• <
gryfia_70lat

Szef MSZ Ukrainy: potrzebna międzynarodowa operacja na Morzu Czarnym, by odblokować zboże

gm

31.05.2022 11:35 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Szef MSZ Ukrainy: potrzebna międzynarodowa operacja na Morzu Czarnym, by odblokować zboże

Partnerzy portalu

Szef MSZ Ukrainy: potrzebna międzynarodowa operacja na Morzu Czarnym, by odblokować zboże - GospodarkaMorska.pl
Port w Odessie

Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba powiedział włoskiemu dziennikowi "La Repubblica", że eksport ukraińskiego zboża można by najlepiej odblokować poprzez międzynarodową operację na Morzu Czarnym z udziałem okrętów, które rozminują jego wody i będą eskortować transporty. Zacząć trzeba od Odessy - dodał.

W opublikowanym we wtorek wywiadzie Kułeba ocenił, że taka operacja jest możliwa "tylko przy formalnym zobowiązaniu Rosji, że nie wykorzysta tych korytarzy do ataków".

"Nikt nie może ufać Rosjanom, trzeba być bardzo ostrożnym. Dlatego nie wystarczy jednostronna deklaracja Kremla. Potrzebne są kraje trzecie, które wezmą na siebie obowiązek czuwania nad przestrzeganiem porozumienia" - tłumaczył ukraiński minister spraw zagranicznych. Jego zdaniem mogłaby zaangażować się w to Organizacja Narodów Zjednoczonych.

"Nas najbardziej interesuje to, aby zboże dotarło do tych, którzy go potrzebują" - zapewnił.

Dmytro Kułeba zaznaczył, że rozmowy w sprawie zboża są w zaawansowanej fazie. "Jesteśmy w kontakcie zarówno z ONZ, jak i z państwami - gwarantami" - poinformował.

Ale - przyznał - "to jest wyścig z czasem. Aby uniknąć katastrofalnych skutków, blokada musi być zdjęta w ciągu dwóch tygodni".

"Naturalnie najlepszą opcją byłby koniec wojny, ale Putin tego nie chce" - powiedział minister.

"My jesteśmy gotowi na zawieszenie broni, Rosjanie nie" - dodał.

Fot. DepositphotosPartnerzy portalu

waltoria_390x100_2022
port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
Bollore_390x100_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.