• <

Parlament Grecji ratyfikował umowę z Egiptem ws. granic morskich

27.08.2020 20:51 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Parlament Grecji ratyfikował umowę z Egiptem ws. granic morskich

Partnerzy portalu

Parlament Grecji ratyfikował umowę z Egiptem ws. granic morskich - GospodarkaMorska.pl
fot. wikimedia

Parlament Grecji ratyfikował dziś umowę z Egiptem w sprawie granicy morskiej między tymi państwami. Porozumienie w tej sprawie, postrzegane jako odpowiedź Aten i Kairu na analogiczną umowę Turcji i Libii, zostało podpisane na początku sierpnia.

Umowa między Egiptem i Grecją daje obydwu państwom prawo do eksploatacji obszarów morskich uznanych za ich wyłączne strefy ekonomiczne, wyznaczone na mocy tego porozumienia.

Ratyfikacja umowy przypada na nasilenie konfliktu między Grecją i Turcją w sprawie poszukiwania i eksploatacji surowców energetycznych w części Morza Śródziemnego uznawanej za wody terytorialne Grecji - przypomina AFP.

Turcja kwestionuje prawo Grecji do tych obszarów i w listopadzie 2019 roku podpisała z uznawanym na arenie międzynarodowej rządem Libii porozumienie, które uznaje prawo Ankary do rozległych obszarów Morza Śródziemnego, w tym u wybrzeży greckich wysp.

Eksploatacja podmorskich złóż Morza Śródziemnego jest przedmiotem sporu między Turcją, Grecją, Cyprem i Egiptem. (PAP)

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.