• <
siemens_gamesa_2022

Okręt USA próbował naruszyć granicę na Morzu Japońskim

AK

15.10.2021 18:13 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Okręt USA próbował naruszyć granicę na Morzu Japońskim

Partnerzy portalu

Okręt USA próbował naruszyć granicę na Morzu Japońskim - GospodarkaMorska.pl
Fot. kadr z filmu

Niszczyciel Chafee amerykańskiej marynarki wojennej, który przebywa na Morzu Japońskim, podjął próbę przekroczenia granicy Rosji, jednak próbę tę udaremniła rosyjska jednostka Admirał Tribuc - oświadczyło w piątek ministerstwo obrony w Moskwie.

Według resortu do próby przekroczenia granicy doszło w Zatoce Piotra Wielkiego. Amerykański okręt rankiem czasu moskiewskiego zbliżył się do wód terytorialnych Rosji. Admirał Tribuc uprzedził, że tego rodzaju działania są niedopuszczalne, jednak amerykański niszczyciel rozpoczął przygotowania do startu śmigłowca pokładowego, po czym usiłował naruszyć granicę - oznajmiło ministerstwo.


"Admirał Tribuc działając w ramach międzynarodowych zasad żeglugi obrał kurs na odepchnięcie intruza od rosyjskich wód terytorialnych". Okręt USA "przekonawszy się o determinacji załogi rosyjskiej jednostki" zmienił kierunek i obrał kurs powrotny - oświadczyło rosyjskie ministerstwo.

Do podobnego incydentu doszło w listopadzie 2020 roku. Wówczas w trakcie rejsu po Morzu Japońskim amerykański niszczyciel rakietowy USS John S. McCain wszedł na uważany przez Rosję za własne wody terytorialne akwen w pobliżu Zatoki Piotra Wielkiego, by - jak podała strona amerykańska - potwierdzić jego międzynarodowy status.

Źródło: PAP

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.