• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

USA i Wielka Brytania wprowadziły zakaz importu rosyjskich metali

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski USA i Wielka Brytania wprowadziły zakaz importu rosyjskich metali

Partnerzy portalu

USA i Wielka Brytania ogłosiły w piątek zakaz importu aluminium, miedzi i niklu pochodzących z Rosji, by pozbawić Kremla dochodów z handlu metalami. Metale zostały też wycofane z obrotu na giełdach w Londynie i Chicago.

Jak podali we wspólnym komunikacie szefowie resortów finansów obu krajów, Janet Yellen i Jeremy Hunt, embargo ma na celu zakłócenie rosyjskich dochodów z obrotu metalami. Import, eksport i reeksport aluminium, miedzi i niklu pochodzących z Rosji zostanie zakazany, zaś surowce te nie będą mogły również być przedmiotem handlu na dwóch największych giełdach, w Londynie i Chicago. Ograniczenia te będą dotyczyły jednak tylko surowców wydobytych po 13 kwietnia, kiedy zakaz wejdzie w życie.

"Poprzez podjęcie tych działań w skalibrowany i odpowiedzialny sposób, zredukujemy zarobki Rosji, jednocześnie chroniąc naszych partnerów i sojuszników przed niepożądanymi skutkami" - powiedziała Yellen.

Rosja jest jednym z największych światowych wydobywców wszystkich trzech metali, zwłaszcza aluminium.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński
osk/ zm/
fot. Depositphotos

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.