• <

Wynik wyszukiwania - "wody terytorialne" - Wiadomości

MSZ Iranu: statek MSC Aries został przejęty, ponieważ złamał prawo morskie

Irańskie władze podały w poniedziałek, że pływający pod portugalską banderą kontenerowiec MSC Aries został przejęty przez Iran w cieśninie Ormuz za "naruszenie prawa morskiego". Według ministerstwa spraw zagranicznych w Teheranie statek jest powiązany z Izraelem.
15.04.2024

Eskalacja w Cieśninie Ormuz. Iran zajął kontenerowiec MSC

Irańscy Strażnicy Rewolucji przejęli statek "związany z Izraelem" - podała w sobotę irańska państwowa agencja IRNA. Jednostka przemieszcza się na wody terytorialne Iranu - dodano.
13.04.2024

Malediwy podpisały porozumienie obronne z Chinami

Malediwy podpisały porozumienie o pomocy wojskowej z Chinami. Wcześniej władze tego archipelagu, strategicznie położonego w centrum Oceanu Indyjskiego, nakazały opuszczenie kraju żołnierzom indyjskim.
05.03.2024

Okręt Royal Navy z wizytą w Manili. Wielka Brytania wzmacnia partnerstwo z Filipinami

Patrolowiec HMS Spey (P234) złożył krótką wizytę w filipińskiej stolicy Manili w ramach swojego rejsu przez Ocean Indyjski i Spokojny. Obecność na wodach Filipin ma być dowodem wsparcia dla państwa zagrożonego przez ekspansję i roszczenia ze strony Chin, które wielokrotnie naruszały wody terytorialne i dopuszczały się prowokacji.
01.03.2024

Alarm 3 stopnia dla floty Norwegii. Marynarz może zejść ze statku pływającego w strefie wojny

Podczas, gdy wielu operatorów zmienia trasy swoich statków, norweska administracja morska podeszła do zagadnienia kompleksowo i wyznaczyła strefy zagrożeń statkom pływającym pod banderą tego kraju. A trzeba podkreślić, że flota norweska to czwarta flota narodowa na świecie pod względem wartości.
27.01.2024

ITS Antonio Marceglia kolejny raz w Gdyni. W sobotę przybędzie ITS Luigi Rizzo

W polskich portach wielokrotnie można było zobaczyć okręty poruszające się pod włoską banderą. Wpierw był to niszczyciel rakietowy ITS Caio Duilio, potem w jego miejsce weszła fregata ITS Antonio Marceglia (F597). W najbliższym czasie do Portu Wojennego Gdynia pojawi się fregata ITS Luigi Rizzo (F595). Włoska obecność w polskich portach i na Bałtyku jest związana z trwającą od maja misją pk. "Brilliant Shield".
11.01.2024

Ruszył przetarg dot. budowy toru podejściowego do portu w Świnoujściu

Urząd Morski w Szczecinie ogłosił przetarg na opracowanie studium wykonalności wraz z m.in. raportem o oddziaływaniu na środowisko dla budowy nowego toru podejściowego do portu morskiego w Świnoujściu. Możliwość składania wniosków zakończy się 12 lutego br. Wartość inwestycji to 7,33 mld zł.
10.01.2024

USA testują cierpliwość Chin. Lotniskowiec USS Carl Vinson ćwiczy wraz z Marynarką Wojenną Filipin na spornym akwenie

Lotniskowiec typu Nimitz USS Carl Vinson (CVN-70) rozpoczął w środę ćwiczenia na Morzu Południowochińskim wraz z siłami morskimi Filipin. Manewry mają na celu przećwiczenie działania w ramach sił połączonych w domenie morskiej. W związku z tym okręty amerykańskie i filipińskie uczestniczą w intensywnym szkoleniu i zaawansowanych operacjach w zakresie komunikacji morskiej.
04.01.2024

Turcja nie będzie przepuszczać ukraińskich okrętów przez Cieśninę Bosforską na Morze Czarne

Władze Turcji przekazały w komunikacie prasowym, że dopóki trwa wojna na Ukrainie, nie przepuści przez swoje wody terytorialne okrętów, które Siły Morskie Ukrainy (Військово-Морські Сили Збройних Сил України) otrzymały na podstawie umowy zakupowej od Wielkiej Brytanii.
02.01.2024

Rekordowa obecność chińskich jednostek na spornym akwenie

Japońska armia poderwała myśliwce do monitorowania chińskich i rosyjskich bombowców prowadzących, według tamtejszych służb, wspólne patrole "strategiczne" między Morzem Japońskim i Morzem Wschodniochińskim. Tego samego dnia japońska straż przybrzeżna odnotowała trzy chińskie jednostki pływające w japońskiej strefie przyległej do wysp Senkaku.
14.12.2023

Japonia wzmocni ochronę Filipin w ramach współpracy na rzecz wspólnego bezpieczeństwa

Ubiegłotygodniowa wizyta premiera Japonii Fumio Kishida na Filipinach była okazją do zacieśniana relacji między oboma krajami, które są najlepsze od lat. W obliczu chińskiej ekspansji na Morzu Południowochińskim i Pacyfiku oba kraje, naznaczone złymi doświadczeniami z czasów II wojny światowej, mocno z sobą współpracują na rzecz bezpieczeństwa. W związku z tym japońskie władze wspomogą obronność partnera.
10.11.2023

Minister obrony Bułgarii: Rosja prowadzi ćwiczenia w pobliżu naszych wód terytorialnych, to prowokacja

Władze Rosji zamknęły dla żeglugi część bułgarskiej wyłącznej strefy ekonomicznej na Morzu Czarnym do końca września z powodu trwających na tym obszarze ćwiczeń wojskowych; uważamy te działania za prowokację - powiedział minister obrony Bułgarii Todor Tagarew. Jak informuje w czwartek portal Euractiv, Sofia prowadzi obecnie rozmowy z NATO w sprawie możliwego sposobu rozwiązania tego problemu.
14.09.2023

Kanadyjska fregata na ćwiczeniach w pobliżu Tajwanu

Kanadyjska fregata HMCS Ottawa (FFH-341) i amerykański niszczyciel rakietowy USS Ralph Johnson (DDG-114) przepłynęły przez Cieśninę Tajwańską, między Tajwanem a kontynentalnymi Chinami, podały w sobotę kanadyjskie media.
10.09.2023

Marynarki Wojenne Rumunii i USA organizują międzynarodowe ćwiczenie pk. "Sea Breeze 23.3"

Od 11 do 15 września br. w rejonie Morza Czarnego i Delty Dunaju odbędą się międzynarodowe ćwiczenia z udziałem sił morskich państw NATO i zaprzyjaźnionych. Ich celem będzie sprawdzenie zdolności przeciwminowych sił morskich w ramach międzynarodowego zespołu okrętów.
09.09.2023

Trenuj, żeby wiedzieć jak współdziałać

Nadchodzące dekady to będzie czas intensywnych i rewolucyjnych zmian w polskim systemie energetycznym ze względu na rozwój morskiej energetyki wiatrowej i energii jądrowej.
28.08.2023

Nie zanotowano żadnego incydentu związanego z holowaniem i przeładunkiem ropy ze zbiornikowca Yannis P.

