• <
siemens_gamesa_2022

Ukraina. Marynarka wojenna otrzymała dwa kutry patrolowe od USA

AK

23.11.2021 21:20
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Ukraina. Marynarka wojenna otrzymała dwa kutry patrolowe od USA

Partnerzy portalu

Ukraina. Marynarka wojenna otrzymała dwa kutry patrolowe od USA - GospodarkaMorska.pl

Marynarka wojenna Ukrainy poinformowała we wtorek o otrzymaniu od USA dwóch kutrów patrolowych typu Island. To część amerykańskiego wsparcia na rzecz wzmacniania bezpieczeństwa morskiego Ukrainy - zaznaczono.

Statek przewożący dwa odremontowane kutry patrolowe, które służyły dotąd w amerykańskich siłach morskich, a dokładnie - w Straży Wybrzeża Stanów Zjednoczonych (USCG), wypłynął 8 listopada z portu w Baltimore. We wtorek patrolowce wpłynęły na ukraińskie wody terytorialne. Końcowy punkt trasy to port w Odessie - informuje w komunikacie marynarka wojenna.

"Jesteśmy wdzięczni amerykańskim partnerom za wieloletnie stałe wsparcie dla Ukrainy. Doceniamy wkład USA na rzecz powstrzymywania zbrojnej agresji Rosji przeciwko Ukrainie" - oświadczył dowódca marynarki wojennej Ukrainy kontradmirał Ołeksij Nejiżpapa.

Kutry przekazano Ukrainie w ramach trwającej od 2014 r. pomocy materialno-technicznej USA, która wzmacnia morskie bezpieczeństwo kraju - zaznaczono w komunikacie.

Jak dodano, dzięki otrzymaniu kutrów zagranicznej produkcji marynarka wojenna Ukrainy otrzymuje możliwość podwyższania poziomu interoperacyjności z flotami członków i partnerów NATO.

Niedawno zakończyły się szkolenia ukraińskich załóg tych jednostek. Kutry mają pełnić misję na Morzu Czarnym i Azowskim.

Ukraina już wcześniej, w 2018 roku, otrzymała od USA dwa patrolowce klasy Island.

Źródło: PAP

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.