• <

Rosyjska firma petrochemiczna zarobiła miliard euro dzięki importowi ropy przez Bułgarię

Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Rosyjska firma petrochemiczna zarobiła miliard euro dzięki importowi ropy przez Bułgarię

Partnerzy portalu

Należący do rosyjskiego Łukoilu kombinat petrochemiczny Neftochim z siedzibą w bułgarskim Burgas zarobił w ciągu ostatniego roku ponad 1 mld euro dzięki udzielonemu przez UE zezwoleniu na import ropy z Rosji. Poinformowały o tym m.in. portal Politico, Ośrodek Badania Demokracji w Sofii oraz organizacja pozarządowa Global Witness.

Dzięki zezwoleniu, udzielonemu w grudniu 2022 roku przez UE na kontynuację importu rosyjskiej ropy, należący do Rosjan kombinat zarobił ponad 1 mld euro na eksporcie produktów ropopochodnych.

Bułgaria ma prawo do korzystania z tego zezwolenia do grudnia 2024 roku. Warunkiem jego udzielenia był zakaz eksportu towarów przetwarzanych w kombinacie. W raporcie wskazano jednak, że produkty Neftochimu są wywożone z Burgas i przeładowywane na otwartym morzu lub w portach innych krajów. Pozwala to na zatarcie rosyjskich śladów i wwóz towarów na terytorium USA i państw członkowskich UE.

"Około 20-25 proc. europejskiego importu ropy oraz wyprodukowanych z niej produktów wciąż ma rosyjskie pochodzenie. Często import ten dokonywany jest za pośrednictwem państw trzecich, takich jak Turcja, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Egipt, Maroko i Indie" – czytamy w raporcie.

Pomiędzy styczniem i wrześniem 2022 roku w Neftochimie przerobiono 4,5 mln ton rosyjskiej ropy. Według analizy na ten proceder zezwalają luki w unijnym ustawodawstwie.

Premier Bułgarii Nikołaj Denkow poinformował, że władze kraju wiedzą o sprawie i podniosły stawki podatkowe, które Łukoil ma płacić w tym państwie. Według zapowiedzi strony bułgarskiej powinno to ograniczyć zyski koncernu.

Ewgenia Manołowa (PAP)

man/ sm/ szm/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.