Urząd Morski w Gdyni zapewnia, że nie zanotowano żadnego incydentu związanego z holowaniem i przeładunkiem ropy ze zbiornikowca Yannis P. Pod koniec lipca na jednostce doszło do awarii silnika głównego. Od tego czasu zbiornikowiec załadowany rosyjską ropą był unieruchomiony.
25.08.2023

Chiny i Rosja bardzo aktywne w regionie Morza Wschodniochińskiego

Japońskie wojsko poderwało myśliwce po wykryciu dwóch rosyjskich samolotów zwiadowczych Ił-38 w przestrzeni powietrznej pomiędzy Morzem Japońskim a Morzem Wschodniochińskim – podała w piątek agencja Reutera. Aktywność militarna Rosji i Chin zbiega się w czasie z zaplanowanym na piątek szczytem przywódców Korei Południowej, Japonii i Stanów Zjednoczonych.
18.08.2023

Zełeński zapewnia, ze Ukraina odpowie na rosyjskie ataki zatapiając kolejne, wrogie okręty

Ukraina będzie odpowiadać na rosyjskie ataki na „korytarze zbożowe” na Morzu Czarnym „tym samym” – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie z przedstawicielami mediów południowoamerykańskich.
08.08.2023

Szef SBU o atakach na rosyjskie okręty: to operacje prowadzone na naszych wodach terytorialnych

To operacje specjalne prowadzone na naszych wodach terytorialnych, te działania są zgodne z prawem - oświadczył Wasyl Maluk, szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), komentując niedawne ataki dronami morskimi na okręty rosyjskie na Morzu Czarnym.
05.08.2023

Wizyta dwóch włoskich okrętów w Porcie Wojennym Gdynia

Do gdyńskiego portu kolejny raz przybywa niszczyciel Marynarki Wojennej Włoch (Marina Militare) ITS Caio Duilio (D 554). 24 lipca towarzyszyła mu tym razem również bratnia fregata ITS Antonio Marceglia (F 597). Wizyta ma także charakter roboczy i służy odpoczynkowi marynarzy oraz uzupełnieniu zapasów.
24.07.2023

Ukraina. Alternatywna trasa morska dla eksportu produktów rolnych, inne kraje oferują pomoc

Ukraina tworzy tymczasową alternatywną trasę morską dla eksportu swoich produktów rolnych przez Morze Czarne - poinformował w środę p.o. ministra ds. społeczności, terytoriów i infrastruktury Ukrainy Wasyl Szkurakow. Szlak ma prowadzić wyłącznie przez wody terytorialne Rumunii. Pomoc oferują także Chorwacja i Litwa.
19.07.2023

Osiem chińskich samolotów przekroczyło środkową linię Cieśniny Tajwańskiej

Ministerstwo obrony Tajwanu poinformowało, że osiem samolotów wojskowych ChRL przekroczyło w sobotę środkową linię Cieśniny Tajwańskiej, prawie docierając do strefy przyległej do morza terytorialnego kraju.
25.06.2023

Po wylaniu Dniepru rosyjskie miny zagrażają całemu Morzu Czarnemu

Rosyjskie miny wymyte po wysadzeniu zapory na Dnieprze zagrażają bezpieczeństwu całego Morza Czarnego, a martwe zwierzęta z Ukrainy znajdowane są już na wybrzeżach państw UE – powiedział PAP rzecznik ukraińskiej Marynarki Wojennej kapitan Dmytro Płetenczuk.
24.06.2023

Okręt Straży Wybrzeża USA pokonał Cieśninę Tajwańską. Chiny skarżą się na prowokacje

Zaledwie kilka dni po wizycie sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena w Pekinie na szczycie z prezydentem Chin Xi Jinpingiem, jednostka US Coast Guard, USCGC Stratton (752), przeszła Cieśninę Tajwańską, co było symbolicznym ruchem demonstrującym solidarność USA z władzami w Tajpej.
23.06.2023

Żaryn: nie ma dowodów na udział w wysadzeniu Nord Stream 1 i 2 osób z jachtu Andromeda

W śledztwie w sprawie wysadzenia Nord Stream 1 i 2 polska prokuratura nie znalazła dowodów wskazujących na udział w dokonaniu uszkodzenia osób znajdujących się na jachcie Andromeda - napisał zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
22.06.2023

Rola jachtu Andromeda w sprawie wysadzenia Nord Stream

Załoga jachtu miała 12-godzinny postój w polskim porcie, nie dokonywała wtedy załadunku. Była też kontrolowana przez polską Straż Graniczną – takie, jak informuje czwartkowa "Rzeczpospolita", są najnowsze ustalenia polskiego śledztwa.
22.06.2023

Chińska grupa uderzeniowa lotniskowca przepłynęła przez Cieśninę Tajwańską

Chińska grupa uderzeniowa lotniskowca przepłynęła w środę przez Cieśninę Tajwańską - poinformowało ministerstwo obrony w Tajpej, cytowane przez Reutersa. Dodało, że był to lotniskowiec Shandong.
21.06.2023

VIII Forum Bezpieczeństwa Morskiego: Zmienność zagrożeń bezpieczeństwa narodowego Polski a dynamika rozwoju sil morskich RP

Pierwsza sesja miała tytuł "Zmienność zagrożeń bezpieczeństwa narodowego Polski a dynamika rozwoju sil morskich RP". W jego trakcie omawiano morski wymiar bezpieczeństwa narodowego RP w sferze politycznej, militarnej, i gospodarczej, współczesne zagrożenia bezpieczeństwa morskiego RP, a także dynamika rozwoju Sił Morskich RP w kontekście Ustawy o obronie Ojczyzny z 2022 roku oraz powołania. Poruszono również zagadnienie Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych.
15.06.2023

Japonia składa protest i wyraża "poważne zaniepokojenie" po wpłynięciu na jej wody okrętu chińskiej marynarki wojennej

Główny sekretarz japońskiego rządu Hirokazu Matsuno złożył w czwartek protest przeciw postępowaniu Chin i poinformował Pekin o "poważnym zaniepokojeniu" Tokio w związku z wpłynięciem na wody terytorialne Japonii, w pobliżu wyspy Yakushima, okrętu chińskiej marynarki wojennej.
08.06.2023

Niszczyciel rakietowy Caio Duilio wejdzie do Portu Świnoujście

Po niemal tygodniowym pobycie w morzu, wykonując zadania statutowe, ponownie do polskiego portu wejdzie włoski okręt, który dwa tygodnie temu przybył na polskie wody terytorialne, aby wspierać ochronę polskiego wybrzeża i zwalczać zagrożenia z powietrza.
30.05.2023

Media ostrzegają przed aktywnością Chin u brzegów Ameryki Południowej

Utrzymywanie miesiącami opustoszałego terminala portowego w Buenos Aires oraz nadmierna ilość statków rybackich, jakie pojawiły się w ostatnich dniach u brzegów Chile to zdaniem mediów przypadki niepokojącej aktywności Chin u brzegów Ameryki Południowej.
07.05.2023

Marynarka wojenna USA: Iran nielegalnie przejął drugi tankowiec w ciągu tygodnia

Iran przejął w Cieśninie Ormuz pływający pod banderą Panamy tankowiec Niovi, co jest drugim takim incydentem w regionie w ciągu tygodnia - poinformowała stacjonująca na Bliskim Wschodzie V Flota USA.
04.05.2023

Podwodny potencjał Australii. Czy AUKUS wstrząśnie Pacyfikiem? [WYWIAD]

Podpisanie z udziałem premierów Australii i Wlk. Brytanii oraz prezydenta USA porozumienia w sprawie okrętów podwodnych wywołało istne tąpnięcie międzynarodowe. Jak wpłynie to na bezpieczeństwo, gospodarkę morską i politykę na Oceanie Spokojnym, Indyjskim i Morzu Południowochińskim? Czy Australia ma szansę stać się licząca siłą na tym obszarze? Zapraszamy do naszej rozmowy z kmdr Tomaszem Witkiewiczem, szefem Oddziału Operacyjnego Centrum Operacji Morskich - Dowództwa Komponentu Morskiego.
19.04.2023

Kolejny incydent na Morzu Południowochińskim. Chiny znowu miały przepędzić okręt US Navy

Resort obrony ChRL oświadczył w piątek, że chińskie okręty ponownie odpędziły amerykański niszczyciel z wód Morza Południowochińskiego, do których Pekin rości sobie pretensje. Marynarka Wojenna USA uznaje te roszczenia za bezprawne i podkreśla, że broni swobody żeglugi.
24.03.2023

