• <
BOTA_2023

Ropa zalicza spadek notowań. To już czwarty miesiąc z rzędu

Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Ropa zalicza spadek notowań. To już czwarty miesiąc z rzędu

Partnerzy portalu

Ropa zalicza spadek notowań. To już czwarty miesiąc z rzędu - GospodarkaMorska.pl

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną w trakcie wtorkowej sesji, lecz maklerzy podają, że surowiec w ujęciu miesięcznym zalicza już czwarty z kolei miesiąc ze zniżką notowań.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na IV kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 76,23 USD, wyżej o 0,73%. i po spadku w lutym do tej pory o ponad 3%.

Ropa Brent na ICE w dostawach na IV wyceniana jest po 82,90 USD za baryłkę, w górę o 0,55%.

Na rynkach nie słabną obawy, że agresywna polityka amerykańskiej Rezerwy Federalnej i kolejne podwyżki stóp procentowych mogą negatywnie wpłynąć na popyt na paliwa. Do tego rosną zapasy ropy w USA i są obecnie na najwyższym poziomie od maja 2022 roku. To spycha na dalszy plan oczekiwania co do wyższego popytu na paliwa w Chinach.

- Dane z Chin wskazują na poprawę mobilności mieszkańców tego kraju po otwarciu gospodarki, ale czekamy na konkretne sygnały poprawy aktywności w gospodarce. Ceny ropy poruszają się w wąskim przedziale, po tym gdy mocniej zniżkowały w reakcji na "gorące" dane o inflacji w USA - podaje starszy strateg rynku w Saxo Capital Markets Pte Charu Chanana.

Tymczasem coraz większe problemy ze sprzedażą swojej ropy mają Rosjanie po zastosowaniu przez Zachód sankcji na Moskwę za inwazję Rosji na Ukrainę. Rosyjska ropa ma być m.in. składowana w Ghanie, ponieważ zmniejsza się "pula" kupców zainteresowanych rosyjskim surowcem.

Z danych kursów tankowców opracowanych przez agencję Bloomberg wynika, że pod koniec ubiegłego tygodnia na wody terytorialne Ghany wpłynął tankowiec Tezeusz z ładunkiem ok. 600 tys. ton rosyjskiej ropy. Statek przybył z portu na Morzu Czarnym.

Rosja jest pod presją, aby utrzymać swoje dochody ze sprzedaży ropy po tym, jak kraje G7 i Unia Europejska nałożyły sankcje na rosyjski przemysł energetyczny. Niemal wszystkie firmy z Europy mają zakaz kupowania ropy i produktów ropopochodnych z Rosji.

Międzynarodowa Agencja Energii szacuje, że w grudniu 2022 r. przychody Rosji ze sprzedaży ropy spadły o prawie 20 proc. w porównaniu z listopadem po tym, jak wprowadzony przez Zachód pułap cenowy na rosyjską ropę spowodował duże zniżki cen tego surowca.

aj/ osz/

Fot. Depositphotos

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.