• <
smartre_2023

PŻM: duży popyt na jeziorowce

07.10.2020 15:52 Źródło: PAP

Partnerzy portalu

PŻM: duży popyt na jeziorowce - GospodarkaMorska.pl
fot. wikipedia

W ostatnich trzech miesiącach Polska Żegluga Morska obserwuje duży wzrost zainteresowania masowcami przystosowanymi do żeglugi na Wielkich Jeziorach w USA - podał rzecznik Grupy PŻM. Przyczyną jest duży popyt na zboże amerykańskie i kanadyjskie, które trafia do krajów arabskich i Europy.

Mimo pewnych trudności z ładunkami na Wielkie Jeziora z powodu dużego popytu na amerykańskie i kanadyjskie zboże, opłaca się wysyłać statki z Europy nawet bez ładunku - poinformował w środę rzecznik Grupy PŻM Krzysztof Gogol. Jak wskazał, pandemia spowodowała mniejszy popyt w Stanach Zjednoczonych na europejską stal, a z powodu ostatniej ciepłej zimy i zalegania zapasów soli drogowej w Kanadzie nie ma w przewozach w tym roku tego tradycyjnego towaru.

- Zwiększony popyt na statki przekłada się na odpowiednio atrakcyjne stawki frachtowe, które rekompensują koszty podróży balastowej i dodatkowo generują zysk armatora - tłumaczy Gogol.

Zboża z Wielkich Jezior przewożone są do krajów arabskich, Europy, a także do portów Zatoki Meksykańskiej; transport morski jest w tym przypadku bardziej opłacalny dla właścicieli ładunków, niż transport śródlądowy rzeką Missisipi.

Dużym tegorocznym kupcem zbóż ładowanych w portach Wielkich Jezior w USA jest Egipt - wynika z informacji PŻM. Zakupy zbóż przez ten kraj w tym sezonie są o 40 proc. wyższe niż w ubiegłorocznym. Egipt tworzy rezerwy zbożowe z powodu koronawirusa. Duże ilości zbóż różnego rodzaju kupują także Maroko i Algieria. W obu krajach w tym roku zbiory się nie udały z powodu suszy.

Oprócz kierunku północnoamerykańskiego, zboża do krajów arabskich płyną również z Argentyny i Ukrainy.

PŻM jest drugim pod względem wielkości tonażu armatorem oceanicznych jeziorowców na świecie. Statki te na jeziorach nazywane są "salties".

PŻM ma łącznie 24 statki przystosowane do żeglugi na Wielkich Jeziorach, w tym 16 klasycznych jeziorowców (typu "Isa", "Miedwie" oraz "Gardno") oraz osiem statków mniejszych, również wykorzystywanych do żeglugi na Wielkich Jeziorach (typu "Regalica"). (PAP)

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.