Chińska armia miała odpędzić amerykański niszczyciel ze swoich wód terytorialnych. Waszyngton zaprzecza

Władze Chin poinformowały, że amerykański niszczyciel rakietowy USS Milius wpłynął w czwartek na chińskie wody terytorialne na Morzu Południowochińskim i został z nich przepędzony; władze w Waszyngtonie zaprzeczają.
23.03.2023

Japonia oskarżona o poważne naruszenie suwerenności Chin na morzu

Rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin zarzucił w czwartek Japonii „poważne naruszenie” suwerenności Chin. Odniósł się w ten sposób do oskarżeń ze strony Tokio, że chińskie okręty wpłynęły na japońskie wody wokół wysp będących przedmiotem sporu obu państw.
16.03.2023

Chińskie okręty straży przybrzeżnej weszły na wody będące przedmiotem sporu z Japonią

Okręty Straży Wybrzeża ChRL wpłynęły w środę na obszar Morza Wschodniochińskiego, o który Pekin spiera się z Tokio. Według strony chińskiej patrol miał na celu przeciwdziałanie naruszaniu chińskich wód terytorialnych przez jednostki japońskie.
15.03.2023

Niemiecka branża obawia się o bezpieczeństwo morskich farm wiatrowych

Federalne Stowarzyszenie Operatorów Farm Wiatrowych Offshore (BWO) apeluje o „pilne i bezwarunkowe” działania po stronie niemieckiego rządu mające na celu zabezpieczenie niemieckich morskich farm wiatrowych przed aktami szpiegostwa i sabotażu. W szczególności ze strony Rosjan.
02.03.2023

Fregata Royal Navy przejęła nielegalnie transportowaną broń z Iranu

W Zatoce Omańskiej brytyjska marynarka wojenna przejęła nielegalnie transportowane pociski przeciwczołgowe i elementy pocisków balistycznych. Brytyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że broń była najprawdopodobniej przewożona do Jemenu.
02.03.2023

Ropa zalicza spadek notowań. To już czwarty miesiąc z rzędu

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną w trakcie wtorkowej sesji, lecz maklerzy podają, że surowiec w ujęciu miesięcznym zalicza już czwarty z kolei miesiąc ze zniżką notowań.
28.02.2023

Okręt badawczy chińskiej marynarki wojennej wpłynął na wody terytorialne Japonii

Chińska jednostka wpłynęła w niedzielę na wody terytorialne Japonii w pobliżu wysp u wybrzeży prefektury Kagoshima. Był to pierwszy tego typu incydent w tym rejonie od grudnia ubiegłego roku.
12.02.2023

Chińskie jednostki wpłynęły na japońskie wody terytorialne

Cztery chińskie jednostki wpłynęły w poniedziałek, po raz drugi w tym roku, na japońskie wody terytorialne wokół wysp Senkaku – poinformowała japońska straż przybrzeżna. Pekin nazywa kontrolowane przez Tokio wyspy Diaoyu i uznaje je za własne terytorium.
30.01.2023

Turecka stocznia proponuje nowe warianty szybkich okrętów

Ares Shipyard zaprezentowała nowe warianty okrętów przechwytujących, przeznaczonych do działań patrolowych. Wykorzystuje tu doświadczenie z budowy szybkich i wytrzymałych jednostek, w tym jachtów i statków bezzałogowych.
25.01.2023

Półzanurzalna platforma wiertnicza rozpoczyna prace dla Shell w Namibii

Należąca do Northern Ocean półzanurzalna platforma wiertnicza Deepsea Bollsta dotarła do Namibii, gdzie rozpoczęła realizację dla brytyjskiego giganta naftowego.
12.12.2022

Chińskie okręty wojenne weszły na japońskie wody terytorialne

Japońska straż przybrzeżna poinformowała, że cztery chińskie okręty wojenne, w tym jeden wyposażony w działo kalibru 76 mm, wpłynęły na japońskie wody terytorialne w pobliżu wysp Senkaku na Morzu Wschodniochińskim. Chiny uznają te wyspy za własne i nazywają je Diaoyu.
25.11.2022

Włoski rząd kwestionuje prawo morza - Meloni chce się pozbyć migrantów

Jak podaje Reuters włoski premier Giorgia Meloni, rozprawia się łodziami ratunkowymi organizacji pozarządowych pływającymi po Morzu Śródziemnym, oskarżając je i mianując taksówkami dla migrantów.
11.11.2022

Cywilny tankowiec zaatakowany przez drony

Należący do linii Okeanis tankowiec Nissos Kea został zaatakowany przez uzbrojone drony podczas postoju w terminalu naftowym Al-Dabba w Ash Shihr w Jemenie. Atak był nieskuteczny, nikomu nic się nie stało.
25.10.2022

Hiszpańska marynarka wojenna monitoruje ruch rosyjskich statków w pobliżu podwodnych kabli

Hiszpańska marynarka wojenna patroluje wody terytorialne kraju w związku ze zwiększeniem się w ostatnim roku ruchu tranzytowego rosyjskich statków w pobliżu dużych podmorskich kabli internetowych - poinformowały źródła wojskowe, na które powołał się dziennik "El Periodico de Catalunya".
24.10.2022

Francja. Sąd nakazał służbom celnym zwrot jachtu rosyjskiemu oligarsze

Francuski sąd nakazał w środę krajowej agencji celnej zwolnić objęty europejskimi sankcjami i skonfiskowany jacht, należący do rosyjskiego miliardera Aleksieja Kuźmiczewa. Zdaniem sądu podczas przejmowania jednostki służby celne dopuściły się błędów proceduralnych. O procesie informowaliśmy wcześniej.
05.10.2022

Wyciek gazu z rurociągów Nord Stream wyzwaniem dla stabilności w Europie; podejrzenia padają na Rosję

Wyciek gazu z rurociągów Nord Stream, do którego doszło w poniedziałek na wodach Morza Bałtyckiego, wywołał obawy o bezpieczeństwo infrastruktury przesyłowej w Europie i zapoczątkował dyskusję o nowej strategii rosyjskich operacji hybrydowych wymierzonych w Zachód. W ocenie licznych ekspertów awaria mogła być skutkiem celowych działań Kremla.
28.09.2022

System Baltic Pipe ma ruszyć 1 października

Baltic Pipe to liczący ok. 900 km cały system gazociągów, zaczynający się na Morzu Północnym. Biegnie przez Danię, Bałtyk, a jego ostatnią częścią jest lądowa odnoga na terytorium Polski. 1 października 2022 r. ruszyć ma przesył gazu w kierunku Polski.
27.09.2022

Awaria Nord Stream 2. Wyciek w nitce gazociągu pod Bałtykiem

W poniedziałek doszło do wycieku gazu z jednej z dwóch nitek Nord Stream 2 - poinformowała Duńska Agencja Energii. Administracja Morska tego kraju zamknęła dla statków akwen na Morzu Bałtyckim na południowy wschód od Bornholmu.
27.09.2022

System Baltic Pipe: od Morza Północnego po gazociąg Jamalski

Baltic Pipe to liczący ok. 900 km cały system gazociągów, zaczynający się na Morzu Północnym. Biegnie przez Danię, Bałtyk, a jego ostatnią częścią jest lądowa odnoga na terytorium Polski. 1 października 2022 r. ruszyć ma przesył gazu w kierunku Polski.
25.09.2022

Papua Nowa Gwinea: żołnierze zastrzelili rybaka z Indonezji

Indonezyjski rybak został zastrzelony przez okręt sił zbrojnych Papui Nowej Gwinei wodach wyłącznej strefy ekonomicznej PNG. Nie jest jasne, jak doszło do wydarzenia.
29.08.2022

Szwecja. Rosyjski statek mógł naruszyć szwedzkie wody na Bałtyku; armia wszczęła dochodzenie

