VesselFinder

Największa firma rolna w Ukrainie chce zwiększyć eksport zboża drogą morską i w tym celu zdecydowała się na zakup masowca Rotterdam Pearl V (IMO: 9557135). Będzie to czwarta jednostka, która dołączy do floty koncernu.

Jak podkreśliła firma, jej własna flota od ponad roku obsługuje ukraiński eksport do krajów basenu Morza Śródziemnego i północno-wschodniego Atlantyku, co ma pozwalać zarządzać kosztami w całym logistycznym łańcuchu dostaw. W szczególności rozwój własnej spedycji ma zapewniać brak potrzeby ustalania tonażu z rynku, co jest nieopłacalne w okresie zawyżonych stawek frachtowych z racji na trwający konflikt. Aktualnie do Kernela należą trzy statki, które miesięcznie mogą wyeksportować około 100 tys. ton zboża i 20 tys. ton oleju słonecznikowego. Czwarta jednostka ma być w stanie wyeksportować ponad 50 tys. ton zboża. Ukraińska firma zaznacza też, że jako największy eksporter produktów rolnych w kraju w dalszym ciągu inwestuje w rozbudowę możliwości logistyki morskiej dla ukraińskiego przemysłu rolnego.

Według Ministerstwa Gmin, Terytoriów i Rozwoju Infrastruktury ukraińskim korytarzem morskim w ciągu ostatnich siedmiu miesięcy wyeksportowano 33,8 mln ton ładunków. Zarówno Kernel jak i władze krajowe podkreślają, że Morze Czarne ma strategiczne znaczenie dla ukraińskiego eksportu. Zapewnia największe możliwości eksportowe, jakich nie daje transport lądowy, a ponadto dochodzą kontrowersje z eksportem zboża do krajów europejskich, szczególnie sąsiednich. Z tego powodu w Polsce od miesięcy trwa protest rolników, który stanowi poważną kość niezgody między Warszawą a Kijowem. Protestujący twierdzą, że ukraińscy producenci zalewają kraj swoimi produktami. Ci z kolei z jednej strony twierdzą, że bez sprzedaży także do Polski ich kraj ucierpi gospodarczo, co źle się odbije na obronie państwa przed Rosją, bądź też wskazują na eksport sięgający poza Polskę, w tym w kierunku do portów w Trójmieście i krajach bałtyckich, aby wyeksportować zboże i inne produkty rolnicze do dostawców w innych częściach świata. 

Kernel jest największym producentem i eksporterem zbóż na Ukrainie, a także liderem światowego rynku oleju słonecznikowego oraz głównym dostawcą produktów rolnych z regionu Morza Czarnego na rynki międzynarodowe. Firma odpowiada za około 8% światowego eksportu oleju słonecznikowego. Kernel dostarcza swoje produkty do ponad 70 krajów. Od listopada 2007 roku akcje spółki są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW). Kontrolowany przez ukraińskiego oligarchę Andrija Werewskija jest też największym właścicielem ziemskim w kraju, należy do niego prawie 400 tys. ha gruntów rolnych. Z racji na to, że firma regularnie płacił dywidendę, posiada wielu inwestorów w kraju i za granicą w tym w Polsce.

Fot. Depositphotos

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.