• <
Baltexpo2023_duży

Niszczyciel rakietowy Caio Duilio wejdzie do Portu Świnoujście

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Niszczyciel rakietowy Caio Duilio wejdzie do Portu Świnoujście

Partnerzy portalu

Marine Militare

Po niemal tygodniowym pobycie w morzu, wykonując zadania statutowe, ponownie do polskiego portu wejdzie włoski okręt, który 20 maja br. przybył na polskie wody terytorialne, aby wspierać ochronę polskiego wybrzeża i zwalczać zagrożenia z powietrza.

Trwająca blisko pół roku obecność ITS Caio Duilio na Bałtyku wynika z umowy zawartej podczas spotkania ministrów obrony Polski i Włoch w zakresie realizacji zadań obronnych. Z racji na to, że niszczyciel jest przeznaczony przede wszystkim do działań przeciwlotniczych i przeciwrakietowych, jest cennym uzupełnieniem zdolności polskich sił zbrojnych. Ponadto poprzez możliwość prowadzenia wspólnych działań i utrzymywanie kontaktów między kadrą dowódczą jak i marynarzami, obie marynarki wojennej mogą wymieniać się doświadczeniami i rozwijać zdolności prowadzenia działań w ramach międzynarodowego zespołu. Ma to miejsce w trudnej sytuacji zagrożenia dla infrastruktury morskiej z racji na trwający konflikt na Ukrainie oraz agresywną postawę Rosji, podejrzewaną o działalność szpiegowską na wodach międzynarodowych oraz potencjalnie plany sabotażu, gazociągów, kabli energetycznych, czy też portów.

Na podstawie dotychczasowych wizyt zagranicznych okrętów można się spodziewać, że również ta w Świnoujściu będzie miała charakter roboczy. Załoga ITS Caio Duilio będzie mogła odpocząć i uzupełnić zapasy, a dowódca okrętu spotka się z kadrą dowódczą jednostek wojskowych z Świnoujścia i Szczecina, a także przedstawicielami urzędów miejskich.

Ostatnie dwa tygodnie to czas intensywnej obecności jednostek morskich z państw NATO na polskich wodach terytorialnych. od 26 do 30 maja w Porcie Gdynia i Porcie Wojennym Gdynia stacjonowało pięć okrętów Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (Standing NATO Maritime Group 1, SNMG-1), wśród nich polska fregata rakietowa ORP Gen. Tadeusz Kościuszko, która od stycznia br. służy wraz z nimi. Ponadto od 27 do 29 maja w Porcie Gdynia cumował francuski niszczyciel min FS Sagittaire. Tak duża obecność sił morskich to z jednej strony wyzwanie dla infrastruktury portowej, w tym też komend portów wojennych, z drugiej dowód na możliwości w zakresie przyjmowania dużych jednostek, zarówno statków, jak i okrętów. Zebrane w efekcie doświadczenie ma być tym cenniejsze, że ma przygotować polskie porty na przyjmowanie i obsługę nowych okrętów, które w przyszłości znajdą się w wyposażeniu polskiej Marynarki Wojennej.

Dziękujemy za wysłane grafiki.