Siły zbrojne Szwecji wszczęły dochodzenie w związku z możliwym naruszeniem szwedzkich wód terytorialnych na Bałtyku przez rosyjski statek. Do incydentu miało dojść w sobotę na południe od Ystad.
21.08.2022

Chiny. Państwowe media informują o manewrach floty na spornym Morzu Południowochińskim

Fregaty marynarki wojennej ChRL przeprowadziły niedawno manewry na Morzu Południowochińskim – podała w czwartek chińska stacja CCTV. Sporny akwen, do którego Pekin rości sobie pretensje, uznawany jest za jeden z najbardziej zapalnych punktów Azji Wschodniej.
11.08.2022

Turcja wysłała na Morze Śródziemne statek prowadzący odwierty ropy i gazu

Turcja wysłała we wtorek na Morze Śródziemne statek do prowadzenia odwiertów złóż ropy i gazu. Turecki prezydent Tayyip Recep Erdogan poinformował, że jednostka podejmie prace w odległości 55 km od tureckiego wybrzeża, poza obszarem, który Cypr uznaje za swoje wody terytorialne.
09.08.2022

66 samolotów i 14 okrętów Chin aktywnych w okolicach Tajwanu

Chiny wysłały w niedzielę 66 samolotów wojskowych i 14 okrętów wojennych do działań w okolicach Tajwanu – poinformowało tajwańskie ministerstwo obrony. Według oświadczenia resortu, 12 samolotów wojskowych ChRL przekroczyło medianę Cieśniny Tajwańskiej.
07.08.2022

Luksusowy jacht ostrzelany przez turecką straż przybrzeżną [WIDEO]

27-metrowy jacht Belgor został ostrzelany i uszkodzony przez turecką straż przybrzeżną w ramach akcji wymierzonej w przemytników narkotyków.
02.08.2022

Dziś nie wypłyną kolejne statki z ukraińskim zbożem

Nie oczekujemy w poniedziałek wyjścia kolejnych statków ze zbożem z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym – poinformowało połączone centrum koordynacji, które działa w Turcji, cytowane przez CNN. Rano tego dnia z Odessy do Libanu wypłynął pierwszy taki statek.
01.08.2022

Czy amerykańskie okręty będą powodem konfliktu z Pekinem o Morze Południowochińskie?

Amerykański niszczyciel USS Benfold, którego obecność w pobliżu Wysp Paracelskich wywołała w ubiegłym tygodniu gniewną reakcję Chin, w sobotę zbliżył się do archipelagu Spratly, również leżącego na spornym Morzu Południowochińskim – ogłosiła marynarka wojenna USA.
16.07.2022

Amerykańskie okręty na Morzu Południowochińskim; Chiny protestują

Amerykański niszczyciel przepłynął w pobliżu spornych Wysp Paracelskich na Morzu Południowochińskim, wywołując gniewną reakcję Chin, które twierdzą, że wpłynął na ich wody terytorialne. Na spornym akwenie znajduje się również grupa uderzeniowa amerykańskiego lotniskowca.
13.07.2022

Chiński okręt wojenny ścigał rosyjską fregatę w pobliżu kontrolowanych przez Japonię wysp Senkaku

Chiński okręt wojenny ścigał w poniedziałek rosyjski okręt wojenny tuż przy japońskich wodach terytorialnych wokół Wysp Senkaku na Morzu Wschodniochińskim - poinformowała w poniedziałek japońska agencja informacyjna Kyodo News.
04.07.2022

Ekspert OSW: napięcie rośnie wzdłuż całej linii styku Rosja-NATO; incydenty z udziałem rosyjskich samolotów i okrętów w rejonie Bałtyku

Incydenty z udziałem rosyjskich samolotów i okrętów w rejonie Bałtyku należy oceniać jako presję Rosji na Zachód, by przestał wspierać Ukrainę; napięcie rośnie na całej linii styku Rosja-NATO - mówi PAP Witold Rodkiewicz, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich.
29.06.2022

Dania. Rosyjski okręt wojenny dwukrotnie naruszył duńskie terytorium na Bałtyku

Rosyjski okręt wojenny dwukrotnie naruszył w nocy z czwartku na piątek terytorium Danii na Morzu Bałtyckim w pobliżu Bornholmu - poinformowały w piątek duńskie siły zbrojne.
17.06.2022

Brytyjski minister rolnictwa: konieczne śledztwo w sprawie kradzieży ukraińskiego zboża przez Rosję

Konieczne jest natychmiastowe przeprowadzenie śledztwa w związku z bardzo poważnymi doniesieniami, że Rosja kradnie ukraińskie zboże - powiedziała we wtorek minister rolnictwa Wielkiej Brytanii Victoria Prentis.
07.06.2022

Eksport ukraińskiego zboża drogą morską z Odessy. Na czym polega porozumienie Turcji i Rosji?

Kijów jest zaniepokojony ewentualnym porozumieniem, które Rosja chce zawrzeć z Turcją w sprawie eksportu ukraińskiego zboża i innych produktów rolnych - podaje w poniedziałek Bloomberg, powołując się na źródła znające przebieg negocjacji.
06.06.2022

Polski okręt wykrył 168 obiektów minopodobnych

13 okrętów i 8 zespołów nurków dzień i noc przeczesywały litewskie wody terytorialne w poszukiwaniu min. Wśród jednostek znalazł się najnowszy polski niszczyciel min, ORP Kormoran.
23.05.2022

Rosjanie grozili bronią zagranicznemu cywilnemu statkowi koło Wyspy Węży

Rosyjskie wojska zagroziły użyciem broni pływającemu pod banderą Togo cywilnemu statkowi na ukraińskich wodach terytorialnych w pobliżu Wyspy Węży na Morzu Czarnym – podała w niedzielę agencja Ukrinform, powołując się na marynarkę wojenną Ukrainy.
22.05.2022

Ekspansja Chin na Morzu Wschodniochińskim jest "nie do zaakceptowania"

Premier Japonii Fumio Kishida powiedział w sobotę, że jest rozczarowany działaniami Chin zmierzającymi do eksploatacji obszarów na Morzu Wschodniochińskim, stwierdzając, że są one "nie do zaakceptowania".
21.05.2022

PE chce pełnego embarga na import z Rosji ropy, węgla, paliwa jądrowego i gazu

Parlament Europejski w przyjętej w czwartek rezolucji domaga się pełnego embarga na rosyjski import ropy, węgla, paliwa jądrowego i gazu.
07.04.2022

Rosyjskie tankowce unikają sankcji przez wyłączanie lokalizatorów

Rosyjskie tankowce coraz częściej próbują ukrywać swoje ruchy poprzez wyłączanie pokładowych systemów lokalizacyjnych. Istnieje podejrzenie, że towar przeładowywany jest z nich już na wodzie na jednostki innych krajów.
01.04.2022

Finlandia. Otwarto Kanał Saimiański przez Rosję; operatorzy lodołamaczy obawiają się o sytuację międzynarodową

Kanał żeglugowy łączący z Zatoką Fińską największe fińskie jezioro Saimaa, czwarte co do wielkości w Europie, został formalnie otwarty na początku tygodnia. Jednak wraz z inauguracją sezonu lodołamacze nie rozpoczęły pracy – operatorzy obawiają się, że w związku z napięciami międzynarodowymi, ich statki mogłyby utknąć na szlaku.
29.03.2022

Rumunia. Morska Dyrekcja Hydrograficzna: na Morzu Czarnym pływają miny

Na Morzu Czarnym pływają miny, twierdzą władze Morskiej Dyrekcji Hydrograficznej Rumunii (DHM), przestrzegając przed wysokim zagrożeniem dla statków znajdujących się na tym akwenie. Zaznaczają, że ładunki wybuchowe zostały rozmieszczone w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę.
21.03.2022

Po zamknięciu portów i wód terytorialnych, Kanada nałożyła kolejne sankcje na Rosję

Kanada nałożyła w środę kolejne sankcje na Rosję. Dotyczą 10 osób z dwóch firm rosyjskiego sektora energetycznego, Gazpromu i Rosnieftu – poinformowała w komunikacie minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly.
03.03.2022

Czy połączenia z rosyjskimi portami zostaną zerwane?

