• <

Dania wyśle ​​fregatę do walki z piractwem w Zatoce Gwinejskiej

ac

17.03.2021 18:09 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Dania wyśle ​​fregatę do walki z piractwem w Zatoce Gwinejskiej
Dania wyśle ​​fregatę do walki z piractwem w Zatoce Gwinejskiej - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay

Dania wyśle ​​okręt wojenny do Zatoki Gwinejskiej w Afryce Zachodniej, aby wspomóc walkę z szerzącym się piractwem.

Decyzja jest następstwem wezwania organizacji żeglugowych o międzynarodową, bardziej asertywną, reakcję na porwania, które mają miejsce w regionie. Są tam najbardziej niebezpieczne dla marynarzy wody na całym świecie. Rejon Zatoki Gwinejskiej jest miejscem prawie wszystkich uprowadzeń morskich w ostatnich latach.

Według opublikowanego we wtorek oświadczenia, rząd duński umieści fregatę od listopada przez początkowy okres pięciu miesięcy. Fregata będzie wyposażona w helikopter do patrolowania wód międzynarodowych. Statek będzie zwalczał piractwo, zapewniając eskortę żegludze cywilnej i przeprowadzając akcje ratunkowe po atakach.

Decyzja została pozytywnie odebrana, ponieważ „kraje regionalne nie mają obecnie zdolności potrzebnych do zwalczania piractwa” - powiedział Jakob Larsen, szef bezpieczeństwa morskiego w BIMCO, jednej z największych na świecie grup branżowych zrzeszających armatorów. Będzie to także sprawdzianem tego, w jaki sposób państwa przybrzeżne Afryki Zachodniej wspierają i ułatwiają takie inicjatywy, powiedział w oświadczeniu przesłanym pocztą elektroniczną. Dodał, że statek powinien mieć możliwość swobodnego działania, o ile omija wody terytorialne poszczególnych krajów.

Według Międzynarodowego Biura Morskiego w ubiegłym roku spośród 135 marynarzy zatrzymanych na całym świecie, 95% zostało uprowadzonych w zatoce w 22 osobnych incydentach. Piraci atakują na rozległym obszarze Oceanu Atlantyckiego rozciągającym się od Senegalu po Angolę. Zakładników zwykle zabiera się do Nigerii, gdzie negocjuje się okup.

- Jeśli mamy poważnie podejść do kwestii zarządzania bezpieczeństwem w Zatoce Gwinejskiej, konieczna jest międzynarodowa obecność wojskowa - powiedział we wtorkowym oświadczeniu duński minister obrony Trine Bramsen.

- Mamy nadzieję, że inne kraje rozważą wsparcie duńskich operacji antypirackich - dodał Larsen.

Nigeria, lider w zwalczaniu piractwa w regionie, sprzeciwia się zezwoleniu na obecność broni na statkach handlowych na wodach kraju, nawet jeśli są w tranzycie, twierdząc, że niedawne inwestycje w sprzęt i szkolenia wyeliminują potrzebę prywatnych dostawców ochrony. Rzecznik ministerstwa obrony nie odpowiedział jednak na pytania dotyczące oświadczenia Danii.


Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 35987,00 $ tona 1,87% 22 wrz
 Cynk 3018,00 $ tona 0,53% 22 wrz
 Aluminium 2886,00 $ tona 0,80% 22 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.