• <
siemens_gamesa_2022

Papua Nowa Gwinea: żołnierze zastrzelili rybaka z Indonezji

jm

29.08.2022 13:56
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Papua Nowa Gwinea: żołnierze zastrzelili rybaka z Indonezji

Partnerzy portalu

Papua Nowa Gwinea: żołnierze zastrzelili rybaka z Indonezji - GospodarkaMorska.pl
Źródło: Siły Obrony Papui Nowej Gwinei

Indonezyjski rybak został zastrzelony przez okręt sił zbrojnych Papui Nowej Gwinei wodach wyłącznej strefy ekonomicznej PNG. Nie jest jasne, jak doszło do wydarzenia.

Media podają, że statek rybacki pod indonezyjską banderą o nazwie KMN Calvin 02 wpłynął na wody terytorialne Papui Nowej Gwinei i został zaatakowany przez papuaską łódź patrolową. W wyniku ostrzału zginął jeden z rybaków.

Nie jest do końca jasne, jak dokładnie doszło do śmierci mężczyzny. Ustalenie sekwencji zdarzeń komplikuje fakt, że jeden z członków załogi indonezyjskiego kutra przekazał mediom, że „jeśli się nie myli, okręt wojenny Sił Obrony Papui Nowej Gwinei miał na kadłubie numer 401”. Wskazywałoby to na jednostkę Ted Diro, kuter patrolowy klasy Guardian. Według doniesień Australia zamierza dostarczyć Papui Nowej Gwinei cztery takie kutry, a Ted Diro jest pierwszym z nich. Jednocześnie jednak dostępne informacje wskazują na to, że nie zaczęły się jeszcze prace nad uzbrojeniem jednostki. Ostrzału musieli dokonać zatem członkowie załogi Ted Diro z broni krótkiej. Tłumaczy to jednak dlaczego pierwotnie o otwarcie ognia do kutra zostały oskarżone siły zbrojne Australii, które zaprzeczyły swojemu udziałowi w incydencie. Siły Obrony Papui Nowej Gwinei póki co nie ustosunkowały się do wydarzenia.

Nie wiadomo dlaczego Ted Diro miałby otworzyć ogień do nieuzbrojonego kutra KMN Calvin 02. Nie ma także żadnych oficjalnych informacji na temat ewentualnej komunikacji między obiema jednostkami. Media przypominają jednak, że zarówno australijskie, jak i papuaskie służby od czasu wybuchu pandemii Covid-19 zmagają się z plagą nielegalnych połowów na ich wodach prowadzonych przez indonezyjskich rybaków. W zeszłym roku w Australii spalono nawet kilka indonezyjskich łodzi rybackich, co doprowadziło do napięć dyplomatycznych między Australią i Indonezją.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.