Ministerstwo infrastruktury Ukrainy zaapelowało o zerwanie morskich połączeń z portami Rosji oraz zaprzestanie obsługi rosyjskich statków w zagranicznych portach.
02.03.2022

Unijne porty z zakazem wstępu dla rosyjskich statków?

Państwa UE rozważają zakaz zawijania rosyjskich statków do europejskich portów - poinformowała we wtorek agencja Reutera. Byłyby to kolejne, po lotniczych, sankcje mające na celu utrudnienie rosyjskich dostaw handlowych. Swoje porty dla rosyjskich statków zamknęła już Wielka Brytania.
01.03.2022

Kanada blokuje porty i wody terytorialne dla rosyjskich statków

Rosyjskie statki nie będą mogły wpływać na kanadyjskie wody terytorialne oraz zawijać do kanadyjskich portów – poinformował we wtorek minister transportu Kanady Omar Alghabra. Zakaz wejdzie w życie w tym tygodniu. „Rosja musi być pociągnięta do odpowiedzialności za swoją inwazję na Ukrainę. Dziś podejmujemy decyzje w sprawie zamknięcia akwenów i portów kanadyjskich dla statków należących do rosyjskich podmiotów lub zarejestrowanych w Rosji. Nadal będziemy działać na rzecz wsparcia Ukrainy” - napisał Alghabra na Twitterze.
01.03.2022

Turecki statek trafiony bombą w pobliżu portu w Odessie; nie ma ofiar

Turecki statek Yasa Jupiter płynący pod banderą Wysp Marshalla został trafiony bombą w pobliżu portu w Odessie, podały w czwartek władze tureckie, zaznaczając, że nie ma ofiar na pokładzie jednostki.
24.02.2022

Pożar promu w Grecji: nowe informacje mówią o 11 zaginionych

Pomimo tego, że pierwsze informacje podawały, że ewakuowani zostali wszyscy znajdujący się na pokładzie promu Euroferry Olimpia, który wczoraj w nocy stanął w płomieniach nieopodal Kofru, okazało się, że 11 osób jest zaginionych.
20.02.2022

Ubezpieczyciele: rosyjskie i ukraińskie wody to akweny wysokiego ryzyka

Brytyjscy ubezpieczyciele morscy uznali wody terytorialne Rosji i Ukrainy wokół Morza Czarnego i Azowskiego jako obszary wysokiego ryzyka. Jest to spowodowane utrzymującą się groźbą konfliktu militarnego w regionie.
19.02.2022

Faworyt wyborów prezydenckich na Filipinach: zwiększmy obecność wojskową na Morzu Południowochinskim

Filipiny powinny rozmieścić na Morzu Południowochińskim okręty marynarki wojennej i straży przybrzeżnej, "by pokazać Chinom, że bronimy tego, co uważamy za nasze wody terytorialne" – zaproponował ubiegający się o fotel prezydenta Ferdinand Marcos Jr.
16.02.2022

Rosyjska Flota Północna rozpoczęła manewry na Morzu Barentsa

Na Morzu Barentsa manewry wojskowe rozpoczęło ponad 20 okrętów rosyjskiej Floty Północnej - poinformowała we wtorek agencja Interfax, powołując się na informacje z dowództwa floty.
15.02.2022

Rosja. Jesteśmy gotowi otworzyć ogień do każdego obcego okrętu, który wpłynie na nasze wody

Jesteśmy gotowi otworzyć ogień do każdego obcego statku, bądź okrętu podwodnego, który nielegalnie wpłynie na nasze wody terytorialne - oświadczył zastępca szefa departamentu operacyjnego Sztabu Generalnego Rosji Stanislaw Gadżimagomedow, cytowany przez Interfax.
14.02.2022

Chińczycy twierdzą, że okręt marynarki USA „nielegalnie wpłynął” na ich wody terytorialne

Chińskie wojsko śledziło i odstraszyło okręt amerykańskiej marynarki wojennej, który „nielegalnie wpłynął” na „chińskie wody terytorialne” na Morzu Południowochińskim bez pozwolenia – ogłosiły w czwartek siły zbrojne ChRL. Chiny uznają ten sporny obszar za swoje terytorium.
20.01.2022

Hiszpania chce odstraszyć Maroko ze swoich wód terytorialnych

Dowódcy wojskowi z gen. Enrique Millanem Martinezem na czele wizytowali w grudniu koszary wojskowe w hiszpańskich eksklawach na wyspach położonych blisko Maroka - Velez de la Gomera, Alhucemas i Chafarinas koło hiszpańskiego miasta autonomicznego Melilli.
11.12.2021

Ukraina. Marynarka wojenna otrzymała dwa kutry patrolowe od USA

Marynarka wojenna Ukrainy poinformowała we wtorek o otrzymaniu od USA dwóch kutrów patrolowych typu Island. To część amerykańskiego wsparcia na rzecz wzmacniania bezpieczeństwa morskiego Ukrainy - zaznaczono.
23.11.2021

Grecja oskarża Turcję o próbę eskortowania motorówki z migrantami na greckie wody

Minister żeglugi Grecji Jannis Plakiotakis oskarżył we wtorek Turcję o łamanie zobowiązań wobec UE w związku z opublikowanym wcześniej nagraniem greckiej straży przybrzeżnej, na którym widać motorówkę wypełnioną migrantami eskortowaną przez dwie tureckie łodzie.
09.11.2021

Okręt USA próbował naruszyć granicę na Morzu Japońskim

Niszczyciel Chafee amerykańskiej marynarki wojennej, który przebywa na Morzu Japońskim, podjął próbę przekroczenia granicy Rosji, jednak próbę tę udaremniła rosyjska jednostka Admirał Tribuc - oświadczyło w piątek ministerstwo obrony w Moskwie.
15.10.2021

Chcesz pokoju, szykuj się na wojnę. Azjatyckie marynarki wojenne w czasach pandemii

Globalny kryzys wywołany pandemią koronawirusa nie zahamował aspiracji większości państw azjatyckich, które zwiększyły nakłady na rozwój marynarki wojennej w czasach pandemii. Coraz śmielsze działania Chin na wodach regionu zachęcają Azjatów do modernizacji floty.
30.09.2021

Turecki okręt wojenny kontra grecki statek badawczy - incydent na Morzu Śródziemnym

Turecki okręt wojenny przekazał ostrzeżenie greckiemu statkowi badawczemu i uniemożliwił mu wpłynięcie na obszar Morza Śródziemnego, który Ankara uważa za swoje wody terytorialne – poinformowała w środę turecka telewizja NTV. Na tym terenie są bogate złoża surowców.
22.09.2021

Spór o wody terytorialne między Chile i Argentyną

Prezydent Chile potwierdził w piątek roszczenia jego kraju do wód u południowych wybrzeży Argentyny. Buenos Aires twierdzi, że są one bezpodstawne i naruszają traktaty międzynarodowe.
04.09.2021

Rosyjski atomowy okręt podwodny bez napędu na wodach Danii

Orioł, rosyjski atomowy okręt podwodny stracił napęd na duńskich wodach terytorialnych, po czym zaczął dryfować z prędkością 1,5 węzła w kierunku wyspy Sejero. Informację podał portal Thebarentsobserver. Rosja zaprzeczyła, że do takiego wydarzenia doszło.
09.08.2021

