• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Rumunia. Morska Dyrekcja Hydrograficzna: na Morzu Czarnym pływają miny

gm

21.03.2022 15:35
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Rumunia. Morska Dyrekcja Hydrograficzna: na Morzu Czarnym pływają miny

Partnerzy portalu

Rumunia. Morska Dyrekcja Hydrograficzna: na Morzu Czarnym pływają miny - GospodarkaMorska.pl

Na Morzu Czarnym pływają miny, twierdzą władze Morskiej Dyrekcji Hydrograficznej Rumunii (DHM), przestrzegając przed wysokim zagrożeniem dla statków znajdujących się na tym akwenie. Zaznaczają, że ładunki wybuchowe zostały rozmieszczone w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę.

Jak przypomniała w poniedziałek bukareszteńska telewizja Digi24, władze DHM były pierwszymi, które wydały alert związany z ryzykiem dla statków pływających po Morzu Czarnym z powodu min.

“Zagrożenie minami w północno-zachodniej części Morza Czarnego. W przypadku odkrycia obiektów pływających przypominających miny należy natychmiast poinformować odpowiednie organy”, podał w piątkowym komunikacie DHM, udostępniając numer telefonu instytucji odbierającej zgłoszenia o ładunkach wybuchowych.

W poniedziałek informację o minach na Morzu Czarnym podała również hiszpańska agencja prasowa EFE powołująca się na źródło w Akademii Marynarki Wojennej w Warnie, we wschodniej Bułgarii.

Z informacji uzyskanych przez EFE wynika, że utrudniające przemieszczanie się statków miny mogą dotrzeć na bułgarskie wody terytorialne pod koniec marca.

Tymczasem agencja Agerpres z Bukaresztu przekazała, że wraz z ostatnimi sztormami na Morzu Czarnym miny mogły w minionych dniach przemieścić się po różnych częściach tego akwenu, także w kierunku rumuńskich wód terytorialnych.

“Miny pochodzą z wybrzeża Odessy (…) i mogły zostać tam rozmieszczone, aby powstrzymać rosyjskie wojska przed inwazją na to miasto”, wyjaśniała Agerpres.

Według niepotwierdzonych informacji, rosyjskie służby również poinformowały o minach swoje jednostki. Według nich ładunki miały zostać umieszczone na kotwicach wzdłuż wybrzeża, by zablokować do niego dostęp dla rosyjskich okrętów wojennych, ale część z nich zerwała się i dryfuje swobodnie.

Źródło: PAP, jm

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.