• <
gryfia_70lat

Brytyjski minister rolnictwa: konieczne śledztwo w sprawie kradzieży ukraińskiego zboża przez Rosję

gm

07.06.2022 15:37 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Brytyjski minister rolnictwa: konieczne śledztwo w sprawie kradzieży ukraińskiego zboża przez Rosję

Partnerzy portalu

Brytyjski minister rolnictwa: konieczne śledztwo w sprawie kradzieży ukraińskiego zboża przez Rosję - GospodarkaMorska.pl
Port w Chersoniu. Fot. Marion Golsteijn - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10861296

Konieczne jest natychmiastowe przeprowadzenie śledztwa w związku z bardzo poważnymi doniesieniami, że Rosja kradnie ukraińskie zboże - powiedziała we wtorek minister rolnictwa Wielkiej Brytanii Victoria Prentis.

Szefowa resortu ujawniła, że ma informacje o kradzieży ukraińskiego zboża "z pierwszej ręki", od źródeł w Chersoniu na południu Ukrainy.

Reuters podaje, że Kijów oskarżył ponadto Moskwę o wysłanie do Syrii 100 tys. ton skradzionej pszenicy.

Ukraiński wiceminister rolnictwa Taras Wysocki, którego w poniedziałek cytował dziennik "New York Times", poinformował, że oprócz 500 tys. ton pszenicy wartych 100 mln dolarów, żołnierze rosyjscy ukradli również maszyny rolnicze warte 15-20 mln USD.

Według "NYT" Departament Stanu USA wysłał w maju alert do 14 krajów, głównie z Afryki, ostrzegając je o rosyjskich dostawach zboża skradzionego Ukrainie.

Amerykański resort dyplomacji nie potwierdził doniesień dziennika, ale oświadczył, że kradzież zboża, głównie pszenicy, przez rosyjskie wojska jest szeroko udokumentowana.

W piątek ukraiński ambasador w Ankarze Wasyl Bodnar powiedział, że Turcja jest jednym z państw, które kupują zboże skradzione Ukrainie przez Rosję i zwrócił się do władz tureckich i Interpolu o pomoc w ustaleniu, kto jest zamieszany w transport zboża przez tureckie wody terytorialne.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.