Rosja grozi Wielkiej Brytanii: Odradza brytyjskim okrętom zbliżania się do Krymu

Rosja odradziła w środę stanowczo Wielkiej Brytanii wysyłania w pobliże Krymu pływających po Morzu Czarnym brytyjskich okrętów. Zastępca sekretarza rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa Michaił Popow zagroził, że takie próby mogą zakończyć się źle dla brytyjskich marynarzy.
14.07.2021

Morawiecki: przekop Mierzei Wiślanej to wyraz realizmu politycznego, umocnienie suwerenności

Przekop Mierzei Wiślanej to wyraz realizmu politycznego; to umocnienie naszej suwerenności; to także nasza duma, bo nie będziemy musieli pytać naszego wschodniego sąsiada, czy możemy wpłynąć na nasze własne wody terytorialne - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki.
01.07.2021

Prezydent: przekop Mierzei Wiślanej wzmacnia suwerenność Rzeczypospolitej

Przekop Mierzei Wiślanej wzmacnia suwerenność Rzeczypospolitej; ma być także jednym z impulsów prorozwojowych Polski - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda podczas wizyty na terenie budowy przekopu. Dodał, że inwestycja ta może przyczynić się też do rozwoju turystyki w regionie.
01.07.2021

Rosja. Ćwiczenia wojskowe na Morzu Śródziemnym

Rosyjskie siły zbrojne rozpoczęły w piątek zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia na Morzu Śródziemnym z udziałem samolotów bojowych zdolnych do przenoszenia pocisków naddźwiękowych. Jak piszą agencje, jest to pokaz siły po incydencie z brytyjskim niszczycielem na Morzu Czarnym.
25.06.2021

Rosja: USA i W. Brytania swoimi działaniami na Morzu Czarnym próbują sprowokować konflikt

USA i Wielka Brytania poprzez swoje działania na Morzu Czarnym próbują sprowokować konflikt - uważa wiceszef MSZ Rosji Siergiej Riabkow, cytowany w piątek przez agencję RIA Nowosti.
25.06.2021

Rosja. MSZ: działania HMS Defender były prowokacyjne i niebezpieczne

MSZ Rosji oświadczyło w czwartek wezwanej do resortu ambasador Wielkiej Brytanii w Moskwie Deborah Bronnert, że działania brytyjskiego okrętu na Morzu Czarnym były "prowokacyjne i niebezpieczne", a HMS Defender działał na wodach terytorialnych Federacji Rosyjskiej.
24.06.2021

W. Brytania. Premier Johnson: nasz okręt był na wodach Ukrainy, a nie Rosji

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, odnosząc się do środowego incydentu na Morzu Czarnym, podtrzymał w czwartek zdanie, że brytyjski okręt HMS Defender płynął legalnie po ukraińskich wodach, a rosyjskie siły nie oddały w jego stronę żadnych strzałów ostrzegawczych.
24.06.2021

Kreml: incydent z udziałem brytyjskiego okrętu był świadomą prowokacją

Incydent na Morzu Czarnym z udziałem brytyjskiego niszczyciela HMS Defender był świadomie przygotowaną prowokacją - oświadczył w czwartek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Zapowiedział, że armia rosyjska będzie zajmować "dość twardą postawę wobec tego rodzaju prowokacji".
24.06.2021

W. Brytania. BBC: ponad 20 samolotów i dwa rosyjskie okręty podążały za HMS Defender

Ponad 20 rosyjskich samolotów i dwa okręty straży przybrzeżnej podążało za brytyjskim okrętem HMS Defender, gdy przepływał w środę w pobliżu Krymu - poinformował obecny na pokładzie dziennikarz stacji BBC News.
23.06.2021

Ukraina. Szef MSZ o incydencie na Morzu Czarnym: działania Rosji zagrożeniem

Incydent na Morzu Czarnym potwierdza stanowisko Ukrainy, zgodnie z którym agresywne i prowokacyjne działania Rosji na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim stanowią trwałe zagrożenie dla Ukrainy i jej sojuszników - oświadczył w środę szef MSZ w Kijowie Dmytro Kułeba.
23.06.2021

Rosja. Ministerstwo obrony: brytyjski okręt złamał prawo morskie

Rosyjskie ministerstwo obrony oznajmiło w środę, że brytyjski niszczyciel HMS Defender złamał konwencję Narodów Zjednoczonych, wpływając na rosyjskie wody terytorialne – poinformowała agencja Interfax. Strona brytyjska podkreśla, że okręt znajdował się na wodach ukraińskich.
23.06.2021

Wielka Brytania zaprzecza, by jej okręt został ostrzelany na Morzu Czarnym

Wielka Brytania zaprzeczyła w środę rosyjskim doniesieniom, jakoby siły rosyjskie oddały strzały ostrzegawcze w stronę znajdującego się na Morzu Czarnym brytyjskiego niszczyciela HMS Defender. Podkreśliła też, że okręt nie znajdował się na rosyjskich wodach, lecz ukraińskich.
23.06.2021

Rosyjski resort obrony: brytyjski okręt "ostrzegawczo ostrzelany" na Morzu Czarnym

Brytyjski okręt HMS Defender na Morzu Czarnym został ostrzegawczo ostrzelany, by powstrzymać naruszenie rosyjskiej granicy państwowej - poinformowało w środę ministerstwo obrony Rosji, dodając, że do resortu wezwano brytyjskiego attache wojskowego.
23.06.2021

MON: nieprawda, że rosyjski okręt przekroczył polskie wody terytorialne

Jako nieprawdziwą Ministerstwo Obrony Narodowej określiło w sobotę informację, jakoby rosyjska korweta przekroczyła polskie wody terytorialne.
05.06.2021

Rosja zmusiła do odwrotu brytyjski okręt w pobliżu Krymu, Londyn zaprzecza

Rosyjska marynarka wojenna i siły powietrzne zmusiły do odwrotu w październiku zeszłego roku brytyjski okręt wojenny z wód w pobliżu Krymu - poinformował w piątek Władimir Kuliszow, pierwszy zastępca szefa rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa FSB.
28.05.2021

Gazociąg Baltic Pipe. Budowa wchodzi w podmorską fazę

Już w czerwcu jeden z największych statków do układania podmorskich rurociągów rozpocznie prace przy budowie morskiego odcinka Baltic Pipe na dnie Morza Bałtyckiego. Zadaniem wykonawcy, którym jest Saipem będzie położenie w morzu 270 kilometrów rur. Będą one przebiegać przez wyłączne wody terytorialne Polski i Danii oraz wyłączną strefę ekonomiczną Szwecji.
24.05.2021

Antony Blinken w Kopenhadze o bezpieczeństwie Arktyki i Nord Stream 2

Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej w Kopenhadze po spotkaniu z szefem duńskiej dyplomacji Jeppe Kofodem, że ich rozmowy dotyczyły bezpieczeństwa Arktyki i gazociągu Nord Stream 2.
17.05.2021

Chiny opublikowały mapy kontrolowanych przez Japonię spornych wysp

Chińskie ministerstwo opublikowało mapy topograficzne kontrolowanych przez Japonię wysp, do których Pekin rości sobie pretensje. Rząd w Tokio poinformował tymczasem o wtargnięciu chińskich łodzi na wody terytorialne Japonii – podały we wtorek japońskie media.
27.04.2021

Ponad 20 rosyjskich okrętów w manewrach na Morzu Czarnym

Ponad 20 rosyjskich okrętów wojennych wzięło udział w manewrach wojskowych na Morzu Czarnym – poinformowała we wtorek agencja Interfax, powołując się na komunikat rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.
20.04.2021

Grupa jednostek Flotylli Kaspijskiej przepłynęła na Morze Czarne

15 jednostek rosyjskiej Flotylli Kaspijskiej przepłynęło przez Cieśninę Kerczeńską na Morze Czarne - podały w sobotę służby prasowe rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. W grupie okrętów są kutry artyleryjskie, jednostki desantowe i pomocnicze.
17.04.2021

Czeskie media: Rosji nie udało się powstrzymać przekopu Mierzei Wiślanej

Zdaniem portalu gazety Lidove Noviny (LN) przekop Mierzei Wiślanej jest strategicznym zabezpieczeniem przed nieprzewidywalnym sąsiadem ze Wschodu. LN podkreślają, że Moskwa inwestycję pokazuje jako „gospodarczą katastrofę”.
07.04.2021

Grecja oskarża Turcję o eskortowanie łodzi z nielegalnymi migrantami

Grecka straż przybrzeżna poinformowała o serii incydentów ze swoją odpowiedniczką z Turcji na wąskim odcinku między grecką wyspą Lesbos a wybrzeżem Turcji w sytuacji, gdy między tymi dwiema sąsiadkami i sojuszniczkami z NATO panują napięte stosunki.
02.04.2021

Nord Stream 2 na ukończeniu mimo sankcji

Wciąż nie wiadomo, czy administracja Joe Bidena zdecyduje się rozszerzyć sankcje wobec projektu Nord Stream 2. Nieoficjalnie mówi się, że taka decyzja może zapaść w połowie maja. W tej chwili budowę gazociągu kontynuuje rosyjska barka Fortuna, a niedługo ma do niej dołączyć także Akademik Czerski, który ułoży na dnie morza brakujący odcinek w wyłącznej strefie ekonomicznej Danii. Gazprom informował już, że stopień gotowości projektu przekracza 90 proc.
01.04.2021

Dania wyśle ​​fregatę do walki z piractwem w Zatoce Gwinejskiej

Dania wyśle ​​okręt wojenny do Zatoki Gwinejskiej w Afryce Zachodniej, aby wspomóc walkę z szerzącym się piractwem.
17.03.2021

Chińskie okręty straży przybrzeżnej nielegalnie wpływają na wody Japonii

Jak twierdzi japońska straż przybrzeżna, dwa chińskie okręty straży wybrzeża bez zezwolenia wpłynęły na wody terytorialne Japonii w pobliżu wysp Senkaku w niedzielę, drugi dzień z rzędu - informuje japońska agencja prasowa Kyodo.
21.02.2021

Japonia protestuje przeciwko wtargnięciu chińskich statków w pobliżu spornych wysp

Japońskie władze poinformowały w poniedziałek, że zaprotestowały u władz w Pekinie ws. dwóch wtargnięć chińskich statków na japońskie wody terytorialne. Wcześniej Chiny przyjęły przepisy wzmacniające to, co nazywają odpowiedzią na naruszenia ich terytorium morskiego.
08.02.2021

Plan rozszerzenia wód terytorialnych na Morzu Jońskim to "dobry przykład skutecznej dyplomacji"

Zarówno greccy politycy, jak i eksperci uważają, że plan rozszerzenia wód terytorialnych Grecji na Morzu Jońskim z 6 do 12 mil morskich to "dobry przykład skutecznej dyplomacji" ze strony Aten. W piątek rząd złożył w parlamencie projekt ustawy w tej sprawie.
10.01.2021

Podatki marynarskie: co czeka marynarzy w 2021 roku?

Rok 2021 będzie rokiem wielu zmian w prawie podatkowym dla marynarzy. W poniższej publikacji przybliżymy zakres tych zmian i skutki z nich wynikające dla środowiska marynarskiego.
10.12.2020

USA wysłały niszczyciel rakietowy na akwen, który Rosja uważa za swe wody terytorialne

W trakcie rejsu po Morzu Japońskim amerykański niszczyciel rakietowy USS John S. McCain wszedł we wtorek na uważany przez Rosję za własne wody terytorialne akwen w pobliżu Zatoki Piotra Wielkiego, by potwierdzić jego międzynarodowy status - poinformowało dowództwo VII Floty USA z siedzibą w Jokosuce w Japonii
24.11.2020

W Japonii zaprezentowano nowy okręt podwodny

W stoczni w Kobe na zachodzie Japonii zaprezentowano w środę 3000-tonowy okręt podwodny Taigei, najnowszą jednostkę tego typu w kraju – podała agencja Kyodo, wpisując to w rozwój potencjału obronnego na morzu w obliczu rosnącej aktywności Chin.
15.10.2020

Chińskie łodzie patrolowe wtargnęły na wody terytorialne Japonii

Straż przybrzeżna Japonii zgłosiła wtargnięcie dwóch chińskich łodzi patrolowych na obszar Morza Wschodniochińskiego, który Tokio uznaje za japońskie wody terytorialne. Chińskie jednostki przebywają tam najdłużej od ośmiu lat – podała dziś stacja NHK.
13.10.2020

Planowane „ograniczenie” ulgi abolicyjnej od 2021 roku (wideo)

W kwestii planowanych zmian w zakresie ulgi abolicyjnej, kluczową kwestią jest weryfikacja źródeł najprzeróżniejszych stanowisk, z których wynika, że rzekomo obecna formuła tj. „Ograniczenie ulgi abolicyjnej nie dotyczy dochodów osiąganych z tytułu pracy lub usług wykonywanych poza terytorium lądowym państw” przyjęta w projekcie jest korzystna dla marynarzy:
12.10.2020

Korea Płn. zapewnia, że wyda ciało zastrzelonego na morzu urzędnika

Korea Północna wyda ciało południowokoreańskiego urzędnika, zastrzelonego przez żołnierzy północnokoreańskich, jeśli tylko zostanie odnalezione podczas operacji poszukiwawczej - poinformowały dziś północnokoreańskie media państwowe.
27.09.2020

Prasa francuska o sporze między Francją i W. Brytanią o imigrantów

Po okresie, gdy media we Francji opisywały współpracę służb francuskich i brytyjskich ws. imigrantów, którzy z Francji próbują się przedostać do W. Brytanii, jako wzorcową, obecnie ton komentarzy zmienił się, a media uwypuklają spory między Paryżem i Londynem.
20.09.2020

Migranci zostali zostawieni przez Francuzów na brytyjskich wodach

Łódź patrolowa francuskiej żandarmerii przejęła na wodach terytorialnych Francji na kanale La Manche ponton z 16 nielegalnymi imigrantami z Afganistanu, po czym eskortowała go do brytyjskich wód terytorialnych i tam zostawiła - podał w czwartek "Daily Telegraph".
17.09.2020

Znaczenie umowy egipsko-greckiej o delimitacji obszarów morskich dla Egiptu

W sierpniu br. Egipt i Grecja podpisały porozumienie o delimitacji obszarów morskich. Wyznaczenie wyłącznych stref ekonomicznych (EEZ) pozwoli obu państwom zacieśnić współpracę w branży gazu. Jednocześnie umowa wpisuje się w postrzeganie Wschodniośródziemnomorskiego Forum Gazowego jako narzędzia służącego osłabianiu Turcji. Potencjalna eskalacja konfliktu w regionie utrudni dalszy rozwój współpracy gazowej między UE a Egiptem.
16.09.2020

Eskalacja czy uspokojenie napięć między Ankarą i Atenami?

Po groźbach prezydenta Turcji Tayyipa Recepa Erdogana pod adresem Emmanuela Macrona, komentatorzy nie wróżą końca „pojedynkowi” między Paryżem i Ankarą. Uważają, że prezydent Francji chce całkowitego zaprzestania tureckiej polityki śródziemnomorskiej, którą określa jako „ekspansywną”.
14.09.2020

Na kanale La Manche zatrzymano rekordową liczbę migrantów

Tylko wczoraj brytyjska straż graniczna zatrzymała aż 409 nielegalnych imigrantów, którzy próbowali się przedostać na małych łodziach przez kanał La Manche do Wielkiej Brytanii. To absolutny rekord, jeśli chodzi o liczbę zatrzymanych imigrantów w ciągu doby.
03.09.2020

Granice morskie między Egiptem a Grecją ustalone

Parlament Grecji ratyfikował w czwartek umowę z Egiptem ws. granicy morskiej między obu państwami. Porozumienie w tej sprawie, uznawane za odpowiedź Aten i Kairu na analogiczną umowę Turcji i Libii, zostało podpisane na początku sierpnia.
28.08.2020

Parlament Grecji ratyfikował umowę z Egiptem ws. granic morskich

Parlament Grecji ratyfikował dziś umowę z Egiptem w sprawie granicy morskiej między tymi państwami. Porozumienie w tej sprawie, postrzegane jako odpowiedź Aten i Kairu na analogiczną umowę Turcji i Libii, zostało podpisane na początku sierpnia.
27.08.2020

Grecja zaczyna manewry wojskowe - planuje poszerzyć swoje wody terytorialne

Władze Grecji mają w planach poszerzyć wody terytorialne kraju na Morzu Jońskim, z 6 do 12 mil morskich - ogłosił dziś premier Kyriakos Micotakis. Resort obrony podał, że rozpoczyna manewry wojskowe razem z Francją, Włochami i Cyprem na wschodzie Morza Śródziemnego.
26.08.2020

Francja wzmocni siły marynarki wojennej na Morzu Śródziemnym

Prezydent Francji Emmanuel Macron poinformował, że francuska marynarka wojenna wzmocni swoje siły na Morzu Śródziemnym oraz zaapelował do władz Turcji, by wstrzymano poszukiwania surowców we wschodniej części tego akwenu.
12.08.2020

Grecja wzywa do wycofania tureckiego statku badawczego ze swojego wybrzeża

Nikos Dendias, minister spraw zagranicznych Grecji, zaapelował dzisiaj do Turcji, by wycofała swój statek badawczy z greckiego wybrzeża. Wezwanie Grecji związane jest z konfliktem między państwami, spowodowanym tureckimi odwiertami we wschodniej części Morza Śródziemnego.
11.08.2020

Turcja wyda licencje na odwierty i prace badawcze na Morzu Śródziemnym

Pod koniec miesiąca Turcja planuje wydać licencje na odwierty złóż ropy i gazu oraz prace badawcze we wschodniej części Morza Śródziemnego - tak powiedział dziś szef tureckiego MSZ Mevlut Cavusoglu. Grecja domaga się w tej sprawie pilnego szczytu UE.
11.08.2020

Macron chce, by UE pomogła Grecji i Cyprowi w sporze z Turcją

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział w czwartek, że UE popełniłaby bardzo poważny błąd, nie odpowiadając na prowokacje Turcji na Morzu Śródziemnym i Egejskim. Doprowadziły one do postawienia w stan gotowości marynarki wojennej Grecji.
23.07.2020

Grecka marynarka wojenna w stanie podwyższonego alertu z powodu Turcji

Grecka marynarka wojenna jest w stanie "podwyższonego alertu" w związku z próbami podjęcia odwiertów gazowych na Morzu Egejskim przez Turcję - podaje w środę AFP, powołując się na greckie źródła wojskowe.
22.07.2020

Do Wenezueli przypłynął pierwszy tankowiec z paliwem z Iranu

Pierwszy z pięciu irańskich tankowców z benzyną przypłynął do portu w El Palito na zachodzie Wenezueli; w pogrążonym w kryzysie państwie dramatycznie brakuje paliwa, chociaż kraj ma największe udokumentowane złoża ropy na świecie.
26.05.2020

Kwieciński: orzeczenie sądu UE ws. Gazpromu ma znaczenie dla zapewnienia konkurencji

Orzeczenie Sądu UE ws. Gazpromu ma ogromne znaczenie dla zapewnienia konkurencji i równego traktowania wszystkich uczestników unijnego rynku gazu - ocenił w środę dla PAP prezes PGNiG Jerzy Kwieciński komentując decyzje sądu, który odrzucił skargi spółek Nord Streamu na przyjętą w ub. roku nowelizację dyrektywy gazowej.
20.05.2020

Sąd UE odrzucił skargi Nord Streamu na dyrektywę gazową

Sąd UE w Luksemburgu odrzucił w środę skargi spółek Nord Streamu na przyjętą w ub. roku nowelizację dyrektywy gazowej, która przewiduje, że podmorskie części gazociągów na terytorium UE będą podlegały przepisom restrykcyjnego trzeciego pakietu energetycznego.
20.05.2020

Spory wokół Nord Stream 2 mogą podnieść ceny gazu w UE

Spory wokół gazociągu Nord Stream 2 mogą doprowadzić do wzrostu cen gazu dla obywateli Unii Europejskiej - ostrzegł we wtorek szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow. Zapewnił, że projekt drugiej rosyjsko-niemieckiej magistrali gazowej przez Bałtyk nie zostanie wstrzymany.
19.05.2020

W postępowaniu z udziałem PGNiG odrzucono wyłączenie Nord Stream 2 spod prawa UE

Niemiecka Federalna Agencja ds. Sieci Przesyłowych (Bundesnetzagentur - BNetzA) poinformowała w piątek, że odrzuciła wniosek spółki Nord Stream 2 AG, operatora gazociągu Nord Stream 2, o wyłączenie tej magistrali spod postanowień unijnej dyrektywy gazowej.
15.05.2020

Niemcy: Regulator nie zgodził się na wyłączenie Nord Stream 2 spod prawa UE

Niemiecka Federalna Agencja ds. Sieci Przesyłowych (Bundesnetzagentur - BNetzA) poinformowała w piątek, że odpowiedziała odmownie na wniosek spółki Nord Stream 2 AG, operatora gazociągu Nord Stream 2, o wyłączenie tej magistrali spod unijnej dyrektywy gazowej.
15.05.2020

Start procedury ws. pozwolenia na budowę morskiej części Baltic Pipe

Wojewoda zachodniopomorski wszczął procedurę administracyjną w sprawie wydania pozwolenia na budowę podmorskiej części gazociągu Baltic Pipe. Chodzi o odcinek o długości 56 km przez polskie wody terytorialne oraz wyłączną strefę ekonomiczną Polski.
01.04.2020

Koronawirus: ubezpieczenie armatorskie marynarza, a ryzyko zarażenia na statku

W związku z dynamicznie rozwijającą się sytuacją odnośnie zagrożenia epidemicznego spowodowanego koronawirusem (COVID-19) oraz działaniami organów państwowych, mających na celu przeciwdziałanie skutkom rozprzestrzeniania się zarażeń, w ciągu zaledwie kilkudziesięciu godzin Zespół Kancelarii otrzymał szereg zapytań od Klientów świadczących pracę na statkach, bądź mających rozpocząć pracę na morzu w najbliższym czasie, w których wyrażają swoje zaniepokojenie zaistniałą sytuacją. Większość zadawanych pytań tyczy się uprawnień
19.03.2020

Francja: ruszyła walka o prawo rybaków UE do łowienia na wodach brytyjskich

Nie minęła nawet doba od wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, a już zaczęła się walka o unijne rybołówstwo na wodach brytyjskich, najbogatszych w zasoby rybne w Europie - pisze w sobotę francuski dziennik „Le Monde”.
01.02.2020

Gazociąg podmorski Baltic Pipe z decyzją lokalizacyjną

Wojewoda zachodniopomorski wydał decyzję o ustaleniu lokalizacji dla polskiej części rurociągu podmorskiego Baltic Pipe.
10.01.2020

Indonezja i Chiny spierają się o wody terytorialne

Trwa dyplomatyczna wymiana zdań na linii Pekin-Dżakarta związana z oskarżeniami o naruszenia przez Chińczyków indonezyjskiego terytorium morskiego. Zdaniem ekspertów sprawa może zaostrzyć spory terytorialne między Chinami i krajami Azji Południowo-Wschodniej na Morzu Południowochińskim.
03.01.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.